BRATISLAVA - Na Slovensku pribúda tínedžerov, ktorí sa nebránia nadmernému popíjaniu alkoholu až do silnej opitosti. Príčinou takzvaného nárazového pitia je napríklad tolerancia zo strany rodičov či reklama, informovali dnes novinárov zástupcovia Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave. Odborníci už skôr upozornili, že pitie alkoholu zvyšuje riziko rakoviny.
Slovenskí tínedžeri boli v pití alkoholu podľa Európskeho školského prieskumu o tabaku, alkohole a iných drogách z roku 2007 nad priemerom rovesníkov z Európy. Alkohol si za posledný rok dalo takmer deväť z desiatich mladých Slovákov. Polovica 16-ročných Slovákov sa priznala, že za posledný mesiac pila až do opitosti.
Nárazové pitie mladých ovplyvňujú podľa Michaly Tejovej z Centra pre liečbu drogových závislostí aj pozitívne očakávania od alkoholu. "Mladí ľudia si myslia, že sa budú po alkohole cítiť lepšie, prekonajú zábrany a odblokujú sa," povedala Tejová.
Ďalším spúšťačom neprimeraného pitia u mladých je podľa Tejovej tolerantný postoj rodiny. "Ponúkanie alkoholu už deťom počas Vianoc či Veľkej Noci môže ovplyvniť nárazové pitie alkoholu," uviedla. Úlohu zohráva aj alkoholizmus v rodine či partia, v ktorej sa mladý človek ocitne. Za príležitostným opíjaním môže byť údajne aj zneužívanie či šikanovanie.
Šéf centra Ľubomír Okruhlica upozornil na posledné zistenia odborníkov, podľa ktorých alkohol spôsobuje rakovinu úst, pažeráka, pečene či prsníkov u žien. "Netýka sa to len alkoholikov, ale aj bežných konzumentov alkoholu. Zvýšené nebezpečenstvo je už pri jednom poháriku denne," poznamenal. Riziko vzniku rakoviny klesá podľa neho na úroveň celoživotného abstinenta až po 15 rokoch absolútnej abstinencie.