BRATISLAVA - Možné porušenie ústavného zákona prezidentom Ivanom Gašparovičom parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií skúmať nebude.
"Okrem toho, že stojí na čele Slovenskej republiky, je aj manželom, otcom, starým otcom a zároveň poistencom Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP),“ začína sa trojstránkový rozhovor s hlavou štátu vo firemnom časopise poisťovne. Veľká fotografia prezidenta zdobí aj titulku. Ako pripomenula predsedníčka výboru, článok bol okrem iného zverejnený v čase, keď bolo možné prehlasovanie sa poistencov.
Člen výboru Peter Miššík (SDKÚ-DS) označil za najväčší problém článku nápis Náš poistenec Ivan Gašparovič. Podľa jeho spolustraníka Štefana Kužmu prezident o tejto reklame možno nevedel a v tom prípade by mal žiadať veľké odškodné. „Toto určite je reklama a je tu otázka, či bol zneužitý alebo nie,“ vyhlásil. Poslankyňa Darina Gabániová zo Smeru s tým súhlasila, v záverečnom hlasovaní však za prijatie uznesenia ruku nezdvihla. „Ja sa s vami lúčim, toto naozaj nemá význam,“ zareagoval na rozhodnutie výboru Miššík a odišiel.
Podobne ako v prípade prezidenta Gašparoviča neprijal výbor pre nezlučiteľnosť funkcií platné uznesenie ani pri ďalšom podaní Transparency International, a to voči ministrovi zdravotníctva Richardovi Rašimu. Podľa organizácie tiež robil v časopise reklamu poisťovni. Verejní funkcionári podľa ústavného zákona o konflikte záujmov pritom nesmú "používať svoju osobu, svoje meno a priezvisko, svoju podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu alebo svoj podpis na reklamu“.
Viacero podnetov zhodnotil na dnešnom rokovaní výbor pre nezlučiteľnosť funkcií ako nekvalifikované. K takým patrili napríklad podania voči premiérovi Robertovi Ficovi, poslancovi a šéfovi Výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS Pavlovi Prokopovičovi (SDKÚ-DS) či predsedovi Najvyššieho kontrolného úradu SR Jánovi Jasovskému. Zakladali sa iba na novinových článkoch a podľa šéfky výboru Biró je potrebné pri väčšine podnetov priložiť aj iné dôkazové materiály, aby mohli byť vyhodnotené ako kvalifikované.