BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR začali vo štvrtok ráno ôsmy rokovací deň 23. schôdze novelami z dielne rezortu zdravotníctva. Minister Kamil Šaško (Hlas-SD) v pléne predstavil novelu zákona o zdravotnom poistení. Zmena prináša rozšírenie kompetencií pre Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktoré súvisia s ozdravným plánom.
Parlament má následne prebrať novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, podľa ktorej sa má minimálna sieť ambulancií špecialistov určiť podľa nových pravidiel. Na stole majú aj novelu zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme. Všetky tri novely sú v druhom čítaní. Popoludní čaká poslancov tradičná hodina otázok.
Plénum neprijalo návrh uznesenia k bezpečnostným opatreniam na školách
Poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtkovom hlasovaní odmietli opozičný návrh uznesenia k prijatým opatreniam na zaistenie bezpečnosti na školách i obyvateľov ohrozených vyhrážkami bombovými útokmi. Návrh podali poslanci z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ. Skupina týchto poslancov podala aj návrh uznesenia k priamemu ohrozeniu čerpania financií z eurofondov a plánu obnovy. Ani toto uznesenie neprešlo plénom.
Opoziční poslanci žiadali, aby parlament uznesením požiadal vládu informovať o prijatých, ako aj plánovaných bezpečnostných a preventívnych opatreniach na ochranu života a zdravia detí, pedagógov, nepedagogických zamestnancov škôl a obyvateľov ohrozených vyhrážkami bombovým útokom. Žiadali tiež od vlády zoznam účinných opatrení na zabezpečenie čo možno najplynulejšieho chodu vyučovania a vzdelávacieho procesu.
V ďalšom uznesení hovorili poslanci z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ o informáciách o hroziacom zastavení prostriedkov z fondov Európskej únie a prostriedkov z plánu obnovy. Chceli preto, aby NR SR požiadala vládu o zoznam opatrení, ktoré vykonala na zabezpečenie ochrany finančných záujmov Európskej únie a tiež kroky, ktoré vláda plánuje vykonať v súvislosti s výhradami Európskej komisie v oblasti porušovania zásad právneho štátu.
Parlament odmietol zákon o odškodnení obetí nezákonných sterilizácií
Národná rada (NR) SR vo štvrtok odmietla návrh zákona o jednorazovom finančnom odškodnení osôb sterilizovaných v rozpore s právom. Stáli za ním opoziční poslanci z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ. Chceli ním presadiť odškodnenie obetí nezákonných sterilizácií, ktoré sa udiali od roku 1966 do roku 2004. "Návrh zákona reagoval na pozitívny záväzok štátu zabezpečiť efektívnu nápravu pri porušovaní ľudských práv a zároveň má ambíciu napraviť krivdu spôsobenú komunistickou politikou v oblasti reprodukčného zdravia skupiny žien," uviedli predkladatelia. Pre obete navrhovali jednorazové finančné odškodnenie.
Plénum nebolo pred hlasovaním o novele zákona o FnPŠ uznášaniaschopné
Plénum Národnej rady (NR) SR zatiaľ nehlasovalo o všetkých prerokovaných legislatívnych návrhoch. Pred hlasovaním o vládnej novele zákona o Fonde na podporu športu (FnPŠ) sa v sále neprezentoval dostatok poslancov. O návrhu sa pokúsia opätovne hlasovať o 15 minút. Poslanec Samuel Migaľ (Hlas-SD) už skôr avizoval, že sa na štvrtkovom hlasovaní o novelách z dielne ministerstva športu spolu s Romanom Malatincom (Hlas-SD) nezúčastní. Žiadal totiž presun hlasovania. Chcel tým podľa vlastných slov vytvoriť priestor na rokovanie. Poukázal pritom na to, že k úprave má viaceré návrhy, ku ktorým ešte nedostal pripomienky.
Plénum nebolo ani na druhý pokus uznášaniaschopné pred hlasovaní o FnPŠ
Plénum Národnej rady (NR) SR nebolo pred hlasovaním o vládnej novele zákona o Fonde na podporu športu (FnPŠ) uznášaniaschopné ani na druhý pokus. V sále sa prezentovalo len 74 poslancov. Parlament bude pokračovať o 12.10 h rokovaním, hlasovať o prerokovaných bodoch bude najbližšie až o 17.00 h.
VIDEO
Štátny sviatok na výročie Sviečkovej manifestácie sa nezavedie
Štátny sviatok na výročie Sviečkovej manifestácie sa nezavedie. Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch. Do parlamentu ju predložili poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka (obaja Slovensko, Za ľudí, KÚ). "Navrhovali sme zavedenie nového štátneho sviatku 25. marec - Deň zápasu za ľudské práva - výročie Sviečkovej manifestácie," priblížili predkladatelia s tým, že nový štátny sviatok nemal byť dňom pracovného pokoja.
Svoj zámer odôvodňovali potrebou zvyšovať povedomie o totalitných obdobiach slovenskej histórie aj ľuďoch, ktorí sa 25. marca 1988 postavili na obranu ľudských práv. Poukázali na to, že bez danej udalosti by nebola ani Nežná revolúcia. Hovorili o tom, že si treba pripomínať význam nielen Sviečkovej manifestácie ako takej, ale predovšetkým toho, čo v ňu vyústilo a čo jej predchádzalo.
Výbor nerokoval o situácii s výpoveďami lekárov, nebol uznášaniaschopný
Výbor Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo vo štvrtok nerokoval o situácii spojenej s výpoveďami nemocničných lekárov. Nebol uznášaniaschopný, neprišlo naň dostatok poslancov. Iniciovalo ho opozičné KDH. Na štvrtkové rokovanie výboru prišli minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD), lekárski odborári aj ďalší zástupcovia sektora. Keďže sa ho nepodarilo otvoriť, vedú aspoň neformálnu diskusiu.
Vyše 3300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom podalo výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Sú ochotní ich stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky. Trvajú najmä na plnení bodov memoranda, ktoré s lekárskymi odborármi v roku 2022 podpísal vtedajší vládny kabinet. Zároveň žiadali, aby sa vláda uzniesla, že nedôjde k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Vládny kabinet v stredu schválil viaceré návrhy, ktoré majú reagovať na požiadavky odborárov. Odmietla transformáciu štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, schválila zriadenie komisie pre dohľad nad plnením memoranda a odobrila tiež zmeny v špecializačnom štúdiu zdravotníkov. Lekárske odborové združenie odmietnutie transformácie nemocníc ocenilo. Ostatné návrhy si chce naštudovať.
Plénum má o novelách z dielne ministerstva športu hlasovať v utorok
O vládnych novelách z dielne ministerstva športu má parlament hlasovať v utorok 10. decembra o 17.00 h. Poslanci Národnej rady (NR) SR odsúhlasili návrh na základe dohody koaličných strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS.Presunutie už skôr avizoval líder SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko. NR SR sa pokúsila o novelách už viackrát hlasovať. Plénum však pred ním nebolo uznášaniaschopné.Neprezentoval sa poslanec Hlasu-SD Samuel Migaľ. Namietal, že má k zákonom pripomienky. Volá po rokovaniach a prepracovaní úpravy.
Do programu schôdze pribudol návrh uznesenia, reaguje na opozičné mítingy
Do programu aktuálnej schôdze Národnej rady SR pribudol návrh na prijatie uznesenia k obsahu opozičných mítingov zo 17. novembra. Návrh podali koaliční poslanci. Obsahom uznesenia je aj žiadosť o poskytnutie správy z vyšetrovania atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD).Uznesenie hovorí o verejných prejavoch "šírenia nenávisti, politického extrémizmu" opozičných politikov, ktoré mali odznieť 17. novembra 2024 pri príležitosti spomienky na 35. výročie Dňa boja za slobodu a demokraciu. V uznesení chcú odsúdiť šírenie nenávisti a podporu radikalizácie spoločnosti, ktorú podľa koalície prezentovali lídri opozičných strán na ich zhromaždeniach. Parlament by ich mal podľa uznesenia vyzvať, aby dodržiavali demokratické princípy aj slušnú politickú súťaž.
V uznesení tiež žiadajú "z dôvodu upokojenia nálad a rozdelenia spoločnosti", aby orgány činné v trestnom konaní a Národné bezpečnostné analytické centrum podali prijímateľom zo zákona správu o výsledkoch vyšetrovania atentátu na Fica z 15. mája. Tieto orgány majú tiež poskytnúť informácie súvisiace s politickým extrémizmom na Slovensku, "ktorý môže opätovne vyvolať u časti verejnosti motiváciu k ďalším fyzickým útokom na život a zdravie verejne činných osôb".Parlament má o návrhu uznesenia rokovať na budúcu stredu (11. 12.) od 14.00 h až do úplného prerokovania, teda v prípade potreby aj po 20.00 h.
ÚDZS bude mať viac kompetencií pri nariaďovaní ozdravného plánu
Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) sa rozšíria kompetencie súvisiace s ozdravným plánom. Zdravotnej poisťovni ho bude môcť po novom nariadiť aj v prípade straty, v dôsledku ktorej výška jej vlastného imania klesla pod minimálnu hodnotu základného imania. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Súčasťou schválenej novely je aj plnenie záväzkov z memoranda s lekárskymi odborármi z roku 2022.Novela rieši aj problém tzv. mŕtvych duší, teda poistencov, u ktorých možno predpokladať, že nežijú, ale v registroch nie je údaj o ich úmrtí. Zavedú sa nové dôvody pre zánik poistného vzťahu - vek nad 105 rokov, nečerpanie zdravotnej starostlivosti za posledných päť rokov, neexistencia dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti so všeobecným lekárom, neexistencia komunikácie zdravotnej poisťovne s poistencom a dlhodobý poistný vzťah k jednej poisťovni.
Po novom bude poskytovanie informácií o dočasných pracovných neschopnostiach zdravotným poisťovniam povinné pre Národné centrum zdravotníckych informácií, nie zamestnávateľa. Novelou sa má ustanoviť aj legislatívny rámec pre poskytovanie tzv. benefitov zdravotnými poisťovňami. Úprava má rovnako poskytnúť legislatívnu oporu pre zverejňovanie metodík v prípade, ak dôjde k prepočtu úhradového mechanizmu podľa klasifikačného systému diagnosticko-terapeutických skupín (DRG).Novela má tiež zabezpečiť prístup chudobou ohrozených skupín obyvateľstva, ktoré sú dlžníkmi alebo osobami bez domova, k agentúre domácej ošetrovateľskej starostlivosti.Poslanci vo štvrtok schválili aj pozmeňujúce návrhy. Podľa koalície sa tým plnia záväzky memoranda. Zavádza sa napríklad povinnosť zverejňovania tzv. štandardných zmlúv na webe Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Ďalším pozmeňujúcim návrhom sa mení zákon o zdravotných poisťovniach. Zavádza zverejňovať zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti v konsolidovanom znení iba vtedy, ak výška úhrady za zdravotnú starostlivosť prevyšuje jeden milión eur za rok.
Do tejto novely sa presunuli viaceré časti novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Spresňuje sa napríklad jedna z činností zdravotnej poisťovne týkajúca sa poradenstva. Pre zabezpečenie kontroly limitov verejných výdavkov sa ustanovuje povinnosť pre zdravotné poisťovne zverejňovať na webe zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Upravuje sa tiež minimálna sieť poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb.Upraviť sa má výmena údajov medzi zdravotnými poisťovňami a úradom pre dohľad formou priamej integrácie, čiže elektronicky.
Poslanci sa v závere dňa venovali i elektronickým službám v zdravotníctve
Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere štvrtkového rokovania venovali aj vládnej novele zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme. Je v druhom čítaní. Priniesť má úpravu elektronických služieb v zdravotníctve a zároveň aj vznik nových.Legislatívnou úpravou sa má napríklad zaviesť elektronizácia laboratórnych vyšetrení, ktorá má zabrániť ich opakovaniu. Vzniknúť má vďaka nej aj služba elektronického objednávania pacienta na vyšetrenie k poskytovateľovi cez jednotný centrálny systém. Priniesť má aj elektronické uzatváranie dohôd o poskytovaní všeobecnej a špecializovanej gynekologickej zdravotnej starostlivosti.Rokovanie má pokračovať opäť v piatok (6. 12.). Poslanci by počas dňa nemali hlasovať.