BRATISLAVA - Parlament opäť presunul na ďalšiu schôdzu personálne voľby. Voliť členov Rady Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR), ako aj členov Rady pre mediálne služby, člena Správnej rady TASR, člena Správnej rady Ústavu pamäti národa a člena Súdnej rady SR budú poslanci až na februárovej schôdzi. Oznámil to v utorok v pléne Národnej rady (NR) SR podpredseda parlamentu poverený jeho riadením Peter Žiga (Hlas-SD).
Na schôdzu, ktorá sa začína 4. februára, poslanci presunuli aj hlasovanie o opozičnom návrhu na odvolanie Rudolfa Huliaka (nezaradený) z postu predsedu Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie a tiež novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne SNS. Súčasťou tejto novej úpravy by mala byť aj regulácia lobingu mimovládok.
Poslanci zaradili na schôdzu návrh k dostupnosti zdravotnej starostlivosti
Poslanci Národnej rady (NR) SR budú o návrhu legislatívy súvisiacej s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti rokovať na aktuálnej schôdzi. Zaradili ho do jej programu. Venovať sa mu majú v skrátenom legislatívnom konaní. Rokovať o ňom majú začať v utorok.
Úprava dopĺňa do zákona o civilnej ochrane obyvateľstva definíciu mimoriadnej udalosti, za ktorú bude možné považovať aj kritickú nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Pre zdravotníckych pracovníkov sa má ustanoviť povinnosť poskytovať počas tejto mimoriadnej udalosti zdravotnú starostlivosť.
Minimálna sieť ambulancií špecialistov sa určí podľa nových pravidiel
Minimálna sieť ambulancií špecialistov sa určí podľa nových pravidiel. Sieť má byť po novom definovaná na základe určených parametrov s každoročným prehodnocovaním a vyhodnocovaním jej naplnenia. Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili.
Ministerstvo zdravotníctva, ktoré za úpravou stojí, ozrejmilo, že predchádzajúca úprava nesignalizovala problém dostupnosti v špecializovaných ambulanciách v SR. "Jej nastavenie nedávalo možnosť problém nedostatku lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov v špecializovaných ambulanciách identifikovať, predvídať, kvantifikovať ani lokalizovať," ozrejmilo. Upozornilo na to, že dosiaľ do verejnej siete pri vyhodnocovaní vstupovali aj ambulancie, ktorých nosnou činnosťou nebolo poskytovanie špecializovanej ambulantnej starostlivosti na základe odporúčania od všeobecného lekára.
Novelou sa preto budú započítavať do verejnej siete iba tzv. verejne dostupné ambulancie, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť prevažne na základe výmenného lístka. "Rozhodnutie, či poskytovateľ bude poskytovať zdravotnú starostlivosť vo verejne dostupnej alebo nie verejne dostupnej ambulancii, bude slobodným rozhodnutím poskytovateľa," poznamenalo ministerstvo. Ambulancie by mali byť evidované v špeciálnom registri.
Úprava prináša aj novú definíciu prierezovej starostlivosti. Zavádza aj nový typ zdravotnej starostlivosti, a to komunitnej. Tá má prihliadať okrem iného na duševné zdravie pacienta. Upravuje sa aj postavenie, pôsobnosť a úlohy Slovenskej komory psychológov. Tá by po novom mohlo registrovať všetkých psychológov aj mimo rezortu zdravotníctva.
Upraviť sa majú aj náležitosti v súvislosti s optimalizáciou siete nemocníc či náležitosti týkajúce sa čakacích lehôt na plánovanú zdravotnú starostlivosť. Novela má zároveň priniesť nové skríningové programy, a to skríning rakoviny pľúc a rakoviny prostaty. Ministerstvo zdravotníctva v tejto súvislosti poukázalo na to, že zmena má zvýšiť efektívnosť prevencie onkologických chorôb. "Usilujeme sa o to, aby prevencia zohrávala významnejšiu úlohu v každodennom živote ľudí. Výsledkom bude zníženie výskytu chorôb, skvalitnenie života pacientov a v konečnom dôsledku aj odľahčenie zdravotného systému a verejných financií," dodal minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).
Elektronické služby v zdravotníctve sa upravia, vzniknú aj nové
Elektronické služby v zdravotníctve sa upravia. Vzniknúť majú aj nové. Vyplýva to z novely zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme, ktorú Národná rada (NR) SR v utorok definitívne schválila. Stojí za ňou ministerstvo zdravotníctva. To vysvetlilo, že úprava súvisí s prípravou dátovej reformy, ktorej cieľom je najmä odbremenenie zdravotníkov od zbytočného vykazovania a zlepšenie dátovej dostupnosti a kvality.
Novelou sa napríklad zavádza elektronizácia laboratórnych vyšetrení, ktorá má zabrániť ich opakovaniu. Vzniknúť má aj služba elektronického objednávania pacienta na vyšetrenie k poskytovateľovi cez jednotný centrálny systém. Úprava prináša aj elektronické uzatváranie dohôd o poskytovaní všeobecnej a špecializovanej gynekologickej zdravotnej starostlivosti.
Úprava sa zaoberá aj zosúladením zákonov v zozname poistencov čakajúcich na poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti. Má takisto zefektívniť procesy pri uzatváraní dohôd o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Vytvoriť sa ňou má aj Národný register očkovania či Národný register duševných ochorení.
Novela má takisto sprecizovať vydávanie elektronických preukazov pracovníkov v zdravotníctve. Rušiť sa ňou má aj register úrazov vyžadujúcich poskytovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo to odôvodnilo jeho neefektívnosťou z pohľadu naplnenosti. "Jeho výstupy je možné nahradiť údajmi z iného štatistického zdroja údajov," dodalo.
Poslanci odobrili správy o činnosti VS a SIS
Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorkovom hlasovaní odobrili správy o činnosti tajných služieb za rok 2023. Ide o správu o činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) a správu o plnení úloh Vojenského spravodajstva (VS).
Plénum o správach rokovalo vo vyhradenom režime ešte minulý týždeň. Zo zverejnenej správy o činnosti SIS vyplýva, že v rámci kontrašpionážnej ochrany služba pokračovala v spolupráci s partnerskými spravodajskými službami z členských štátov EÚ a NATO, ale aj z vybraných štátov ázijského regiónu. V správe sa tajná služba venuje aj téme medzinárodnej nelegálnej migrácie. SIS svoju spravodajskú pozornosť v roku 2023 zamerala na problematiku zosilňovania migračných tokov v oblasti východného Stredomoria a osobitnú pozornosť SIS venovala aj dianiu v regióne západného Balkánu.