VEĽKÁ MAČA - Obyvatelia Veľkej Mače mali o utorkový program postarané. Ulicu, na ktorej stojí dom zavraždeného novinára Jána Kuciaka, obsadili policajti. Na miesto činu sa vrátil Miroslav Marček, ktorý sa v apríli priznal k tomu, že to bol práve on, kto strieľal na novinára a jeho snúbenicu.
Policajti, vyšetrovatelia, kukláči, advokáti rodín zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a jeden z piatich obvinených v prípade sa dostavili v utorok podvečer do Veľkej Mače. O 18:00 tam začala rekonštrukcia vraždy, ktorá trvala takmer tri hodiny. Polícia pred novinármi ulicu opáskovala, no zvedaví boli aj obyvatelia Veľkej Mače, ktorí celú akciu pozorne sledovali.
FOTO Prvé zábery rekonštrukcie vraždy Jána a Martiny: Veľká Mača sa zmenila na pevnosť
Dom zavraždeného novinára a jeho snúbenice odomkol advokát Zlatice Kušnírovej, Roman Kvasnica. Advokáti sa samotnej rekonštrukcie nezúčastnili, boli však prítomní pred domom. Miroslava Marčeka priviezla eskorta krátko po 18-tej a za sprievodu ozbrojených kukláčov ho s putami na rukách a so sklonenou hlavou priviedli do domu. Na mieste sa nachádzali aj obhajcovia obvinených a prokurátori. Na bezpečnosť dohliadalo Lynx komando.
Nové informácie
Už v apríli tohto roka nastal v prípade zvrat. Kým vyšetrovatelia dovtedy pracovali s verziou, že strelcom bol Marčekov bratranec Tomáš Szabó, Marček sa sám k činu priznal. Podľa uznesenia o vzatí do väzby štyroch obvinených, medzi ktorými je aj Marček, sa mal strelec asi dve hodiny ukrývať na doposiaľ nezistenom mieste. Okolo 20:21 mal vstúpiť do domu a zavraždiť najskôr Martinu Kušnírovú a potom Jána Kuciaka.
Marček však tvrdí, že to bolo inak. Na dvere domu mal zaklopať a otvoriť mu mal Ján Kuciak. A práve vtedy mal Marček naňho dvakrát vystreliť, pričom ho zasiahol do hrude. Až potom mala zomrieť Martina Kušnírová. "Obvinený tvrdí, že prvý mal zomrieť Ján Kuciak," potvrdil advokát Daniel Lipšic po skončení rekonštrukcie. Podľa advokáta Romana Kvasnicu by práve tá mohla pomôcť k objasneniu prípadu.
Pribúdajú nápisy aj sviečky
Na rohu Brezovej ulice, na ktorej stojí dom Jána Kuciaka, býva starší manželský pár. Aj ich vypočúvali tesne po vražde. "Týždeň sme nespali, keď sa to stalo. Janko bol veľmi príjemný a milý, veľakrát si od nás prišiel niečo požičať alebo sme mu pomohli, keď mu mali priniesť nejaký materiál na dom, aby nemusel ostávať kvôli tomu doma," opisovala suseda. Spolu so svojím manželom pozorne sledovala celý priebeh rekonštrukcie.
Na bráne domu, v ktorom Ján a Martina prišli o život, pribúdajú rôzne nápisy. Najčastejšie sa tam objavujú mená politikov, ale aj bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara či Róberta Krajmera. Pred domom je množstvo sviečok a kvetov. "Často sa tam ľudia zastavujú alebo nejaké auto, ľudia zapaľujú sviečky, nosia vence," hovorí suseda s tým, že osud mladej dvojice nie je nikomu ľahostajný.
Vražda, ktorá zmenila Slovensko
Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači 21. februára 2018. Ich telá našli až v pondelok 26. februára. Spočiatku nikto neveril, že vražda dvoch mladých ľudí bude objasnená.
Koncom septembra 2018 polícia pri akcii v Kolárove zadržala Zoltána Andruskóa, Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa. Deň nato v Komárne zadržali Alenu Zsuzsovú. Všetkých štyroch obvinili v prípade Kuciakovej vraždy a poslali do väzby. Podľa uznesenia si mala vraždu objednať Zsuzsová u Andruskóa a ten na to najal Szabóa s Marčekom. Celková suma bola 70-tisíc eur, z toho 20-tisíc mala Zsuzsová odpustiť dlh Andruskóovi.
Andruskó mal od začiatku spolupracovať s políciou a za objednávateľa mal označiť muža z mafiánskych zoznamov, Mariana Kočnera, ktorý je taktiež vo väzbe v inej trestnej veci. Polícia však takmer rok po vražde obvinila aj jeho ako objednávateľa.
Po vražde novinára sa po celom Slovensku konali protesty, po ktorých na svojom poste skončili významné politické osobnosti. Medzi nimi aj Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Viliam Jasaň, ale aj Ficova asistentka Mária Trošková.