BAMAKO - Vláda v západoafrickom štáte Mali vyhlásila výnimočný stav po tom, ako islamistickí militanti v piatok obsadili hotel v tamojšom hlavnom meste Bamako a následná rukojemnícka dráma si vyžiadala vyše 20 obetí na životoch. Agentúra AP o tom informuje s odvolaním sa na správu malijskej štátnej televízie.
Výnimočný stav v Mali podľa zverejnených údajov platí od polnoci miestneho času (01.00 h SEČ) a potrvá najbližších desať dní. Vláda ohlásila taktiež trojdňový štátny smútok za obete piatkového útoku, ktorého terčom bol hotel Radisson Blu v Bamaku, a to so začiatkom v pondelok.
Podľa vyhlásenia malijského prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu, ktoré cituje agentúra Reuters, pri piatkovom útoku a rukojemníckej dráme zahynulo 21 ľudí vrátane dvoch militantov a sedem ľudí vyviazlo so zraneniami. Pracovníci OSN však predtým uvádzali najmenej 27 mŕtvych. Zhruba 170 zadržiavaným osobám sa podľa nich podarilo uniknúť.
Ministerstvo zahraničných vecí USA oznámilo, že medzi usmrtenými osobami je i jeden Američan. Minister John Kerry sa vyjadril, že veľvyslanectvo USA v Bamaku je pripravené "poskytnúť podporu malijskej vláde pri vyšetrovaní" tejto udalosti.
Bezpečnostná rada OSN odsúdila útok na hotel
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) odsúdila piatkový útok militantov na hotel v hlavnom meste Mali ako hrôzostrašný teroristický čin a vyjadrila podporu tamojším orgánom v boji proti teroristickým skupinám. Vo svojom vyhlásení tiež vyzvala na urýchlené vyšetrenie tejto udalosti a postavenie páchateľov pred súd, informovala dnes agentúra AP.
Čínsky štátny podnik China Railway Construction Corp. uviedol, že medzi obeťami tohto útoku sú traja manažéri čínskej národnosti, čo potvrdilo taktiež ministerstvo zahraničných vecí v Pekingu. Vláda USA predtým informovala, že pri piatkovej dráme v Bamaku zahynula i americká občianka.
Bezpečnostná rada OSN „dôrazne odsudzuje akékoľvek konanie, ktoré by mohlo podrývať mierový proces v Mali“ a zdôrazňuje potrebu bojovať proti hrozbám pre medzinárodný mier a bezpečnosť „vyvolaným teroristickými činmi“.
K zodpovednosti za útok v Bamaku sa prihlásila africká džihádistická skupina al-Murábitún spájaná s teroristickou sieťou al-Káida. Pri rukojemníckej dráme v hoteli zasahovali malijské špeciálne jednotky s pomocou menšieho amerického tímu a francúzskych bezpečnostných síl.