#StrazcoviaDemokracie v minulosti potrebovali zbrane. Dnes stačí obyčajné pero a odhodlanie voliť strany, ktoré uznávajú hodnoty demokracie.
V kampani #StrazcoviaDemokracie chceme v Post Bellum mobilizovať demokraticky zmýšľajúcich ľudí ísť voliť a ochrániť tak demokraciu pred jej zničením populistami a fašistami.
V našej práci denne vyhľadávame a zaznamenávame skutočné príbehy 20. storočia. Sú to príbehy nedemokratických, totalitných režimov na dnešnom území Slovenska do roku 1989. Viac ako 16 000 príbehov, ktoré nájdete v našom online archíve jasne rozpráva o tom, ako môže vyzerať náš život, ak stratíme krehkú demokraciu.
To najhoršie, čo nás môže čakať je strata života. Najreálnejšie to poznáme z obdobia 2. svetovej vojny a holokaustu, ale aj z obdobia komunistickej a socialistickej diktatúry.
Po roku 1989 sme sa po dlhých desaťročiach dostali k životu v slobode - demokracii. Nevravíme, že demokratický systém na Slovensku nemá chyby - má ich množstvo. Oproti minulosti je však život v slobode to najlepšie, čo nás mohlo stretnúť.
Deti narodené po Nežnej revolúcii už nepoznajú život v strachu, v diktatúre, prenasledovanie Štátnou bezpečnosťou, cenzúru, zakázané umenie, propagandu, zatvorené hranice, zákaz cestovať do sveta mimo Sovietsky zväz, a množstvo ďalších príkazov a zákazov, ktoré diktoval režim. Nedovoľme, aby sa rôzne praktiky autoritárskych režimov stali súčasťou našej najbližšej budúcnosti.
Iba prednedávnom sme si pripomenuli výročie Slovenského národného povstania. V roku 1944 sa množstvo Slovákov a Sloveniek postavili skutočným nepriateľom - ľudákom a nacistom so zbraňou v ruke.
Vladimír Strmeň sa po vypuknutí SNP pridal k partizánom. Bol ťažko ranený a po prechode na partizánsky spôsob boja prešiel frontom po hrebeňoch Nízkych Tatier až k Vernáru, kde sa pripojil k armáde generála Ludvíka Svobodu.
Vladimír Strmeň bránil demokraciu so zbraňou v ruke a bol pri tom ťažko ranený. #StrazcoviaDemokracie to dnes majú jednoduchšie, staňte sa jedným alebo jednou z nich.
Jediný nástroj, ktorý budete potrebovať, je obyčajné pero a odhodlanie ísť voliť strany, ktoré uznávajú hodnoty demokracie.
- reklamná správa -