LONDÝN - Tak ako vo štvrtok správa o smrti Alžbety II. (†96) zarmútila celý svet, tak sa pred 75 rokmi všetci tešili z jej veľkého dňa. V roku 1947 sa kráľovná vydávala za princa Philipa (†99). Svadba sa konala v ťažkých časoch. Nevesta si dokonca na svoje vysnívané svadobné šaty musela rok šetriť!
V roku 1947, kedy sa kráľovná Alžbeta II. vydávala za princa Philipa, Británia bojovala s veľkou ekonomickou krízou a snažila sa spamätať z následkov druhej svetovej vojny. V dôsledku toho bol celý národ odkázaný na prídelové lístky na jedlo, materiály aj oblečenie. No a výnimkou nebola ani kráľovská rodina.
Alžbeta II. si od momentu, kedy ju princ Philip v roku 1946 požiadal o ruku, šetrila svoje prídelové lístky, aby mala dosť na svoje vysnívané svadobné šaty. Pri zásnubách dostala do daru 200 lístkov a zvyšné si sporila. Aby princezná dokázala pokryť celé svoje šaty, ženy z celého Spojeného kráľovstva jej posielali svoje kupóny - to však bolo protizákonné, tak ich musela posielať späť.
Problém nastal aj pri kúpe samotnej látky „Tyl sa dal získať ľahko, no satén bolo v tých časoch ťažké zohnať,“ prezradila lady Pamela Hicks pre magazín People s tým, že družičky mali na sebe tylové šaty a princezná kombináciu saténu a tylu. Ich príprava trvala len krátke 3 mesiace a návrhár sa inšpiroval obrazom známeho talianskeho umelca Sandra Botticelliho s názvom Primavera.
Na šatách pracovalo dokopy 350 žien a všetky museli prisahať mlčanlivosť, aby sa detaily svadobnej róby nedostali do tlače. „Američania si prenajali byt oproti, aby cez okno videli šaty. Norman Hartnell (návrhár, pozn.red.) však okná zatrel vápnom a mušelínom, aby dovnútra nebolo vidieť,“ prezradila krajčírka Betty Foster, ktorá v tom čase mala 18 rokov.
Zaujímavosťou tiež je, že Alžbeta II. si svoje svadobné šaty prvýkrát vyskúšala až v deň svadby. Dôvodom je tradícia, podľa ktorej vyskúšanie svadobných šiat vopred prináša nešťastie.
Zaujímavosti o svadobných šatách:
- na šatách bolo prišitých 10 tisíc kusov perál
- dbalo sa na to, aby hodváb a satén, ktorý bol použitý na výrobu šial, bol vyrábaný v Británii, perly boli dovezené z Ameriky
- palác musel ubezpečiť verejnosť, že priadky morušové, ktoré boli využité na výrobu hodvádnej látky, pochádzajú z Číny a nie z jednej z krajín, s ktorými Veľká Británia bojovala vo vojne.