Aký skalpel uprednostňuješ? Ostrý, stredne ostrý alebo tupý? Už tieto prvé slová z novej severskej detektívky naznačujú, že pôjde o pekne drsný príbeh.
A môžeme potvrdiť. Podľa ohlasov je to najdrsnejšia nórska krimi séria posledných rokov. Prvý prípad inšpektora Odda Singsakera získal už viaceré ocenenia, hoci je to autorov debut. „Komplexný triler medzinárodnej úrovne,“ napísal nórsky denník Adresseavisen o sérii, ktorá sa začína knihou V ľudskej koži
Príbeh sa začína v Múzeu Edgara Allana Poa v americkom Richmonde. Píše sa rok 2010.
Upratovačka tam nájde telo zodraté z kože, zaliate krvou. Bolo na ňom vidno šľachy, svaly a cievy. Kúsok od zodratého tela ležali nohavice so šéfovou prístupovou kartou na opasku. A v koši na odpadky odseknutá hlava...
Vražda v múzeu Edgara Allana Poea sa nápadne podobá na vraždu v knižnici v nórskom Trondheime.
Amerického kurátora našli stiahnutého z kože priviazaného k podstavcu sochy.
Telo nórskej archivárky našli zamknuté v trezore s najvzácnejšími starými knihami.
Richmondská vyšetrovateľka Felicia Stoneová a nórsky inšpektor Odd Singsaker vyšetrujú podobné prípady, ktoré sa odohrali tisícky kilometrov od seba. Obe vraždy zrejme súvisia so záhadnou knihou zo 16. storočia, kde potulný mních zachytil prekvapivé detaily o ľudskej anatómii...
O tej tajomnej knihe, Johannesovej knihe, sa traduje niekoľko povestí a historiek. Jedna z nich hovorí, že posledné strany knihy vytrhol predošlý majiteľ, pretože práve tieto strany boli prekliate..
Jørgen Brekke je nórsky spisovateľ, ktorý prednášal o vzdelávaní, neskôr pracoval ako novinár na voľnej nohe. Za svoj debut V ľudskej koži získal cenu Norlis za najlepší debut roka, ako aj cenu Nová krv za najlepší kriminálny debut. Je autorom piatich detektívnych románov, v ktorých sa súčasnosť prelína s dávnejšou minulosťou.
"Že by nový Stieg Larsson? Jørgen Brekke je horúci kandidát už po svojom originálnom a napínavom debute. Kniha, ktorú by ste pred spaním radšej nemali čítať," napísal o knihe V ľudskej koži Bookpage.
Kým sa utiahol do tohto osamelého mesta na kraji sveta, bol učňom majstra Alessandra v Padove. Spolupracoval s ním pri jeho najväčších objavoch, pokiaľ šlo o ľudské telo. Trávili spolu noci, potajme, skláňali sa nad páchnucimi pozostatkami zločincov, holič držal v ruke nože, majster pergamen a pero. Mních bol vtedy malý chlapec, zvykol čupieť pod stolom, na ktorom ležala mŕtvola, načúval, dýchal páchnuci vzduch, až kým nezaspal a holič ho neodniesol do postele. Pohľad na nože v ňom vzbudil spomienky na detstvo. Vôňa dreva a čerstvo nabrúsených nožov sa rozpíjala v pachu rozkladajúcich sa ľudských tiel.
- reklamná správa -