BRATISLAVA - Parlamentné voľby sú už za dverami. Črtá sa maximálne napínavý a zaujímavý súboj. Zatiaľ nikto ani len netuší, ako to celé dopadne. Práve preto sme oslovili politických expertov, aby sa pozreli na to, ako to bude po 5. marci na Slovensku vyzerať. Existuje niekoľko možných povolebných scenárov. Pozrite si, čo nás po sobote čaká.
Prognózuje politológ Radoslav Štefančík
V týchto voľbách je o víťazovi rozhodnuté z pohľadu percentuálneho zastúpenia, otázne ale je, kto bude skutočným víťazom volieb, t. j. kto bude zostavovať vládu. Posledné prieskumy totiž ukazovali, že situácia z roku 2010 sa môže zopakovať, t. j., že zostavovať vládu bude pravica a Smer skončí v opozícii.
Existujú teda tri scenáre koaličných spojenectiev:
1. SMER + SNS
Vláda Smeru a SNS, pôjde o konformnú vládu, obaja partneri sa dobre poznajú, sú podobného mentálneho zamerania, nebudú si prekážať pri tunelovaní štátu.
2. SMER + Opozičná strana
Ľavo-pravá vláda zložená zo Smeru a jednej alebo dvoch pravicových strán. Robert Fico tento scenár vôbec nemusí odmietnuť, lebo takto si zabezpečí, že sa nebude opakovať scenár z Rumunska, Srbska alebo Chorvátska, t. j. nedôjde k trestnému stíhaniu niektorého z členov jeho vlády, prípadne jeho samého. Tento scenár by vyhovoval aj niektorým pravicovým stranám, ktoré boli dlho v opozícii a ktoré potrebujú uspokojiť svojich ľudí z regiónov cez nominácie do štátnych funkcií, aby si tak mohli zabezpečiť pokračovanie existencie regionálnych štruktúr.
3. Opozícia
Vláda pravicových strán. Zatiaľ sa o nej uvažuje najmenej. Ukázala sa totiž ako nestabilná. Aj napriek podobným hodnotovým orientáciám lídrov nedokázala vládnuť celé jedno volebné obdobie. Hoci majú podobné ekonomické vízie, rovnaký pohľad na otázku korupcie a klientelizmu, vyrušovať ich budú zbytočné konflikty v otázkach registrovaných partnerstiev homosexuálnych párov, postoj k európskym témam. Nestabilný prvok by v tejto vláde predstavovali opäť SaS a KDH, ale rovnako osobnostný problém predsedu Siete.
Prognózuje politológ Ján Baránek
Keby sme sa riadili podľa posledných volieb, musel by som povedať, že Smer bude mať viac ako mu merajú prieskumy. Veľa strán sa pohybuje okolo 5 percent. Uvidíme, ako dopadne Kotleba, ako dopadne nevypočitateľná strana Kollára. V týchto voľbách je veľmi veľa neznámych premenných. Ťažko sa dá preto prognózovať.
Prognózuje politológ Michal Horský
Voľby dopadnú dobre vtedy, ak nebude v parlamente viac ako 5 strán. Päť zavedených politických strán môže udržať politickú kultúru aj v nasledujúcom období.
1. SMER + opozičná strana
Na koaličnej vláde so Smerom sa môže podieľať SNS, Most-Híd či pán Procházka.
2. Opozícia
Keď sa do parlamentu dostane 8 a viac strán, neverím, že Smer zostaví vládu. Ale neviem si predstaviť ani vládu takejto koalície, kde si bude pán Matovič nahrávať svojich partnerov. V takom prípade by sme sa mohli dožiť predčasných parlamentných volieb v priebehu pol roka alebo roka.
Prognózuje politológ Miroslav Kusý
Je jasné, že Smer vyhrá voľby a nebude mať dosť hlasov a bude potrebovať koaličného partnera. A z toho vyplýva niekoľko možností.
1. SMER + SNS
Najväčšia pravdepodobnosť je vláda Smeru a SNS.
2. Opozícia
Menej reálny scenár je ten, že opozícia zostaví vládu. Majú už skúsenosti s takouto vládou, vedia, čoho sa vystríhať. U mňa je to reálne, že vydržia viac ako v prípade Radičovej vlády, keďže už majú skúsenosti s podobným scenárom. Ja tomu dávam nádej.