Nedeľa24. november 2024, meniny má Emília, zajtra Katarína

Podpísali Európsku ústavu

Európska ústava bude nadradená národnému právu, okrem druhej časti - Charty základných práv, deklarujúcich právo na život alebo na prácu, kde súdy nesmú rozhodovať nad rámec národného práva.

RÍM - Veľkolepý ceremoniál, hodný monarchov. Predstavitelia 25 členských štátov Európskej únie (EÚ) v talianskom Ríme slávnostne podpísali prvú Európsku ústavu. Za Slovensko to boli premiér Mikuláš Dzurinda a šéf rezortu zahraničia Eduard Kukan. A bola to nielen veľká historická udalosť, ale aj obrovské, pompézne divadlo. Hostiteľ, taliansky premiér Silvio Berlusconi, nenechal nič na náhodu.

Euroústavu podpisovali najvyšší zástupcovia štátov v Kapitole, kde sídli aj rímska radnica, v zrenovovanej barokovej sieni Horatii a Curiatii, v ktorej 25. marca roku 1957 predstavitelia Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska, Belgicka a Luxemburska podpisovali zakladajúce zmluvy niekdajšieho Európskeho spoločenstva. Použili špeciálne guľôčkové perá z tmavého dreva a platiny. Boli vyrobené tak, aby nepoškodili papier zmluvy. Perá pre svojich partnerov vyberal a ako darček im ich venoval holandský premiér Jan Peter Balkenende, ktorého krajina v súčasnosti Únii predsedá. Z Holandska pochádzalo aj 30-tisíc kvetov, ktoré skrášľovali Kapitol. Prevažne tmavočervené, žlté a zelené kvetinové aranžmány boli špeciálne vybrané tak, aby ladili s farbou budov a fresiek a podčiarkovali architektonickú líniu priestorov rímskej radnice. Holandsko pri ich výbere stavilo na svoju národnú pýchu - tulipány. V aranžmánoch sa vynímali aj viaceré druhy ovocia, ktoré vídať ako súčasť talianskych renesančných malieb.

Hostiteľský premiér Berlusconi, ktorý je známy svojou "posadnutosťou" po vytváraní krajšieho imidžu, sa postaral o skutočne pompézny priebeh ceremoniálu, ktorého hlavným režisérom sa stal známy Franco Zeffirelli. Tento 81-ročný režisér, ktorý počas podpisu zmluvy viedol tím 40 kameramanov, má za sebou nakrúcanie blahorečenia Matky Terezy z indickej Kalkaty, či ceremónie z osláv Jubilea v roku 2000. Zeffirelli však nebol jediným Berlusconiho esom. Hostesky obliekol do modrých uniforiem s úzkou sukňou a hodvábnou šatkou. Špeciálne na túto príležitosť odev navrhol taliansky módny cár Valentino.

Slávnostný podpisový akt naživo vysielali vo všetkých členských štátoch Únie, čo si teoreticky mohlo pozrieť asi 300 miliónov divákov.

Ústava EÚ pozostáva z preambuly a štyroch častí.

1. V prvej časti sa okrem popisu zásad a orgánov EÚ priznáva občianstvo EÚ ako dodatočné k štátnemu.

2. Charta základných práv hovorí o práve na život, slobodu a bezpečnosť, na ochranu súkromia a rodinného života, na vzdelanie a zamestnanie. Deklaruje rovnosť mužov a žien, hovorí o právach detí, starých a postihnutých ľudí.
V časti o solidarite dáva pracujúcim právo na informácie v rámci podniku, spravodlivé pracovné podmienky a ochranu pred prepustením.
Uznáva právo na sociálnu a zdravotnú pomoc, ochranu životného prostredia a spotrebiteľa, prístup k dokumentom, petičné právo. Garantuje voľnosť pohybu a pobytu v Európskej únii.

3. Tretia časť popisuje spoločné politiky vo všetkých vedeckých, hospodárskych a spoločenských oblastiach, napríklad voľný pohyb osôb, služieb, tovaru a kapitálu, vzdelávanie, sociálnu politiku, dopravu, poľnohospodárstvo atď.
Predpokladá sa zosúladenie sociálneho zabezpečenia pre migrujúcich pracovníkov a ich rodiny.

4. Záverečná časť s protokolom o úlohe národných parlamentov.

15. decembra 2004 ju v Štrasburgu bude schvaľovať Európsky parlament.

Do 29. októbra 2006 ju musia ratifikovať všetky krajiny EÚ, aby mohla vstúpiť do platnosti.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu