Občianske združenie P(L)UTO prinieslo zaujímavý projekt na podporu sociálnej inklúzie, známy heslom Šaty robia človeka. Vytvorilo sieť chránených dielní a iných zariadení, zastrešujúcich sociálne odkázaných klientov, a ponúklo im vyplnenia voľného času tvorivými ativitami, konkrétne šitím.
Práve prostredníctvom aktivít OZ P(l)uto sa chránená dielňa Dom svitania spolupodieľala na unikátnom projekte – návrhu uniforiem letušiek. Slovenská letecká spoločnosť GO2Sky, prevádzkujúca zatiaľ jeden Boeing 737 v rámci charterových letov, vznikla na jar tohto roku. Letušky, pracujúce pre túto aerolinku, reprezentujú v súčasnosti aj charitatívny úmysel.
Neodmysliteľné šatky na krku, typické pre každú uniformu, boli totiž ušité v chránenej dielni v Jakubove, ktorá dáva prácu najmä mladým ľuďom s mentálnym a kombinovaným postihnutím (http://www.domsvitania.sk/ ).
„Máme z tohto výnimočného prepojenia neuveriteľnú radosť“, hovorí Kristína Baluchová, zakladateľka OZ P(l)uto a autorka myšlienky, ktorá sama niekoľko rokov pracovala ako letuška. „Je našou ambíciou oslovovať široké spektrum ľudí, najmä tých, ktorí povedzme o chránených dielňach veľa nevedia. Sociálnu inklúziu nechceme stavať na ľútosti, naopak, verím, že verejnosť upúta najprv „vonkajšia krása“ výrobkov.“
Občianske združenie (OZ) Pluto, ktoré vo svojich víziách spája módu s prácou so znevýhodnenými skupinami občanov, rozbieha v súčasnosti ďalší projekt, v spolupráci s chránenými dielňami v Malackách a Jakubove bude vyrábať originálne šaty s motívom šiat návrhára Borisa Hanečku.
"V rámci nového projektu sme sa snažili vymyslieť niečo, čo by prinieslo jednak prácu ľuďom v chránených dielňach, no takisto by prispelo k samoudržateľnosti projektu," uviedla zakladateľka združenia. „Prepojenie známeho módneho návrhára p.Hanečku a ľudí, stojacich zdanlivo na okraji spoločností, symbolizuje zaujímavé riešenie“, dopĺňa.
Združenie plánuje už túto jeseň otvoriť „Plutošop“, obchodík v Bratislave, fungujúci na princípe sociálneho podniku.
„V obchode by mali pracovať dievčatá z azylových domov, alebo po odchode z detských domovov", uviedla Baluchová s tým, že pracovná skúsenosť v obchode, spojená s vytvoreným mentoringovým plánom, by mala týmto ľuďom pomôcť zvýšiť potenciál zamestnať sa aj v budúcnosti a zlepšiť tak svoje životné vyhliadky.
-Reklamná správa-