BRATISLAVA - Nie sú kukláči ako kukláči. Slovenská špeciálna jednotka s oficiálnym názvom Útvar osobitného určenia (ÚOU) má už 22-ročnú históriu, no len málokto tuší, čo všetko sa za ich nebezpečným a vzrušujúcim povolaním skrýva. Lov na mnohonásobných vrahov, mafiánov, ale aj teroristov, pri ktorom nasadzujú vlastné životy, je len malou ukážkou rozsiahleho pôsobenia slovenského Lynx Commanda. Aj keď detaily z elitného súkromia si prísne strážia, nám sa podarilo získať zaujímavé informácie, ktoré vás aspoň na chvíľu vnesú do sveta bojovníkov proti zločinu.
Členov špeciálneho útvaru s erbom vzácneho rysa si ľudia často zamieňajú s „kukláčmi“. Nejde však o pohotovostné jednotky, ktoré môžete vidieť počas zásahov na diskotékach a v rôznych baroch, ale o protiteroristické komando bojujúce proti tým najnebezpečnejším zločincom. V ich rukách končia okrem teroristov aj únoscovia, viacnásobní vrahovia a členovia organizovaných zločineckých skupín.
Neraz však nasadzujú svoje životy aj pri živelných pohromách, veľkých dopravných nehodách a priemyselných haváriách. Zábery z cvičení, ktoré špeciálne komando absolvuje, ste doteraz mali možnosť vidieť len v akčných filmoch. Pre členov Lynx Commanda sú to však bežné dni, počas ktorých sa pripravujú na reálnu hrozbu.
Lynx Commando patrí pod združenie 36 protiteroristických policajných jednotiek členských krajín EÚ, Nórska aj Švajčiarska a jeho história sa datuje už od roku 1991. Počas 22-ročnej histórie sa príslušníkom ÚOU podarilo zaradiť medzi európsku špičku, o čom svedčia aj ocenenia z prestížnych medzinárodných súťaží špeciálnych jednotiek krajín V4, ale aj ponuky na spoluprácu zo zahraničia.
Špeciálne zásahy si už vyžiadali aj obeť
Špeciálne techniky a taktiky, ktoré používajú pri zadržiavaní zločincov, udržujú ÚOU-čkári v tajnosti. Ide však o skúsenosťami vyšperkované presné postupy, ktoré získali v reálnych akciách a vyskúšali na vlastnej koži. Technické vybavenie členov útvaru takisto spadá pod utajené informácie, veliteľ JUDr. Štefan Hamran nám však prezradil, že ide o širokú škálu špeciálnych donucovacích prostriedkov, zbraní, streliva a dokonca aj výbušnín a špeciálnych náloží.
Členovia elitnej jednotky s heslom "Nemožné neexistuje" pri zásahoch využívajú „moment prekvapenia“ a zasahujú na základe vopred pripravených detailov, v dôsledku ktorých k zraneniam zločincov dochádza len vo výnimočných prípadoch. Napriek tomu však v minulosti došlo aj k prípadom, keď bol páchateľ pri zásahu elitárov zastrelený.
Chcete sa stať jedným z nich? Čaká vás „pekelný týždeň“ aj detektor lži
Do jedinej slovenskej protiteroristickej jednotky sa dostanú iba najlepší z najlepších. Tomu zodpovedajú aj prísne výberové podmienky kladené na potenciálnych uchádzačov. K príslušníkom útvaru môžu byť prijatí iba kandidáti z radov Policajného zboru, ktorí v službách polície odpracovali minimálne tri roky. Takisto musia splniť prísne kritériá a úspešne prejsť výberovým konaním.
Ide o 6-mesačný proces, počas ktorého musia budúci členovia podstúpiť psychologické vyšetrenie, previerku telesnej zdatnosti, osobný pohovor a prejsť aj tzv. pekelným týždňom. Počas záverečných siedmich dní ich podrobujú extrémnej záťaži, pričom pozorujú ich správanie a nakoniec absolvujú psychotesty a posadia ich aj na obávaný detektor lži. Úspešných finalistov, ako aj skúsených členov majú potom v rukách skúsení inštruktori, ktorí ich trénujú využitím rôznych techník prispôsobených ich nebezpečnému povolaniu.
Akčný zostrih náročných výcvikov členov ÚOU
Rukojemnícke drámy, summit Bush - Putin a teroristi v Piešťanoch
Medzi najnebezpečnejšie a najnáročnejšie zásahy elitnej jednotky nepochybne patrí rukojemnícka dráma v obci Nitriansky hrádok z júla 2010. Ozbrojený mladý únosca Martin z Komjatíc tam zadržiaval a ohrozoval životy dvoch policajtiek a policajta. Počas vyčerpávajúceho vyše 11 hodín trvajúceho zásahu bol po prvýkrát použitý policajný ostreľovač, ktorý páchateľa zneškodnil jediným výstrelom zo vzdialenosti až takmer 100 metrov. Príslušníci Lynx Commanda „majú na konte“ aj zásah pri ďalšej rukojemníckej dráme z roku 2003, ktorá sa odohrávala v obci Kaplná. Viacnásobný vrah a narkoman zajal troch ľudí v jednom z rodinných domov.
Náplňou nebezpečného povolania ÚOU-čkarov je aj boj proti organizovanému zločinu. Najrozsiahlejšou akciou tohto typu bol zásah proti bratislavskému podsvetiu v roku 2011, pri ktorom bol nasadení aj vrtuľník. Polícii sa pri ňom podarilo zadržať údajného bossa najmilitantnejšej zločineckej skupiny v Bratislave prezývaného „Piťo“.
Snáď unikátny a na slovenské pomery nezvyčajný bol zásah jednotky proti členom teroristickej skupiny IRA v Piešťanoch. V júli 2001 sa im podarilo zadržať trojicu írskych teroristov, ktorí boli číslami 2, 3 a 4 frakcie skupiny zvanej Pravá IRA. Pri zásahu nepadol jediný výstrel.
Ďalšou dôležitou úlohou špeciálnej jednotky je aj ochrana ambasád, ale aj spolupráca pri ochrane života, zdravia a bezpečnosti osôb. Od roku 2005 v Irackej republike zabezpečujú ochranu Zastupiteľského úradu SR v Bagdade, vrátane osobnej ochrany slovenského veľvyslanca. Práca elitného útvaru bola zviditeľnená aj pri zabezpečovaní ochrany počas summitu Bush – Putin v roku 2005.