BRATISLAVA - KDH nechce vytvoriť koalíciu so Smerom-SD, majú však aj krízovú alternatívu.
"KDH si neželá budúcu spoluprácu so Smerom, ale pripúšťame, ak by sme predsa len videli, že toto zlo by malo pokračovať, sme pripravení za istých okolností s inými pravicovými politickými subjektmi, tu spomeniem SDKÚ, vytvoriť alternatívu súčasnému zloženiu vládnej koalície," vyhlásil v diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12 predseda parlamentného poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský, i keď SDKÚ už dávnejšie koalíciu so Smerom vylúčila.
KDH je pripravené rokovať s každým partnerom, ktorý sa dostane do parlamentu, tvrdí Hrušovský. "Zlo - dobro je čiernobiele videnie sveta, život taký nie je - a ani politika," ohradil sa minister kultúry a podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič. Smer sa zatiaľ k možným budúcim spojeniam nevyjadril a spolieha sa na ľudí, že určia, kto bude v parlamente.
"Každý stojí za rokovanie. Ak nebudú chcieť, neurazíme sa," ubezpečil Maďarič. Obaja diskutéri sa však zhodli, že pred voľbami by mal byť dôležitý program a výsledky strán, nie možné povolebné spojenia. Ako podotkol Maďarič, ešte je dokonca päť politických strán, ktoré sa pohybujú tesne nad päťpercentnou hranicou, je otázne, či sa do parlamentu dostanú.
"Pred štyrmi rokmi sa po prvý raz podarilo zmeniť veľmi negatívnu tradíciu, že vládu zostavoval niekto, kto voľby nevyhral. My sme presvedčení, že sa to opäť podarí a vládu bude zostavovať ten, kto voľby vyhrá," vyhlásil Maďarič.
Smer je stále podľa prieskumov výrazne najsilnejšou stranou, má podporu približne 37 percent voličov. Cieľom KDH je zase podľa Hrušovského čo možno najlepší výsledok a mať v parlamente čo najviac poslancov a ponúkať dobrú politiku. Majú už tiež pripravený program, ktorým budú riešiť aktuálne najpálčivejšie problémy. KDH v prieskumoch pomaly dobieha SDKÚ-DS a preferencie opozície stúpajú, kým koalícia si pohoršuje.
"Prieskumy ukázali, že slovenská verejnosť si želá zmenu," tvrdí Hrušovský a dodáva, že "táto vláda je najhoršie riešenie od skončenia éry vládnutia Vladimíra Mečiara". Maďarič program Smeru nepriblížil, iba zopakoval, že "sa považujú za úspešnú vládu", aj keď boli "tvrdo postihnutí plynovou krízou, ekonomickou krízou a hospodárskou krízou".
Ako tvrdí Maďarič, nebol dôvod robiť kandidátku skôr, až v zákonnom termíne. Vyhlásil, že strana zostavila kandidátku bez škandálov, je silná a sú v nej skúsení ľudia. Premiér Robert Fico vyhlásil, že ak sa znova stane predsedom vlády, bude uvažovať, či zostane na čele strany.
Maďarič vysvetlil, že momentálne sa však o tejto veci v Smere nediskutuje. "Dnes v Smere nikto nežije s myšlienkou, že by sa mal stať predsedom," vyhlásil. Aj Hrušovský podotkol, že "nie je dôležitý čas, dôležitejšie je, akí ľudia sa na kandidátke objavia".
Tvrdí, že KDH pristupovala ku kandidátke s pocitom zodpovednosti, pretože kandidátka nemôže byť marketingovým trikom. Kresťanskí demokrati si navyše podľa jeho slov trúfajú na viac, než v minulých parlamentných voľbách. Maďarič tvrdí, že "zostavovanie kandidátky nie je módna prehliadka", aby v nej každú sezónu boli noví ľudia.
Preto dal Smer do prvej dvadsiatky ľudí s dostatočnými skúsenosťami, ktorých "ešte len čaká zenit výkonnosti", vyhlásil minister. Ľudia z vlády teraz podľa Maďariča perfektne ovládajú problematiku. "Je zlomyseľnosťou opozície naznačovať, že by nemali byť na kandidátke," vyhlásil Maďarič s tým, že aj minister financií Ján Počiatek je jeden z najkvalitnejších ministrov a žltú kartu od premiéra dostal za vnútrostranícke kritériá.
"Žiadna zlomyseľnosť, ale zodpovednosť," odpovedal mu Hrušovský s tým, že toto bolo dôvodom na iniciovanie odvolávaní ministrov a diskusií o vnútroštátnych problémoch. Tvrdí, že Maďarič zľahčuje pobyt Počiatka na jachte aj megakauzu mýto či medzinárodný škandál s výbušninou.
Hrušovský vyhlásil aj to, že od začiatku vládu sprevádzajú škandály, kradnutie a klamstvá. Maďarič jeho vymenúvanie káuz súčasnej garnitúry nazval "desiatimi smrteľnými hriechmi" a Hrušovského ako právnika vyzval na predloženie dôkazov o kradnutí.
"Sám viete, ako ťažko sa v politike dokazuje dôkazmi, že niekto kradne," odkázal mu Hrušovský, dodal však, že v prípade nástenkového tendra preukázateľne zmizli peniaze. Práve nástenkový tender stál tento týždeň kreslo už druhého ministra výstavby, prezident Ivan Gašparovič odvolal Igora Štefanova a na jeho miesto vymenoval ministra školstva Jána Mikolaja.
Maďarič to považuje za zásadové a principiálne gesto premiéra, lebo dodržal slovo o odvolaní, ak sa preukáže porušenie zákona, aj keď sa mohol vyhovoriť na to, že je pred voľbami, alebo že už za tú istú vec odvolal Štefanovovho predchodcu Mariána Janušeka.
"Ak poznali premiérove tvrdenia, nemohli byť prekvapení," odkázal minister kultúry národniarom, ktorým sa samozrejme odvolanie ich ministra nepáčilo. "Štefanov sa nikdy nemal stať ministrom," vyhlásil Hrušovský a podotkol, že už minulý rok apeloval na premiéra, aby nedal návrh na jeho vymenovanie, pretože veci, ktoré teraz preukázal Najvyšší kontrolný úrad, boli známe už vtedy.
To, že Štefanov zostáva v rezorte ako prvý poradca Mikolaja je podľa Hrušovského "trápne riešenie a hodenie uteráka do tváre občanom". Maďarič však tvrdí, že Štefanov je odborník a Mikolajovo rozhodnutie bolo "legitímne a pragmatické", lebo vo funkcii bude iba tri mesiace a nie je možné sa v takom krátkom čase ponoriť do problematiky.