BRATISLAVA - Ruská federácia nie je podľa šéfa diplomacie Jána Kubiša bezpečnostnou hrozbou vojensky, ani energeticky. Kubiš dnes na tlačovej besede zdôraznil, že počas konfliktu v Gruzínsku neboli ohrozené plynovody a ropovody, ktoré cez jeho územie smerujú do Turecka a ďalej do Európy
"Nedošlo k ohrozeniu či už koridorov alebo dodávok. Pre nás Ruská federácia je a ostáva partnerom, vrátane dobrým partnerom, pokiaľ ide o dodávky energetických surovín. Nám sa nestalo, že by sme mali problémy s dodávkami v minulosti a nepredpokladám, že by malo dochádzať k problémom s dodávkami ani v budúcnosti," povedal Kubiš.
Hľadanie iných energetických zdrojov a ciest, aby sa znížila takmer stopercentná energetická závislosť na Rusku, vidí len ako dôsledok snahy Európskej únie o zvýšenie energetickej bezpečnosti. "Nevylučujem, že v nadväznosti na takéto rokovania Európskej únie prídeme aj my s nejakými námetmi," uviedol. Spomenul uvažovaný plynovod Nabucco z Turecka do strednej Európy a prepojenie slovenskej siete s rakúskym Schwechatom. EÚ sa týmto problémom zaoberá dlhšie, nevyvolala ho vojna v Gruzínsku. Zároveň však Kubiš pripustil, že konflikt bol impulzom pre úniu. "Napokon, aj komuniké zo summitu (EÚ o konflikte v Gruzínsku 1. septembra) jasne v jednej svojej časti hovorí o nutnosti zaoberať sa intenzívnejšie diverzifikáciou dodávok zdrojov energetických surovín."
Kubiš je presvedčený, že dodávky ropy a plynu z Ruska do Európy napriek hľadaniu iných zdrojov porastú, závislosť únie a Ruska je vzájomná. "My potrebujeme Ruskú federáciu, my ako Slovensko alebo Európska únia, a budeme ju potrebovať aj do budúcnosti... Je to zdroj energetických surovín pre Európsku úniu a ostane veľmi významným, dokonca rastúcim zdrojom." To však neznamená, že drží EÚ v šachu. Ak by sa Rusko snažilo aj voči EÚ použiť príliš silové a mocenské prostriedky, čo nepredpokladá, únia nájde riešenia, rovnako, ako Rusko, ak by mu EÚ zabuchla dvere.
V piatok budú o pokračovaní dialógu s Ruskom neformálne diskutovať vo Francúzsku ministri zahraničných vecí EÚ. Kubiš pred odchodom na rokovanie charakterizoval pozíciu slovenskej vlády takto: "Nebudeme zatvárať oči nad problémami, ktoré vznikajú jeho (ruským) pôsobením napríklad v Gruzínsku, nebudeme mlčky, len vzhľadom na nejaké hospodárske záujmy, sledovať určitý vývoj. Ale z druhej strany budeme vychádzať tiež z toho, že Ruská federácia má svoje legitímne záujmy, tieto legitímne záujmy bude chcieť presadzovať a my ich zrejme takisto budeme chcieť rešpektovať tam, kde sa presadzujú prostriedkami, ktoré sú pre nás akceptovateľné a tam, kde nejdú príliš silovými metódami proti takým istým legitímnym záujmom iných štátov," vyhlásil Kubiš.