V súčasnosti sa čoraz viac dostáva do popredia automatizácia regálových systémov vrátane priemyselných v záujme urýchlenia a zvýšenie efektívnosti skladovacích procesov pri výrobe. Napredovanie v danej oblasti pritom vidieť už aj na Slovensku vďaka ponuke kvalitných technológií aj riešení zo strany firmy Jungheinrich.
Maximalizáciu skladovej kapacity pri uskladnení tovaru je možné docieliť niekoľkými spôsobmi. Do úvahy prichádza blokové skladovanie, rast skladu do výšky a tiež zúženie uličiek. Každý z týchto spôsobov má nielen svoje klady a zápory, ale aj najideálnejšie riešenie pre výber a usporiadanie samotných regálov.
Efektívne skladovanie základom úspechu
Pri zvyšovaní kapacít v skladoch treba brať ohľad nielen na potrebnú kapacitu v porovnaní s dostupnou plochou, ale aj na počet položiek a ich obrátkovosť. Teda či je potrebné mať prístup ku každej palete, či dochádza k vyskladňovaniu celých paliet, alebo či je nutné vychystávať z veľkého počtu paliet po kusoch.
„Na základe vstupných požiadaviek sa navrhuje vhodný typ regálov, ktorých účelom je optimálne uskladnenie tovaru podľa potrieb zákazníka,“ vysvetľuje Martin Kozlov, produktový manažér spoločnosti Jungheinrich, ktorá má v ponuke široké portfólio regálov vrátane priemyselných regálových systémov.
Tie vyznačujú najmä charakteristikou, že regály disponujú s veľkým rozpätím a mimoriadne veľkými odkladacími priestormi. Preto sú vhodné na tovar, ktorý zaberá veľa miesta. Uzavreté police pozostávajú z drevotrieskovej dosky alebo oceľových panelov a sú prístupné z oboch strán.
„Podpery a stojany týchto úložných regálov môžete ľahko spojiť. Vďaka jednotnému systému montáže môžete kombinovať oba typy regálov: paletové aj regály s veľkým rozpätím,“ hovorí Martin Kozlov, pričom spomenie v danej súvislosti aj praktické konzolové regály. Tie sa dajú využiť na skladovanie dlhého tovaru, ako sú rúry, role a drevené dosky.
Výhodou konzolových regálov je, že nosné ramená je možné namontovať na stenu v rôznych výškach. Vďaka tomu sú tieto skladovacie regály obzvlášť flexibilné pri používaní. Ako pripomenie Martin Kozlov, konzolové regály sa dá rozšíriť o ďalšie rozširovacie polia.
Ďalšie varianty regálov
Užitočným sú pre podniky flexibilné policové regály. Sú vhodné na rôzne skladovacie účely, najmä menšieho a stredne veľkého tovaru. Jednotlivé komponenty policových regálov môže firma podľa potreby kombinovať. „Výška políc sa dá nastaviť vďaka otvorovej mriežke v profiloch. Takto môžete rýchlo prispôsobiť svoje regály meniacim sa potrebám,“ podotkne Martin Kozlov.
Ďalšou možnosťou sú prechodné spádové regály, ktoré majú v závislosti od prevedenia štyri až osem šikmých úrovní políc. Jednotlivé poschodia môžu pozostávať z plochých políc alebo valčekových dráh. Tovar sa vkladá na hornú stranu políc a automaticky sa zosunie. Vyberá sa na spodnej strane.
„Zábrana na konci úrovní zaručuje, že nemôže nič vypadnúť,“ pripomenie jednu z mnohých výhod prechodných spádových regálov expert na manipuláciu s tovarom spoločnosti Jungheinrich.
Ideálne vozíky k regálom
Keď sa rieši vybavenie skladov, výber vhodných priemyselných regálových systémov, nemožno zabudnúť ani na dôležitosť výberu vhodnej manipulačnej techniky k nim. Vyspelé vysokozdvižné vozíky s výsuvným zdvíhacím zariadením síce dokážu s paletou manipulovať až do výšky 13 metrov, musia však stáť čelom k regálu. To v praxi podľa Martina Kozlova znamená, že šírka uličky nemôže byť menšia než približne 2,6 metra.
„Pre optimalizáciu práce v ešte užších uličkách boli vyvinuté špeciálne vozíky nazývané systémové či VNA (very narrow aisle – veľmi úzka ulička) vozíky. „Ich hlavným znakom je otočná trojstranná zakladacia hlava, ktorá dovoľuje umiestniť manipulovanú paletu na akúkoľvek stranu uličky bez toho, aby sa celý vozík musel obracať a stáť čelom k regálovému systému. Paleta či box sa zasúvajú do regálu,“ hovorí Martin Kozlov.
Systémové vozíky sú schopné manipulovať s paletizačnou jednotkou v uličkách len o niekoľko centimetrov širších, ako je vozík sám, vrátane prevážanej manipulačnej jednotky. Šírka uličky tak môže byť stlačená až na približne 1600 milimetrov pre mechanické a indukčné navádzanie. Samozrejme, závisí to vždy od rozmerov manipulovanej palety a požadovanej výšky zdvihu vzhľadom na poslednú zakladaciu úroveň regálového systému.
Trendom je automatizácia
Portfólio spoločnosti Jungheinrich ponúka širokú škálu plne automatických skladov. Firma realizovala inštalácie automatických skladových systémov, či už na paletové jednotky, rovnako aj automatické sklady pre prepravky/plastové KLT bedničky.
„V týchto prípadoch išlo o automatické skladovanie výrobných dielov, čo na konci ústilo v neprerušované a bezchybné a bezchybné zásobovanie výrobných liniek riadené, či už výrobným, alebo skladovým riadiacim systémom,“ konštatuje Martin Kozlov s tým, že spoločnosť Jungheinrich vyvinula vlastné logistické rozhranie – logistický interface, ktorý spája systémy na správu skladu (WMS) s vozíkmi a s inými zariadeniami skladu.
Ide o softvér s modulárnou štruktúrou, čo umožňuje jeho prispôsobenie individuálnym podmienkam klienta a jeho jednoduchú integráciu do už existujúceho IT systému. „Systém je nielen flexibilný, ale aj overený 90-timi rôznymi zapojenými skladovými systémami v niekoľko sto závodoch po celom svete,“upozorňuje Martin Kozlov.
Jungheinrich dokáže sa komplexne pozrieť na logistiku spojenú s výrobou a navrhnúť riešenia pre transport a manipuláciu výrobných materiálov, polovýrobkov, ako aj samotnej hotovej výroby. Posuny vpred v dnešnej dobe vidí Martin Kozlov v možnostiach riadiacich systémov, ktoré majú za úlohu riadiť ako aj zásobovanie, tak aj odvoz a expedíciu hotových výrobkov.
„V dnešnej dobe už vedia monitorovať a analyzovať výrobné procesy tak, že simuláciou možných situácii vedia včasnejšie riadiť logistické procesy spojené s procesom výroby,“ dodáva Martin Kozlov.
-reklamná správa-