PRAHA - Jana Hlaváčová, legenda československého herectva, kraľovala na javiskách, excelovala pred kamerami a jej pôsobivý hlas znel i v dabingu. Herecké naplnenie, dlhoročné manželstvo a zdravotné problémy, to bol život nezabudnuteľnej herečky.
Jana Hlaváčová sa narodila 26. marca 1938 v pražskej Lipni v rodine úradníka. Jej otec sa neskôr stal knihovníkom a jeho životnou vášňou bolo divadlo, ktorému sa ako ochotník venoval a vzbudil tak jej záujem o herectvo. Už na základnej škole navštevovala divadelný krúžok. Po maturite na gymnáziu vyštudovala DAMU. Prvé angažmán bolo v Plzni v Divadle Josefa Kajetána Tyla, potom sa stala členkou Národného divadla v Prahe. Z neho odišli spoločne so svojím druhým manželom pre nezhody s vtedajším vedením činohry. Následne sa stala členkou hereckého súboru Divadla na Vinohradech.
Jana Hlaváčová mala mimoriadne široký herecký repertoár, objavovala sa v komédiách, antických drámach i psychologických hrách. Na filmovom plátne debutovala už ako študentka DAMU – úlohou vo filmovej komédii Kam čert nemůže (1959) režiséra Zdeňka Podskalského spolu s Miroslavom Horníčkom v hlavnej úlohe. Významne sa uplatnila i v televíznych inscenáciách a dabingu. Spolupracovala s rozhlasom, pedagogicky pôsobila i na DAMU. V roku 2011 zo zdravotných dôvodov prerušila svoju umeleckú činnosť.
Prvým manželom Jany Hlaváčovej bol herec Jiří Michný, ktorý po ťažkej nevyliečiteľnej chorobe (roztrúsená skleróza) zomrel vo veku iba 34 rokov. Jeho smrť ju zdrvila. Z tohto manželstva má dcéru Terezu. Jej druhý manžel, herec Luděk Munzar sa jej stal obrovskou psychickou oporou, navyše prijal za svoju aj dcérku Terezu.
Kým v začiatkoch išlo o občasné stavy úzkosti, čoskoro sa stávalo, že celé mesiace nevychádzala z domu. „Mávam zbytočné obavy, aby sa niekomu z rodiny niečo nestalo. Z takých myšlienok sa mi urobí zle od žalúdka a mojou jedinou nádejou je, že si vymyslím nejakú prácu, na ktorú sa musím sústrediť,“ opísala herečka pre idnes.cz.
A to najhoršie prišlo po smrti manžela Ludka Munzara (†85) v roku 2019. Ako keby definitívne stratila dôvod žiť. „Nemám chuť chodiť von. Nechcem. Rovnako nemám už chuť s niekým hovoriť. Po prvé sa mi občas komunikuje veľmi ťažko a po druhé som sa toho v živote nahovorila až-až,“ povedala pre Blesk.cz. „Bolo to veľmi pekné, ale bolo toho dosť. Ja teraz už chcem iba v kľude dožiť,“ dodala vtedy.
Celkom kľudné to však nebolo. Pôvodne jej diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, neskôr sa ale hovorilo o tom, že čiastočne má aj príznaky Alzheimerovej choroby. „Isté je, že som nemožná a už k ničomu,“ uzavrela pre tn.nova.cz v roku 2021. Následne už od nej fanúšikovia nikdy nič nepočuli ani nečítali. V sobotu 13. januára 2024 vydýchla naposledy. Jana Hlaváčová odpočíva spolu so svojím manželom Luďkom na lúčke cintorína pri kostole svätého Havla nad Zbraslaví, kde bol jej popol rozptýlený.