Pondelok6. január 2025, meniny má Antónia, zajtra Bohuslava, Atila

Chyba v novele zákona o transakčnej dani? Podľa odborníčky sa bude dať plateniu vyhnúť! Reakcia ministerstva

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: Getty Images, Topky.sk)

BRATISLAVA - Slovensko sa pripravuje na zavedenie novej transakčnej dane, ktorá má priniesť viac financií do štátneho rozpočtu. Tento návrh vyvolal vášne medzi odborníkmi, podnikateľmi aj bežnými ľuďmi. Podľa analýzy daňovej odborníčky má však novela výrazný nedostatok, ktorý umožňuje vyhnúť sa platbe transakčnej dane.

Už 1. januára 2025 vstúpi do platnosti zákon, ktorý zavádza daň z finančných transakcií. Významné zmeny sa dotknú fyzických osôb - podnikateľov, právnických osôb a zahraničných subjektov podnikajúcich na území Slovenskej republiky. Zákon nadobúda účinnosť 1.4. 2025. Podnikatelia, najmä väčšie firmy, už teraz kalkulujú zvýšené náklady spojené s daňou, ktoré sa pravdepodobne premietnu do cien tovarov a služieb. Okrem toho ich čaká nová administratívna záťaž vrátane povinnosti založenia podnikateľských účtov a oznamovania osobitných účtov bankám.

Parlament koncom novembra schválil novelu transakčnej dane, ktorá prináša rozsiahle výnimky a rozširuje okruh subjektov, ktoré daň budú platiť. Transakčná daň sa nebude týkať štátnych organizácií, neziskových organizácií, cirkví a ďalších vybraných subjektov. Naopak, daň sa rozšíri na fyzické osoby-podnikateľov a zahraničné subjekty s bankovými účtami na Slovensku a ďalšie právnické osoby.

„Rozšírením subjektov, ktorí majú platiť transakčnú daň, sa štát snaží zvýšiť príjmy. Ako vyslovene zvláštne sa však javí zahrnutie zahraničných subjektov, ktoré na Slovensku nepodnikajú podľa slovenského obchodného práva a z nejakého dôvodu tu len majú bankový účet. Zákon tiež nedefinuje o akú činnosť na Slovensku má ísť pri zahraničných osobách, aby bolo predmetom dane. Z nepresných definícií vzniká právna neistota u daňovníkov a platiteľov na Slovensku,“ hovorí Ľubomíra Murgašová, daňová odborníčka z poradenskej spoločnosti Grant Thornton.

Podľa odborníčky vznikol priestor, ako sa vyhnúť plateniu transakčnej dane

Novela zavádza aj oznamovaciu povinnosť všetkých podnikateľov voči bankám. Podnikatelia budú musieť oznámiť banke osobitný účet, na ktorom vykonávajú platby, ktoré nie sú predmetom dane. Súčasné znenie tejto právnej normy je naformulované tak, že ak chce podnikateľ, aby mu banka nezrazila daň napr. z platenia odvodov a daní, musí ich mať na osobitnom účte a oznámiť tento účet bankám. A práve tu parlament zrejme nechtiac otvoril priestor, ako sa vyhnúť plateniu transakčnej dane.

Ľubomíra Murgašová upozorňuje, že formulácia zákona o transakčnej dani môže viesť k úplnému zníženiu výberu tejto dane zo slovenských bankových účtov na nulu. „Najlepšie si to ukážeme na príklade. Slovenská právnická osoba A má otvorený bankový účet u slovenskej banky. Podľa znenia novely zákona má firma A oznámiť banke osobitný účet, z ktorého sa vykonávajú transakcie, ktoré nie sú predmetom dane (úhrady kartou, platenie daní a odvodov, prevody medzi bankovými účtami daňovníka u tej istej banky a i.). To môžu byť všetky slovenské bankové účty firmy A.

Zákon ďalej prikazuje banke, že má prestať vyberať daň z finančných transakcií na týchto oznámených osobitných účtoch. V prípadoch transakcií vykonávaných na slovenských bankových účtoch je platiteľom dane banka. Po novom však zákon prikazuje banke nevyberať daň z oznámených účtov, na ktorom sa vykonávajú transakcie, ktoré nie sú predmetom dane. Keďže firma A má na bežnom účte aj platby kartou alebo prevody na svoj iný bankový účet u tej istej banky, firma A vykonáva na tomto účte transakcie, ktoré nie sú predmetom dane, tzn. po oznámení jej banka nebude strhávať daň zo žiadnej transakcie na tomto účte,“ vysvetľuje.

„Daňovník si transakčnú daň zároveň ani nemôže vypočítať sám, lebo v tomto prípade nie je platiteľom dane. Pri splnení litery zákona je vybraná daň v tomto prípade nula. Toto však pravdepodobne nebolo úmyslom zákonodarcu,“ uviedla Murgašová.

Reakcia ministerstva

Ministerstvo financií SR pripomína, že platenie dane z finančných transakcií nie je možné obísť cez špekulatívny účelový výklad zákona - kto sa nepovažuje za daňovníka, alebo ktoré osobitné účty nepodliehajú dani. "Zákon jasne definuje, v ktorých prípadoch sa daň z finančných transakcií nebude uplatňovať a v ktorých prípadoch áno. V tejto súvislosti je preto dôležité zdôrazniť, že ak si daňovník uplatní u svojho platiteľa dane výnimku (teda oznámi banke, že jeho konkrétny účet bude vylúčený z platenia transakčnej dane nad rámec zákona), bude následne za nesprávne vybratú daň zodpovedný," uviedol tlačový odbor. 

Podmienka oznámiť banke, že na danom účte budú realizované transakcie na ktoré sa daň nevzťahuje, bola definovaná primárne preto, lebo banky nevedia túto skutočnosť identifikovať samé. (Príklad: banka nevie určiť, či ide o osobitný účet súdneho exekútora, na ktorý prijal peniaze pri výkone exekučnej činnosti. V takýchto prípadoch je totiž účet od transakčnej dane oslobodený. Ak by ale súdny exekútor označil za oslobodený účet aj svoj osobný, ktorý nespĺňa podmienky, došlo by z jeho strany k porušeniu zákona.)  

Ladislav Kamenický
Zobraziť galériu (2)
Ladislav Kamenický  (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

"V prípade oslobodenia konkrétnych transakcií nie je potrebné platiteľa dane (banku) informovať, pretože takéto konkrétne transakcie jednoznačne definuje zákon. Ide napríklad o platbu kartou alebo platbu daní a odvodov na účty v Štátnej pokladnici. V takýchto prípadoch totiž banka má potrebné informácie aj bez toho, aby jej ich daňovník musel poskytnúť.

Ministerstvo financií SR úzko spolupracuje s bankami pri zapracovaní pravidiel vyplývajúcich zo zákona o dani z finančných transakcií do ich informačných systémov tak, aby bola daň riadne vybraná a odvedená. V spolupráci s Finančnou správou sa rovnako pripravuje komplexné metodické usmernenie, ktoré by malo obsiahnuť čo najširšie spektrum aspektov novej dane z finančných transakcií," dodáva rezort. 

Štát si od novej dane sľubuje stovky miliónov

Daň sa bude platiť zo sumy finančných prostriedkov odpísaných z účtu alebo preúčtované náklady. Sadzby daní sa líšia podľa typu transakcie. Pri debetných transakciách bude daň vo výške 0,4% zo sumy transakcie, maximálne však 40 eur. Pri výbere hotovosti bude daň vo výške 0,8% z vybratej hotovosti bez horného limitu. Za použitie platobnej karty zaplatí daňovník paušálny poplatok vo výške 2 eurá za rok. Sadzba pre preúčtovanie nákladov je vo výške 0,4 % bez maximálneho limitu.

Zdaňovacie obdobie bude každý kalendárny mesiac. Toto neplatí pre daň za použitie platobnej karty, kde je zdaňovacím obdobím kalendárny rok. Platitelia dane musia daň vypočítať, vybrať ju od daňovníka a odviesť ju správcovi dane do konca nasledujúceho mesiaca. Prvé zdaňovacie obdobie začína v apríli 2025.

Výnos z transakčnej dane bol pôvodne odhadovaný na 517 miliónov eur v roku 2025 a 726 miliónov eur v roku 2026. Avšak  je otázne, či tieto očakávania budú naplnené.

 

Viac o téme: KonsolidáciaTransakčná daň
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu