BRATISLAVA - Slovenské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo nespokojnosť s úrovňou vyučovania v slovenskom jazyku v Maďarsku. Odvolalo sa pritom na stanovisko Rady Európy, podľa ktorého bude v Maďarsku údajne ťažké zachrániť menšinové jazyky pred zásadným úpadkom.
Slovenská diplomacia očakáva, že Budapešť sa bude usilovať zabrániť nepriaznivému stavu v oblasti menšinových jazykov.Informoval o tom hovorca slovenského ministerstva zahraničia Peter Stano.
"Slovenská republika je znepokojená najmä konštatovaniami správy, ktoré sa týkajú prístupu Maďarska k udržaniu a výučbe, respektíve k bilingválnemu vyučovaniu v slovenskom jazyku na území Maďarskej republiky. Očakávame, že Budapešť v spolupráci s Radou Európy vyvinie maximálne úsilie na realizáciu jej odporúčaní s cieľom zabrániť prehlbovaniu nepriaznivého stavu, v akom sa nachádzajú menšinové jazyky v Maďarsku," upozornilo ministerstvo.
Uplatňovanie práv národnostných menšín či prípadné zásahy proti nim zvyčajne ovplyvňujú dlhodobo napäté vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom. Časť slovenských politikov napríklad upozornila, že na školách na Slovensku je na dostatočnej úrovni zabezpečená i výučba v jazyku maďarskej národnostnej menšiny.
V Maďarsku naopak podľa nich dochádza k čoraz väčšej asimilácii tamojšej komunity Slovákov aj pre nedostatky vo výuke v jazykoch národnostných menšín. Na kritiku Budapešti zasa narazila vlaňajšia novela zákona o štátnom jazyku, ktorá znovu umožňuje pokutovať nepoužívanie slovenčiny.
Slovenská strana výčitky odmietala. Vláda však napokon reagovala na sporné výklady zákona schválením návrhu zásad, ktoré určujú, v akých prípadoch môžu úrady, inštitúcie, firmy a podnikatelia dostať pokutu od 100 do 5000 eur.