KOŠICE – Ústavný sudca Ladislav Orosz nemá záujem o medializáciu skutočností nasvedčujúcich, že voči jeho manželke bol spáchaný trestný čin, a už vôbec nemá záujem, aby sa tieto skutočnosti stali predmetom politického zápasu, píše vo vyhlásení Orosz.
„Moja manželka Viera Oroszová, prokurátorka Krajskej prokuratúry v Košiciach, podala 27. apríla 2009 trestné oznámenie, obsahom ktorého bolo oznámenie skutočností nasvedčujúcich, že voči jej osobe bol v noci zo 16. na 17. apríla spáchaný trestný čin, a tiež aj skutočností, že obdobný trestný čin bol pripravovaný aj voči našej dcére Viere Oroszovej, študentke Univerzity Palackého v Olomouci. Na základe okolností, za akých k uvedeným skutkom došlo, a ďalších nám známych skutočností sme, žiaľ, nemohli a ani v súčasnosti nemôžeme vylúčiť, že k tomu došlo v súvislosti s prípravou nátlaku na moju osobu ako sudcu Ústavného súdu SR, a to nielen v súvislosti s rozhodovaním o súlade zákona o Špeciálnom súde s Ústavou Slovenskej republiky. To konštatujem napriek tomu, že do dnešného dňa ma nikto priamo ústne, telefonicky ani inou formou nezastrašoval a ani sa mi nevyhrážal v súvislosti s výkonom mojej funkcie. Všetky skutočnosti, ktoré sú predmetom trestného oznámenia podaného mojou manželkou som oznámil v deň jeho podania predsedníčke Ústavného súdu SR a požiadal jej prostredníctvom Úrad na ochranu ústavných činiteľov o poskytnutie ochrany pre mňa a moju rodinu, ktorá mi aj bola poskytnutá. Je v bytostnom záujme tejto krajiny, aby sa skutky spáchané voči mojej manželke a pripravované voči mojej dcére riadne vyšetrili, aby boli ich páchatelia odhalení a boli za ne aj postavení pred súd,“ informoval Orosz.
K dnešnému rozhodovaniu Ústavného súdu SR Orosz uvádza, že z § 27 zákona o ústavnom súde možno vyvodiť povinnosť sudcu ÚS SR oznámiť predsedovi Ústavného súdu SR skutočnosti, ktoré môžu vyvolať pochybnosti o jeho nepredpojatosti pri rozhodovaní v konkrétnej veci a požiadať o vylúčenie z rozhodovania tejto veci. „Túto zákonnú povinnosť som si splnil a predložil návrh na moje vylúčenie z rozhodovania vo veci Špeciálneho súdu. Viedla ma k tomu skutočnosť, že po skutkoch spáchaných voči mojej manželke a pripravovaných voči mojej dcére sa zásadným spôsobom zmenil môj subjektívny postoj k rozhodovaniu v tejto veci, ako aj potreba, aby nebolo rozhodnutie Ústavného súdu SR v kauze Špeciálny súd následne spochybňované. Plénum Ústavného súdu SR rozhodlo, že ma nevylúči z rozhodovania. Zároveň považujem za potrebné vyhlásiť, že som v kauze Špeciálny súd rozhodoval slobodne a v súlade so sľubom sudcu Ústavného súdu SR a môj nesúhlasný postoj k rozhodnutiu väčšiny pléna Ústavného súdu SR vyjadrím vo svojom odlišnom stanovisku,“ uviedol vo vyhlásení Orosz.