BRATISLAVA - Dnes uplynul presne rok, od kedy 52-ročný mestský policajt Milan Juhász postrieľal v Hurbanove troch členov rómskej rodiny a dvoch ďalších zranil. Poškodení z masakry podali ústavnú sťažnosť. Sú presvedčení, že ich práva boli porušené rozsudkom Špeciálneho trestného súdu, ako aj konaním, ktoré mu predchádzalo.
Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa Ústavného súdu SR Anna Pančurová, sťažnosť bola zaregistrovaná 27. mája a dva dni potom ju náhodným výberom pridelili sudcovi spravodajcovi, ktorý ju pripraví na predbežné prekovanie v senáte.
Sťažovatelia majú najväčšie výhrady voči znaleckému posudku, ktorým psychiatri dospeli k záveru, že Juhász patrí do ústavu a má sa liečiť. Súd mu napokon okrem nariadenia ústavného liečenia vymeral deväť rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia. Právny zástupca poškodených Kristiána L. a Žanety L. Stanislav Jakubčík, ktorý spolu s Európskym centrom pre práva Rómov (ERRC) podal v mene poškodených ústavnú sťažnosť, pre agentúru SITA koncom mája zdôraznil, že práve na základe spomínaného znaleckého posudku bolo možné v trestnom konaní využiť inštitút tzv. mimoriadneho zníženia trestu. "Čo v praktickej rovine znamená, že obžalovanému je možné za určitých zákonom stanovených okolností uložiť aj trest pod dolnou hranicou trestnej sadzby ustanovenej Trestným zákonom, čo v tomto prípade bolo deväť rokov oproti pôvodnej dolnej hranici trestnej sadzby 25 rokov," dodal.
Marek Szilvási z ERRC tvrdí, že Juhász počas vyšetrovania opakovane vypovedal o svojej vnútornej potrebe vyriešiť rómsky problém. "Bez ohľadu na tento fakt však súd nevzal do úvahy zrejmý rasový motív jeho činu," vysvetľuje Szilvási. Rozsudok špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici podľa ERRC a právnych zástupcov poškodených "nezaistil riadne vykonanie spravodlivosti". Súdne rozhodnutie tiež podľa nich nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky a Európskym dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Juhász prišiel na dvor domu rómskej rodiny v Hurbanove 16. júna 2012 dopoludnia, bolo to v sobotu v čase jeho voľna. Zastrelil tam otca rodiny, syna aj zaťa a zranil ďalšieho syna a jeho manželku. Po streľbe sa Juhász vybral k domu primátorky, ktorá však nebola doma. Tvrdil, že jej chcel všetko vyrozprávať. Tam ho aj zadržala polícia. Dôvodom streľby údajne bolo správanie sa tejto rodiny, vyšetrovatelia nevideli za vraždami rasový motív. Obete boli v minulosti trestne stíhané. Juhász pracoval v mestskej polícii dvadsať rokov. Počas vyšetrovania tvrdil, že ho rodina frustrovala, a tak s ňou urobil poriadok.
Znalci u Juhásza zaznamenali paranoidný vývoj, ktorý má nepriaznivý trend, smerujúci k „poruche s bludmi“. Zistili, že počas streľby mal zníženú ovládaciu a rozpoznávaciu zložku konania, ktoré takmer vymizli. Streľba bola abnormálnou reakciou, došlo u neho k stavu vystupňovaného afektu. Psychológ konštatoval, že u Juhásza nemôže jednoznačne potvrdiť rasový motív jeho činu. Podľa neho chcel Juhász extrémne agresívnym prejavom sám riešiť problém verejného poriadku s časťou neprispôsobivých Rómov, ktorý počas svojej práce nevedel vyriešiť a stresoval ho. Hnev a zlosť mal na tú časť Rómov, s ktorými mával problémy ako mestský policajt.