Štvrtok14. november 2024, meniny má Irma, zajtra Leopold

STV a SRo sa pripravujú na milióny zo zmlúv so štátom

Slovenský rozhlas
Slovenský rozhlas

BRATISLAVA - Verejnoprávne médiá už majú predstavu, čo by chceli platiť zo štátnych peňazí, ktoré dostanú po prvý raz na budúci rok na základe zmlúv so štátom.

Slovenská televízia (STV) a Slovenský rozhlas (SRo) by mali dostať na program a investičné projekty na rok 2010 pomerne vysoké sumy. STV chce približne 20 miliónov eur a SRo bude žiadať 6,6 mil. eur. Rôznia sa v predstave, čo by z týchto peňazí chceli zaplatiť. Možnosť uzatvárať zmluvy schválil parlament 30. júna. Zmluvy sa budú uzatvárať na päť rokov a každý rok bližšie špecifikovať dodatkom. STV a SRo už majú pripomienky k návrhu zmluvy.

Vedenie televízie svoj návrh zmluvy aj s dodatkom, po ich prerokovaní na Rade STV, doručilo Ministerstvu kultúry (MK) SR 30. júna. Rozhlas tak spraví potom, ako sa k dokumentom koncom augusta vyjadrí Rozhlasová rada. Najskôr musia médiá podpísať zmluvu a až potom dodatky. SRo však upozorňuje, že financie, ktoré majú dostať v rámci dodatku k zmluve so štátom na rok 2010, zatiaľ v návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu nie sú. Prebiehajúce rokovania o návrhu zmlúv dodatkov potvrdil aj hovorca MK SR Jozef Bednár. Podľa Bednára je na diskusie čas do konca septembra, do kedy MK SR má predložiť dokumenty vláde.

Ako začiatkom júla povedal pre médiá predseda Rady STV Martin Kákoš, STV už má svoj návrh dodatku na rok 2010. Z 20 mil. eur, ktoré zodpovedajú približne štvrtine rozpočtu STV aj SRo - a každý rok obom médiám chýbajú, by verejnoprávna televízia chcela zabezpečiť najmä výrobu programu. Zmluva podľa Kákoša nenesie so sebou riziká politického vydierania, závislosti. "Nevidím v tom nejakú závislosť alebo možný predpoklad závislosti od štátu. ...Keď bude televízia na základe tejto vopred stanovej sumy žiadať prostriedky na výrobu troch videofilmov pre dospelých, dvoch rozprávok, dokumentárneho cyklu, publicistických programov. Čím sa môže zvýšiť tá závislosť?," povedal. Očakáva, že zmluva sa podpíše do konca novembra, aby mala STV čas na prípravu rozpočtu a programového konceptu na ďalší rok.

STV chce z dodatku na rok 2010 platiť programy vo verejnom záujme a investičné projekty. Ako uviedol poverený riaditeľ strategického rozvoja STV Ján Dianiška, zmluva a mechanizmus každoročných dodatkov k nej, ktoré určia podporu pre konkrétne projekty, by mohli pomôcť tomu, že "ani v ére digitálneho vysielania nestratí verejnoprávna televízia svoj zmysel. Práve naopak, jej integračná funkcia - jej univerzálna programová služba realizovaná vo verejnom záujme, ktorá je určená všetkým spoločenským skupinám, nadobudne ešte väčšiu celospoločenskú dôležitosť". Podľa Dianišku, od STV sa čaká zásadná zmena doterajšieho prístupu k tvorbe programov, ich zostavovaniu. "Táto požiadavka zmeny je daná novými zákonnými povinnosťami, ale aj možnosťami ktoré tvorcom ponúka nová technologická platforma," dodal.

Vedenie rozhlasu, na rozdiel od STV, dopredu avizuje, že nechce zdroje plynúce zo zmlúv so štátom využiť na výrobu programu vo verejnom záujme. Dodatok k zmluve na budúci rok "kopíruje filozofiu zmluvy, v ktorej striktne rozlišujeme programy v štátnom záujme a programy vo verejnom záujme - tie sú platené z koncesií," uviedla generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková. Nevie si predstaviť, že by štátni úradníci vstupovali do programov vo verejnom záujme, určovali by kvantitatívne a kvalitatívne parametre. Rozhlas predloží MK SR zmluvu aj s dodatkami na podpis až s pripomienkami Rozhlasovej rady, ktorá sa tejto téme bude venovať koncom augusta. "Doteraz nevieme, či ministerstvá kultúry a financií akceptovali v štátnom rozpočte našu žiadosť o krytie zmluvy so štátom na rok 2010. Podľa našich informácií v príslušnej kolónke štátneho rozpočtu figuruje nula," upozornila Zemková. Pýta sa, ako má predkladať dodatok na presné výkony a sumy, ak nepozná čísla.

Podľa zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa SRo a STV, ktorý 30. júna schválil parlament, môže štát od septembra uzatvárať zmluvy so STV a SRo, ktoré by mali stabilizovať ich financovanie a podporiť pôvodnú tvorbu. Minister kultúry Marek Maďarič chce uzavrieť prvé zmluvy už pre budúci rok. Podrobné znenie zmlúv má predložiť vláde do konca septembra. Opozícia sa obáva, že zmluvy so štátom ohrozia nezávislosť verejnoprávnych médií.

Zmluvy so štátom majú, okrem financovania pôvodnej tvorby, zabezpečiť peniaze na investičné a iné účelové projekty, a v prípade rozhlasu aj na vysielanie do zahraničia - Radio Slovakia International. Návrhy zmlúv aj pravidelné dodatky k nim budú generálni riaditelia STV a SRo najprv predkladať radám a až s ich stanoviskom ministerstvu kultúry. Hospodárenie s peniazmi, ktoré STV a SRo dostanú na základe zmlúv so štátom, budú kontrolovať dozorné komisie médií a ministerstvo. Plán zaviesť zmluvy medzi štátom a verejnoprávnymi vysielateľmi predstavil Maďarič vláde koncom mája 2007. Zmluvy by sa nemali počas ich trvania meniť. Ich existencia by nemala znamenať vylúčenie štátnej podpory na špecifické programové projekty alebo na nové úlohy, zadané štátom, napríklad na digitalizáciu.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu