BRATISLAVA - Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) odmieta represívne opatrenia vlády voči zdravotníckym pracovníkom a ako riešenie situácie očakáva konštruktívny dialóg. Informovala o tom prezidentka ZAP Jaroslava Orosová.
"Lekári, sestry i iní zdravotnícki pracovníci v ústavnej i ambulantnej sfére na Slovensku dlhodobo a každý deň zažívajú silnú a stále narastajúcu frustráciu z ošetrovania pacientov v dlhodobo kolabujúcom systéme zdravotnej starostlivosti, ktorý napriek ich opakovaným dlhoročným žiadostiam zostáva bez vízie systémových riešení," vyhlásila Orosová.
archívne video
Zväz podľa prezidentky očakáva, že riešením situácie bude dialóg s prínosom systémových riešení, aby sa neprehlbovalo napätie medzi zúčastnenými stranami a nedošlo k ohrozeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Vláda v nedeľu (8. 12.) schválila návrh legislatívnych úprav, ktoré umožňujú vyhlásiť mimoriadnu situáciu aj v prípade kritickej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti, zároveň zdravotníci musia v období vyhlásenia takejto mimoriadnej situácie poskytovať zdravotnú starostlivosť. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) po schválení návrhu, ktorý je zaradený na aktuálnu schôdzu Národnej rady SR a má sa prerokovať v skrátenom konaní, upozornil, že má ísť o nástroj na zabezpečenie ochrany života a zdravia v prípade, že lekári podajú hromadné výpovede.
Obe strany deklarovali ochotu dohodnúť sa
Lekárske odborové združenie o vládnom kroku poznamenalo, že kabinet nie je ochotný riešiť problémy v zdravotníctve a nariaďuje nútené práce tým, ktorí riešenie problémov požadujú. Obe strany zároveň deklarovali ochotu dohodnúť sa. Lekárski odborári s ministrom Šaškom rokujú aj v utorok. So zmenou legislatívy nesúhlasí ani opozícia či Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb.