BELEHRAD/ATÉNY – Krutá arktická zima dolieha aj na migrantov, ktorí pobývajú v utečeneckých táboroch alebo bezcieľne putujú za lepším životom. Mnohí z nich nie sú na silné mrazy pripravení, napriek tomu sú odhodlaní stáť v dlhých radoch a čakať na príležitosť prekročiť hranice Európskej únie.
Stany a provizórne obydlia v niektorých utečeneckých táborov sú podľa Európskej komisie v zime nedostačujúce. Husté sneženie a mrazy skomplikovali aj situáciu v Grécku a migranti čelia núdzovým opatreniam. Teploty hlboko pod bodom mrazu sú neznesiteľné.
V opustenom kamióne v Nemecku našli 19 podchladených migrantov, medzi nimi aj deti!
V dôsledku mrazu sa na Jadranskom mori a Dunaji objavil ľad a mnohé menšie rieky, jazerá a rybníky zamrzli. Čiernohorský prístav Bar v južnej časti Jadranského mora v sobotu pre nepriaznivé počasie uzavreli a v susednom Chorvátsku prerušili na niekoľko dní námornú dopravu.
Niekoľko tisíc migrantov v Srbsku súhlasilo s umiestnením v azylových centrách krajiny, ale stovky túto ponuku odmietli a hľadajú možnosti, ako pokračovať v ceste do západnej Európy. V opustenom colnom sklade pri autobusovej stanici v Belehrade zostalo napriek mrazu niekoľko stoviek migrantov prevažne z Afganistanu a Pakistanu, ktorým humanitárni pracovníci porozdávali vyhrievače, pokrývky, teplé oblečenie a jedlo v snahe udržať ich v teple.
„Niekoľko najbližších dní bude kritických a zdravotný stav týchto ľudí sa celkom isto zhoršuje,“ povedal vedúci misie Lekárov bez hraníc (MSD) v Srbsku Stephane Moissaing. V niekoľkých okresoch na juhu a juhozápade Srbska vyhlásili núdzový stav. Prístup do desiatok dedín na náhornej planine Pešter znemožnil sneh, asi 100 ľudí museli záchranári evakuovať. Úrady uviedli, že zamrzlo 70 kilometrov vodovodného potrubia. V susednom Bulharsku podľa polície zomreli v horách pri hraniciach s Tureckom dvaja muži z Iraku a jedna Somálčanka na podchladenie, keď sa pokúšali pokračovať v ceste do Európy.