(Zdroj: profimedia.sk)
BRATISLAVA - Prečo sú Keňania preborníkmi v behu na dlhé trate? Tento jav je pripisovaný aktívnemu detstvu, kedy žiaci musia častokrát utekať kilometre, aby sa dostali do školy, aj tomu, že popularita tamojších špičkových športovcov je porovnateľná so speváckymi hviezdami. Podmienky za ktorých z mladých nadšencov vyrastajú olympionici však vyzerajú odlišne od tých vo vyspelých krajinách.
John Kipkemoi Kimaiyo (38) hovorí, že jeho láska k behu mu pomohla vo vojenskej kariére a teraz v práci v oblasti bezpečnosti. (Zdroj: profimedia.sk)
Kimaiyo popri behu nezabúda ani cvičenie s podomácky vyrobenými činkami. (Zdroj: profimedia.sk)
Posilňovňa je pre obyčajných Keňanov neznámy pojem. Kimaiyo preto cvičí pred vlastným domom. (Zdroj: profimedia.sk)
Johana Kariankei (20) beží po štadióne v Itene, kde sa bežci miešajú s olympijskými športovcami. (Zdroj: profimedia.sk)
Do kenského Itenu prichádzajú trénovať bežci z rôznych kútov sveta. Patrí medzi nich aj ugandská športovkyňa Janet Achola (22), ktorá na OH v Londýne súťažila v behu na 1500 metrov. (Zdroj: profimedia.sk)
Pred behom sa treba poriadne rozcvičiť. Hoci aj na vratkom plote, ktorý vôbec neevokuje súčasť štadióna. (Zdroj: profimedia.sk)
Už podľa drevených budov vidno, že športovci nemajú žiadne veľké vymoženosti. (Zdroj: profimedia.sk)
Vlhké topánky treba po rannom behu poriadne vysušiť. Nie sú lacnou položkou. (Zdroj: profimedia.sk)
Deti v Keni sú aktívnejšie vďaka tomu, že ich ešte nedostihol technologický pokrok a vysedávanie pri počítačoch. (Zdroj: profimedia.sk)
Aj z týchto školákov možno raz vyrastú olympionici. Dráha športovca je lukratívna aj kvôli nedostatku iných pracovných príležitostí. (Zdroj: profimedia.sk)