BRATISLAVA - Otázka disciplinárneho potrestania prešovských sudcov, ktorí rozhodli o obnovení procesu s Albáncom Bakim S. odsúdeným na 22 rokov za drogovú trestnú činnosť, je až sekundárna. Na prvom mieste je zvrátenie tohto verdiktu.
Na dnešnom mimoriadnom rokovaní Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť to vyhlásil minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) s tým, že sa pripravuje mimoriadne dovolanie.
Na potrestanie sudcov sa ho pýtal poslanec Daniel Lipšic (nezaradený), podľa ktorého dotyční sudcovia rozhodli svojvoľne, čo "je dôvod na disciplinárne konanie s možnosťou prísnych sankcií". "Takíto sudcovia nemajú čo robiť v talári. Takáto kauza má aj bezpečnostný rozmer. Je to totiž človek odsúdený za státisíce dávok heroínu. Všetko má nejakú hranicu, tu bola zjavne prekročená," tvrdí. Lipšic zároveň Boreca upozornil, že o prípadnom dovolaní bude rozhodovať Najvyšší súd SR, na ktorého čele stojí Štefan Harabin, podľa Lipšica "v minulosti blízky priateľ Bakiho S.".
Borec zdôraznil, že možnosť podania dovolania sa javí ako reálna, zo zákona má na to 90 dní. "My to predbežne vyhodnocujeme, že tá možnosť by tu bola. Pripravujeme to tak, aby sme tú vec zvrátili," avizoval s tým, že z legislatívy, žiaľ, vypadla možnosť pre ministra aj generálneho prokurátora podať sťažnosť pre porušenie zákona. Na margo prípadného potrestania sudcov doplnil, že o tom teraz z taktického hľadiska nechce bližšie hovoriť a že okrem disciplinárneho návrhu má aj iné možnosti. Môže ísť napríklad o podanie trestného oznámenia.
Borec považuje verdikt Krajského súdu (KS) v Prešove, ktorý rozhodol o obnovení procesu s Bakim S., za nesprávny z procesného aj právneho hľadiska. "KS v Prešove tvrdil, že SR prisľúbila v procese rokovaní o vydaní zabezpečenie práva Bakimu S. na nový proces. V tomto bode je toto tvrdenie absolútne nesprávne. Ja osobne som podpísal 9. novembra 2012 list, kde diametrálne odlišne som dal na vedomie, že Baki S. má právo požiadať o nový proces, nie že má naň automaticky právo," pripomenul minister korešpondenciu, ktorú nedávno ukázal aj novinárom. "KS mal všetko k dispozícii. Nesprávne však vyhodnotil listiny a dôkazy, lebo povedal, že Kosovo Bakiho S. vydalo s výhradou práva na nový proces. Toto sa nezakladá na realite," zdôraznil pred poslancami Borec.
Lipšic však zvolil ostrejší slovník. "Podľa môjho názoru prešovské súdy hľadali akýkoľvek dôvod, aby obnovili konanie vo veci Bakiho S. On tvrdil, že nevedel o svojom stíhaní, že bol vlastne v Kosove na dlhšej dovolenke a súd tomu uveril. Obnoviť proces na základe neexistujúcej výhrady pre nás neexistujúceho štátu je absurdné," vyhlásil opozičný poslanec. Exminister spravodlivosti zároveň pripomenul, že Baki S. bol stíhaný už aj v 90. rokoch za pašovanie heroínu a že vtedy došlo k úmrtiu dôležitých svedkov.
Výbor napokon takmer jednohlasne zobral na vedomie správu Boreca o postupe justičných orgánov v tejto kauze. Návrh Lipšica, aby minister informoval aj o ďalších krokoch vo vzťahu k podaniu dovolania a vyvodeniu disciplinárnej zodpovednosti voči sudcom, ktorí rozhodovali, však neprešiel. Rokovanie výboru iniciovali opoziční poslanci na čele s Lipšicom. Vo verdikte prešovského súdu totiž videli bezpečnostné riziko.
O postupe súdov v prípade Bakiho S. informoval Borec následne aj Ústavnoprávny výbor NR SR, ktorý podobne ako brannobezpečnostný zasadol z iniciatívy opozičných poslancov. Tí si však okrem ministra chceli vypočuť aj predsedu Súdnej rady Harabina, ktorý neprišiel.
Opozícii zároveň neprešiel návrh, aby si výbor Harabina alebo niektorého iného člena vedenia Súdnej rady ako najvyššieho orgánu sudcovskej samosprávy pozval na niektoré z ďalších zasadnutí. Výbor napokon len odhlasoval, že informácie podané Borecom berie na vedomie.