BRATISLAVA - Kauzu dvoch údajne mafiánskych vrážd z rokov 2004 a 2005 Petra Havasiho a Karola Patasyho st., únosov čínskych podnikateľov a nedovoleného ozbrojovania dnes Okresný súd Bratislava I uzavrel. V prípade vrážd oslobodil dvojicu obžalovaných Mariána Gaála a Patrika Vidašiča. Na druhej strane, za únos čínskeho podnikateľa poslal do väzenia bratov Ľubomíra Chlpíka na 3,5 roka a Michala na tri roky. Obaja sa priznali a skutok oľutovali. V prípade druhého únosu, ktorý tiež pripisovali bratom, ich súd oslobodil. Prokurátor sa voči verdiktom hneď odvolal. Podľa súdu urobili vyšetrovatelia množstvo chýb a korunný svedok v kauze vrážd z rokov 2004 a 2005 bol viac ako len nedôveryhodný.
Predseda senátu po vynesení rozsudku kritizoval kľúčového svedka obžaloby Antona Cvešpera. Na jeho výpovedi podľa sudcu všetko stálo a padalo. „Prejavil sa nielen ako nedôveryhodný svedok, ale aby zachránil svoju kožu, bol by schopný usvedčiť aj vlastnú matku,“ vyhlásil sudca. Kritizoval tiež vyšetrovateľov, ktorí podľa neho spravili fatálne chyby. Ako príklad spomenul výpovede pri vyšetrovaní vraždy Patasyho staršieho. Svedok tu totiž rozprával, že po vražde Patasyho st. v Petržalke mu muž maskovaný parochňou a v kabáte nasadol do auta a nechal na zadnom sedadle samopal. V tom čase však bola zadokumentovaná výpoveď družky zavraždeného, ktorá povedala, že videla muža celého v čiernom s kuklou a nepriestrelnou vestou.
Aj obhajcovia obžalovaných dnes v záverečných rečiach spochybňovali kľúčového svedka. Podľa advokáta obžalovaného Mariána Gaála. je obžaloba založená na výmysloch chráneného svedka, ktorý si po zadržaní políciou začal vymýšľať. „Išlo o primitívny obchod s políciou výhodný pre obe strany,“ vyhlásil. Podľa obhajcu sa nenašiel žiadny dôkaz, ktorý by potvrdil svedkovu výpoveď. Gaál pred súdom vyhlásil, že ďakuje svedkovi Cvešperovi za to, že im pokazil život.
Vražda Petra Havasiho
Podľa obžaloby Gaál vo februári 2004 za sľub zníženia fiktívneho dlhu nariadil dlhodobé sledovanie Petra Havasiho, údajného člena konkurenčnej skupiny podsvetia, tzv. sýkorovcov. Informácie údajne odovzdával obžalovaný Patrik Vidašič, sledovanie robil Cvešper. Havasi sa vozieval v Porsche Cayenne s vodičom Gejzom Vezsprémim. Havasiho s vodičom 6. júna 2004 v aute zastrelil samopalom neznámy páchateľ po tom, ako zastavili na zjazde z bratislavského Prístavného mosta. Z okoloidúceho auta s odcudzeným evidenčným číslom dostal Havasi štyri rany do hlavy a hrudníka, vodiča zasiahli dve rany do krku a ramena.
Vražda Karola Patasyho st.
Ďalšia vražda sa podľa prokuratúry odohrala 12. januára 2005 pred vchodom do paneláka na Krásnohorskej ulici v bratislavskej Petržalke - obeťou bol Karol Patasy starší. Toho podľa obžaloby dal sledovať Gaál a napokon aj zastrelil samopalom Agram 2000. Maskovaný v parochni sa vrátil k vodičovi Cvešperovi, ktorý ho tam priviezol - ten mal samopal hodiť do Dunaja, ale ukryl ho v lese. Policajtom neskôr ukázal, kde ho ukryl.
Únosy čínskych podnikateľov
V treťom prípade Gaál a Vidašič podľa obžaloby naplánovali únos a bratia Ľubomír a Michal Chlpíkovci v polovici decembra 2004 na Popradskej ulici v Bratislave uniesli čínskeho obchodníka s textilom Wanga Pinga Jeho auto zablokovali vozidlom s červeným majákom a oblečení ako policajní kukláči predstierali policajnú akciu. Potom ho bili, mal zalepené oči a údajne sa mu vyhrážali odrezaním ruky, ak im nezaplatí dva milióny korún (66 387 eur). Jeho sestra výkupné zaplatila v amerických dolároch a eurách. Podľa obžaloby s podobným scenárom uniesli ďalšieho Číňana, ktorý podnikal na košickom blšom trhu. Ozbrojení bratia prezlečení za policajtov 21. januára 2005 najskôr zablokovali auto a uniesli Ha Ngueyna N. Odviezli ho k Rožňave, bili ho a telefonicky žiadali od jeho manželky výkupné - opäť dva milióny korún (66 387 eur). Keď zistili, že v okolí je polícia, dali sa na útek, ale chytili ich aj s Cvešperom. Čínsky obchodník počas únosu utrpel ľahké poranenia.
Proti skupine vypovedal chránený svedok
Proti skupine obžalovaných vypovedal v novembri 2010 chránený svedok obžaloby Anton Cvešper. Tvrdil, že s ľuďmi, ktorých označoval ako takáčovcov, začal mať problémy po tom, ako mu Bytové družstvo Petržalka pridelilo priestor na podnikanie s potápačskými potrebami. Vraj sa ho snažili dotlačiť k plateniu za "ochranu". Neskôr sa však svedok podľa svojej výpovede účelovo cez potápanie zblížil s obžalovaným Vidašičom. Prechodom na ich stranu sa vraj chcel vyhnúť problémom.
Potom dostal ponuku, aby pre skupinu sledoval ľudí. Ako prvého mu dali sledovať Petra Havašiho prezývaného Havel. Anton Cvešper uviedol, že na sledovaní sa podieľali aj Michal Chlpík a jeho brat. Povedal, že s týmito dvoma potom uniesol čínskeho obchodníka, aby získal peniaze, ktoré od neho požadovala skupina ako údajný dlh. Po únose dostal podľa svojich slov pokyn na sledovanie Patasyho staršieho. Svedok hovoril aj o únose ďalšieho Číňana v Košiciach, opäť s obžalovanými bratmi. Pri tomto skutku sa im nepodarilo získať výkupné, chytili ich policajti. Vo výpovedi tvrdil, že pre skupinu skladoval aj zbrane. Myslel si, že aj jeho zabijú a zvažoval, že skupine dá peniaze, ujde do Egypta a bude tam viesť potápačské kurzy.