BRATISLAVA/LONDÝN - O Slovensku sa vo svete nepíše každý deň, ale keď k tomu dôjde, zjavne dokáže zapôsobiť na celosvetovú mienku. Naposledy sa mu to podarilo v súvislosti s prísľubom prijatia 200 sýrskych utečencov, ale len za podmienky, že to budú kresťania. O tomto rozhodnutí našej vlády písali viaceré zahraničné denníky a dostalo sa nám zaň tvrdej kritiky. Názory čitateľov pod článkami však už nie sú až také negatívne, dokonca Slovensku vyjadrujú podporu a jeho krok považujú za úplne správny.
Slovensko je ochotné prijať 200 sýrskych utečencov, aby pomohlo zvyšku Európskej únie s prívalom utečencov. Avšak len vtedy, keď to budú kresťania, pretože na území Slovenska nie sú mešity a moslimovia by sa tam necítili ako doma, Tieto vyjadrenia Ivana Netíka, riaditeľa tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra, spôsobili vo svete veľké haló a naša krajina sa okamžite stala vzorom diskriminácie.
Namiesto toho, aby sme sa snažili pomôcť, sa len vyhovárame a stanovujeme si nezmyselné podmienky. Náš postoj je spiatočnícky a zaostalý. Aj to odznelo v komentároch pod zahraničnými článkami. V mnohých prípadoch však čitatelia zaujali aj úplne opačný postoj a Slovensku pri dodržaní jeho rozhodnutia držia palce. Podľa nich sa konečne niekto dokázal postaviť tlaku zo strany Európskej únie.
Toto všetko sú názory internetových užívateľov pod príspevkom v britskom independent.co.uk. Podobné myšlienky sa však nájdu aj za Veľkou mlákou v USA, kde o Slovensku a prijímaní migrantov písal portál washingtonpost.com. Podľa diskutujúcich sme zvolili správny prístup a sme dobrým príklad aj pre ostatné krajiny. Niektorým z takto ladených komentárov sa navyše dostalo aj množstva lajkov.