BRATISLAVA - Sadzby umiestňovacieho príspevku pre integračné sociálne podniky sa nezvýšia. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o sociálnej ekonomike z dielne opozičných poslancov Vladimíra Ledeckého a Vladimíry Marcinkovej (obaja SaS).
"Hoci umiestňovací príspevok je v slovenskej právnej úprave ukotvený už dlhšie, vzhľadom na jeho aktuálnu nízku zákonom stanovenú výšku neplní svoj účel. Ako predkladatelia zákona sme presvedčení, že najmä v prípadoch, ak zamestnanec pracuje v zamestnaní dlhšie ako pol roka, je potrebné výšku umiestňovacieho príspevku zvýšiť, tak ako navrhujeme v predkladanej novele zákona," uviedli predkladatelia.
Tento príspevok podľa nich možno pri jeho správnom nastavení považovať za efektívny nástroj na podporu sociálnej ekonomiky, zamestnanosti a celkovej ekonomickej prosperity regiónu a krajiny. Umiestňovací príspevok na jedného zamestnanca v siedmom až deviatom mesiaci poskytovania navrhujú vo výške 40 % z priemernej mzdy predchádzajúceho kalendárneho roka. V desiatom až 12. mesiaci zas vo výške 60 %.
Vďaka návykom a zručnostiam, ktoré získa táto osoba v sociálnom podniku, sa podľa predkladateľov zvyšujú jej šance na úspešné uplatnenie na trhu práce. V prípade zamestnávania znevýhodnených osôb je ich proces adaptácie na trhu práce zložitejší pre chýbajúce pracovné návyky, zdravotné znevýhodnenie alebo iné opodstatnené prekážky.
Upozornili na to, že zamestnávatelia sa často zamestnaniu týchto osôb bránia vzhľadom na zvýšené náklady, ktoré im môžu v súvislosti so zaškolením a s prípravou na výkon zamestnania vzniknúť. "Ak zamestnanec získa pracovné návyky v sociálnom podniku, ktoré mu následne pomôžu s nájdením si ďalšieho, stáleho zamestnania, myslíme si, že tieto sociálne podniky by mali byť za túto činnosť efektívne a dostatočne motivujúco odmenené," uzavreli predkladatelia.
Plénum odmietlo novelu banského zákona z dielne PS
Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok neposunuli do druhého čítania novelu zákona o ochrane a využití nerastného bohatstva (tzv. banský zákon). Do parlamentu ju predložila skupina poslancov za opozičné hnutie PS. Navrhovala v nej, aby sa poplatok za vydobyté nerasty rozdeľoval medzi obce a Environmentálny fond. Úprava hovorila o tom, že polovica úhrady za vydobyté nerasty by sa stala príjmom obcí, na území ktorých sa dobývacie priestory nachádzajú, a druhá polovica by putovala do Envirofondu. V súčasnosti platia spoločnosti, ktoré vykonávajú ťažbu, celú sumu štátu, konkrétne Envirofondu.
Predkladatelia navrhovali použitie peňazí za vydobyté nerasty zo strany obce účelovo viazať na zlepšovanie stavu životného prostredia. "Čím by sa zabezpečilo ich použitie priamo v lokalitách, ktoré čelia negatívnym vplyvom v dôsledku ťažby," ozrejmili. Novelou chceli dosiahnuť spravodlivejšie prerozdelenie finančných zdrojov a podporu komunít, ktoré sú priamo ovplyvnené činnosťou spojenou s ťažbou nerastov. Pripomenuli, že samosprávy, najmä tie v menej rozvinutých regiónoch, čelia vážnym environmentálnym a sociálnym dôsledkom ťažobnej činnosti.
K rozšíreniu výnimky pre maloobchodný predaj počas sviatkov nedôjde
Výnimka na maloobchodný predaj počas dní pracovného pokoja a sviatkov sa nerozšíri. Predaj mal byť počas týchto dní umožnený aj predajniam, ktorých plocha nepresahuje 200 štvorcových metrov (m2), zákaz sa nemal vzťahovať ani na predaj kvetov. Navrhoval to opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS) v novele Zákonníka práce, ktorú v utorok Národná rada (NR) SR neposunula do druhého čítania.
Novela mala podľa predkladateľa prispieť k podpore podnikateľského prostredia tým, že by v predajniach s prevádzkovou plochou do 200 m2 umožnila realizovať maloobchodný predaj aj prostredníctvom zamestnancov v dňoch pracovného pokoja a sviatkov. To, či by v týchto dňoch maloobchodná prevádzka vykonávala svoju činnosť, by záležalo na rozhodnutí samotného podnikateľa a od dohody so zamestnancami.
Poberatelia dávok v núdzi budú naďalej platiť poplatky za občiansky preukaz
Poberatelia dávok v hmotnej núdzi budú naďalej platiť správny poplatok za vydanie občianskeho preukazu. Oslobodenie od tejto povinnosti navrhovali opoziční poslanci SaS v návrhu novely zákona o správnych poplatkoch, ktorý v utorok Národná rada (NR) SR neposunula do druhého čítania. "Návrh zákona reaguje na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu nízkopríjmových skupín obyvateľstva a rastúcu výšku správnych poplatkov. Medzi nízkopríjmové skupiny obyvateľstva patria aj poberatelia dávky v hmotnej núdzi. V súčasnosti tieto osoby od platby správneho poplatku za vybavenie občianskeho preukazu oslobodené nie sú a tým pádom aj tento úkon predstavuje náklad v ich rozpočte," priblížili predkladatelia v dôvodovej správe.
Zároveň zdôraznili, že bez platného občianskeho preukazu sa znižujú šance nízkopríjmových skupín obyvateľstva na úspešné zapojenie sa na trh práce, sťažuje sa ich prístup k sociálnym či verejným službám a klesajú šance na zvýšenie životnej úrovne.
"Pre lepšiu ilustráciu uvádzame príklad jednotlivca, ktorý mesačne poberá dávku v hmotnej núdzi v hodnote 84,90 eur, správny poplatok za vybavenie občianskeho preukazu sa pohybuje v rozmedzí 7 až 25 eur v závislosti od dôvodu, prečo k vybaveniu nového občianskeho preukazu dochádza. Ako predkladatelia novely zákona máme za to, že vzhľadom na nízke príjmy poberateľov dávok v hmotnej núdzi, či už jednotlivcov alebo domácnosti, by bolo správne znížiť náklady týchto ľudí na správne poplatky za vydanie nového občianskeho preukazu," vyčíslili opoziční poslanci.
Dvojité platenie preddavkov na daň doma aj v zahraničí sa nezakáže
Podnikateľom, ktorí okrem SR pôsobia aj v inom štáte Európskej únie (EÚ) a platia tam aj preddavky na daň z príjmu, sa nezrušia daňové preddavky na Slovensku. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o dani z príjmov opozičného poslanca Jozefa Hajka (KDH).
Predkladateľ upozornil, že podľa aktuálnej právnej úpravy môže daňový úrad vyrubiť platenie preddavkov na daň z príjmu daňovníkovi zo Slovenska, ktorý podniká aj v inom členskom štáte EÚ a platí tam preddavky na daň. V praxi sa potom stáva, že tento daňovník platí preddavky vypočítané z tej istej dane dvakrát. "Cieľom navrhovanej právnej úpravy je zaviesť zákaz vyrubovania preddavkov na daň z príjmu daňovníkov z tej istej dane dvakrát, teda v SR i v ďalšom státe EÚ. Preddavky na daň budú môcť byť vyrubené z tej istej dane len raz," priblížil Hajko.
Návrh by mal podľa neho pozitívne vplyvy na podnikateľské prostredie a na služby verejnej správy a zároveň žiadne vplyvy na rozpočet verejnej správy. S tým však nesúhlasí Ministerstvo financií (MF) SR. V stanovisku k návrhu upozornilo, že takouto úpravou by sa zakázalo vyrubovanie daňových preddavkov nielen z príjmov dosahovaných v zahraničí, ale aj z tých dosahovaných na území SR. Platenie daňových preddavkov pritom zabezpečuje priebežné plnenie príjmov štátneho rozpočtu, ktoré sú potrebné na financovanie výdavkov štátu aj na prerozdelenie dane samosprávam.
Poslanci nepodporili znovuzavedenie domovov pre osamelých rodičov
Poslanci Národnej rady (NR) SR neposunuli v utorok do druhého čítania návrh novely zákona o sociálnych službách. Opoziční zákonodarcovia Andrea Turčanová a Branislav Škripek (obaja KDH) v ňom navrhovali obnoviť poskytovanie sociálnej služby v podobe domovov pre osamelých rodičov. Cieľom bolo pomôcť osobám v sociálnej núdzi, a to najmä osamelým rodičom a ženám, ktoré z dôvodu tehotenstva stratili bývanie alebo sú v ohrození straty bývania.
"V predkladanom návrhu zákona sa opäť zaraďuje medzi služby krízovej intervencie aj sociálna služba poskytovaná prostredníctvom domovov pre osamelých rodičov. Tieto domovy, ktoré boli súčasťou zákona do roku 2008, po ich vypustení zo zákona stratili financovanie a mnohé zanikli," uviedli predkladatelia v dôvodovej správe.
Doplnili, že osamelí rodičia stratili možnosť byť umiestnení v zariadeniach na pomoc v sociálnej núdzi a z tohto dôvodu boli pridelení do zariadení núdzového bývania alebo útulkov, ktoré sú určené pre iné skupiny ľudí. Osamelí rodičia patria podľa nich medzi najohrozenejšiu skupinu z hľadiska chudoby a sociálneho vylúčenia, pričom znovuzavedenie domovov by im mohlo poskytnúť útočisko a pomôcť v ťažkej životnej situácii. Opoziční poslanci navrhli, aby financovanie domovov pre osamelých rodičov prebral štát, konkrétne Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Alternatívnym riešením môže byť podľa nich financovanie zo strany samospráv.
Poslanci odmietli návrh KDH na reguláciu reklamy hazardných hier
Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o reklame opozičného poslanca Mariána Čaučíka (KDH). Právna úprava sa týkala regulácie reklamy hazardných hier, pričom návrh obmedzoval vysielanie takejto reklamy v televíziách a rádiách v čase od 6.00 do 22.00 h.
Poslanec v predloženom materiáli upozornil na fakt, že v aktuálnom zákone o reklame úplne chýba regulácia reklamy hazardných hier. "Vediac o rizikách vzniku hráčskych závislostí, ktoré sú podložené mnohými štúdiami z celého sveta, považujeme za eminentne dôležité nepodnecovať takýmto neprimeraným spôsobom najmä mladú generáciu k začatiu stávkovania a hrania hazardných hier," uviedol v súvislosti s reklamou na stávkovanie, ktorá bola vysielaná počas tohtoročných majstrovstiev sveta v hokeji. Poukázal tiež na to, že v súčasnosti je podobne ako v jeho návrhu regulovaná reklama na iné spoločensky senzitívne výrobky. Ide napríklad o lieky, tabak, alkohol, zbrane, strelivo a dojčenské prípravky.
Poslanci odmietli návrh na zvýšenie príjmu obcí za vydobyté nerasty
Príjmy obcí z poplatku za vydobyté nerasty sa nezvýšia. Navrhovali to opoziční poslanci Progresívneho Slovenska (PS) v novele zákona o ochrane a využití nerastného bohatstva, ktorú v utorok Národná rada (NR) SR neposunula do druhého čítania.
Poplatok predstavuje podľa predkladateľov najvyššiu položku z výnosov z dobývania nerastov, pričom je primárnym zdrojom pre štátny Environmentálny fond (Envirofond), ktorým sa financuje široké spektrum environmentálnych projektov na celonárodnej úrovni. To však nezohľadňuje priame dopady ťažby v konkrétnych lokalitách, v ktorých obce zväčša nedisponujú dostatočnými finančnými prostriedkami na zmiernenie priamych a nepriamych negatívnych vplyvov ťažby na životné prostredie a na kvalitu života obyvateľov.
Navrhnutou zmenou malo dôjsť k zvýšeniu príjmov obcí z úhrady za vydobyté nerasty. "Použitie takto získaných finančných prostriedkov za vydobyté nerasty zo strany obce sa navrhuje účelovo viazať na zlepšovanie stavu životného prostredia, čím sa zabezpečí ich použitie priamo v lokalitách, ktoré čelia negatívnym vplyvom v dôsledku ťažby. Navrhovaná úprava odráža potrebu spravodlivejšieho prerozdelenia finančných zdrojov a podpory komunít, ktoré sú priamo ovplyvnené činnosťou spojenou s ťažbou nerastov," priblížili predkladatelia v dôvodovej správe.
Dodatočné príjmy by podľa nich obciam umožnili realizovať projekty zamerané na zlepšovanie životného prostredia a kvality života miestnych obyvateľov, čo by mohlo okrem iného pozitívne ovplyvniť vzťahy medzi priemyslom a miestnou komunitou. Aktuálne prostriedky Envirofondu sú na tieto účely prístupné iba obmedzene a neprihliadajú na lokálne environmentálne potreby, doplnili opoziční poslanci. Výpadok Envirofondu v prípade prijatia zmeny vyčíslili na približne dva milióny eur, čo predstavovalo relatívne malú časť celkových príjmov fondu.
Parlament odmietol uznesenie k politike vlády ohľadom cien energií
Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) nebude musieť parlamentu predložiť správu o spôsobe poskytovania a výške pomoci s cenami energií pre slovenské domácnosti v roku 2025. V uznesení, ktoré parlament v utorok odmietol, to navrhovali opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR Karol Galek (SaS), Ivan Štefunko (PS) a Jozef Hajko (KDH).
"Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková na jar tohto roku avizovala adresnú pomoc s cenami energií v budúcom roku a to tak, aby bola spravodlivo rozdelená medzi všetkých, ktorý na ňu budú reálne odkázaní. Pred koncom roka žiaľ nielenže nepoznáme spôsob, akým sa bude adresnosť pomoci s cenami energií pre domácnosti vykonávať, ale ani to, či vôbec bude adresná, alebo opäť iba plošná a teda nehospodárna," uviedli predkladatelia.
Plénum neprijalo uznesenie k zaisteniu politikov Náhorného Karabachu
Parlament v utorok neprijal návrh uznesenia k zaisteniu politických funkcionárov Náhorného Karabachu. Bolo z dielne opozičných poslancov Národnej rady (NR) SR Františka Mikloška a Mariána Čaučíka (obaja KDH). "Uznesenie NR SR o zaistení politických funkcionárov Náhorného Karabachu vychádza z viacerých právnych princípov a záväzkov SR v rámci medzinárodného práva a zmluvných záväzkov. Cieľom uznesenia bolo vyjadriť poľutovanie nad zaistením a väznením politických predstaviteľov Náhorného Karabachu zo strany Azerbajdžanu a apelovať na ich prepustenie z humánnych dôvodov," ozrejmili predkladatelia.
Poslanci okrem toho mali návrhom tiež požiadať podpredsedu parlamentu, ktorý je poverený jeho riadením, Petra Žigu (Hlas-SD), aby o prijatom uznesení informoval premiéra Roberta Fica (Smer-SD), veľvyslanectvá Azerbajdžanu pre SR aj Arménska pre SR vo Viedni.
Zníženie DPH na detské potreby poslanci neposunuli do 2. čítania
Viaceré tovary určené deťom, ako sú plienky, vlhčené utierky, detská výživa, dojčenské mlieko a výživové doplnky, sa nezaradia pod zníženú 5 % sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH). Poslanci neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o DPH, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložili Anna Záborská a Richard Vašečka (Hnutie Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia).
"V čase, keď vláda prijíma konsolidačné opatrenia a rodiny čelia zníženiu príjmov v dôsledku krátenia daňového bonusu na deti, je potrebné kompenzovať tieto straty efektívnymi riešeniami, ktoré zohľadňujú reálne potreby domácností. Slovenské rodiny čelia značným finančným výdavkom, ktoré prichádzajú s narodením dieťaťa a práve základné potreby, ako sú plienky a detská výživa, tvoria významnú časť týchto nákladov," zdôvodnili svoj návrh poslanci. Zníženie DPH by podľa nich znamenalo zníženie cien týchto produktov.
Tento krok by mohol mať podľa predkladateľov aj pozitívny vplyv na demografickú situáciu Slovenska. "Zníženie DPH na produkty pre deti vysiela jasný signál, že štát aktívne podporuje mladé rodiny a rodičovstvo, čím môže motivovať páry k tomu, aby sa rozhodli pre viac detí," argumentovali poslanci. Zmena mohla podľa nich podporiť aj zdravie detí. Nižšia DPH by totiž viedla k zvýšeniu dostupnosti týchto produktov pre všetky rodiny, čím sa zlepší celková výživa detí.
Poslanci odmietli novely z dielne SaS
Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli v utorkovom rokovaní novely z dielne SaS. Plénum nepodporilo návrh novely Civilného sporového poriadku ani novelu zákona o prokuratúre.
Poslanci za SaS chceli novelou Civilného sporového poriadku dosiahnuť to, aby zákon výslovne uvádzal, že súdny zmier je možné schváliť iba v situáciách, keď to pripúšťa "povaha veci". Zmenou Civilného sporového poriadku chceli novelizovať aj zákon o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939 - 1989 a zákon o pamäti národa. Navrhovali tiež, aby sa pri súdnom zmieri neupínalo len na preventívnu súdnu kontrolu jeho súladu so "všeobecne záväznými právnymi predpismi", ale aby sa pripustila aj možnosť kontroly súladu po jeho schválení. Chceli, aby zmiery nebolo možné uzatvárať v situáciách, keď by išlo o rozpor so zákonom o pamäti národa.
Novelou zákona o prokuratúre chcela SaS zaviesť prideľovanie vecí náhodným výberom schválených generálnou prokuratúrou tak, aby bola vylúčená možnosť ovplyvňovania pridelenia vecí a aby bolo zabezpečené rovnomerné zaťaženie prokurátorov.
Možnosť skrátiť volebné obdobie aj referendom sa nezavedie
Možnosť skrátiť volebné obdobie aj referendom sa nezavedie. Presadiť to chceli opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR za klub Slovensko, Za ľudí, KÚ. Plénum však ich novelu Ústavy SR v utorkovom hlasovaní odmietlo. "Cieľom novelizácie Ústavy SR bolo posilnenie práva občanov SR zúčastňovať sa na správe vecí verejných prostredníctvom inštitútu referenda. Takéto posilnenie účasti občanov na rozhodovacích procesoch je žiaduce aj z dôvodu aktuálnej politickej situácie, keď sa javí, že parlamentná väčšina v NR SR nechráni verejný záujem, ale vlastné záujmy a záujmy finančných skupín," skonštatovali predkladatelia.
Poukázali na to, že podľa súčasnej právnej úpravy sa môže volebné obdobie skrátiť len na základe uznesenia parlamentu, nie referendom. Navrhovali preto, aby ústava občanom priznala právo, aby mohli v referende priamo rozhodnúť o skrátení prebiehajúceho volebného obdobia.
Poslanci odmietli uznesenie k súdnemu zmieru medzi MV a A. Babišom
Plénum Národnej rady (NR) SR v utorkovom hlasovaní odmietlo uznesenie k súdnemu zmieru uzavretom medzi Andrejom Babišom a Ministerstvom vnútra (MV) SR v spore o ochranu osobnosti, týkajúcom sa neoprávnenej evidencie vo zväzkoch bývalej Štátnej bezpečnosti. Návrh predložila skupina poslancov parlamentu za opozičnú SaS.
Zákonodarcovia mali uznesením vyzvať ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) na zverejnenie všetkých analýz, ktoré boli podkladom pre schválenie súdneho zmieru. Rovnako ním mali vyzvať vládu na rešpektovanie výsledkov zistení Ústavu pamäti národa o minulosti akejkoľvek osoby a na nezasahovanie do nezávislej súdnej moci.
Uznesenie hovorilo aj o tom, že Ústav pamäti národa je kľúčovou inštitúciou pre vysporiadanie sa so zločineckou minulosťou komunistického režimu. "Slovenská republika sa dodnes dostatočne nevysporiadala so svojou minulosťou a takéto kroky vlády to len zhoršujú," podotkli predkladatelia.
Príplatok k dôchodku sa veteránom protikomunistického odboja nezvýši
Príplatok k dôchodku sa veteránom protikomunistického odboja nezvýši. Národná rada (NR) SR v utorok odmietla opozičnú novelu zákona o príplatku k dôchodku politickým väzňom. Do parlamentu ju predložili poslanci parlamentu z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ.
"V súčasnosti, keď si vládna väčšina v konsolidácii odhlasovala zvýšenie daní a ľudom stúpnu životné náklady, je zvýšenie tohto príplatku nástrojom kompenzácie zvýšených výdavkov. Považujeme za potrebné vzdať úctu a oceniť politických väzňov, ktorým bolo priznané postavenie veterána protikomunistického odboja," skonštatovali predkladatelia.
Úpravou plánovali zvýšiť veteránom protikomunistického odboja príplatok k dôchodku zo súčasných desať na 15 eur. Urobiť tak chceli za mesiac väzby alebo mesiac výkonu trestu odňatia slobody, za mesiac zaradenia do táborov nútených prác, vojenských táborov nútených prác, mesiac protiprávneho násilného odvlečenia alebo mesiac internácie v centralizovaných kláštoroch.
Nesúhlasili s výnimkou na krátenie daňového bonusu pre početnejšie rodiny
Krátenie daňového bonusu na deti sa bude od budúceho roka vzťahovať aj na rodičov, ktorí majú tri a viac detí. Výnimku pre nich navrhovali opoziční poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka (hnutie Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia) v novele zákona o dani z príjmov, ktorú Národná rada (NR) SR v utorok neposunula do druhého čítania.
Pripomenuli, že maximálny daňový bonus na dieťa si od budúceho roka budú môcť uplatniť iba rodičia, ktorí zarábajú maximálne 1,5-násobok priemernej mzdy, čo bude 2477 eur. Od tejto hranice bude bonus postupne klesať, ak príjmy prekročia 3632 eur, nárok zanikne úplne.
Znižovanie daňového bonusu bez ohľadu na počet detí, ktoré je súčasťou prijatého konsolidačného balíka, bude mať podľa predkladateľov neprimeraný vplyv na väčšie rodiny. "Rodiny prídu o stovky eur mesačne, najmä viacdetné. Takéto určenie sumy daňového bonusu je nespravodlivé, keďže je rozdiel, či sa z takejto mzdy daňovníci starajú o jedno dieťa alebo tri a viac detí," argumentovali v dôvodovej správe.
Poukázali tiež na to, že na Slovensku je nízka pôrodnosť, čo sa v najbližšej dobe odrazí na rýchlom starnutí obyvateľstva. "Politikou, ktorá podporuje viacpočetné rodiny, môže vláda zabezpečiť stabilný prísun budúcich pracovníkov, ktorý je nevyhnutný na udržanie dynamického hospodárstva, prilákanie zahraničných investícií a zabezpečenie udržateľného hospodárskeho rastu," doplnili opoziční poslanci. Pripustili, že novela by mala negatívny vplyv na verejné financie, bližšie ho však nevyčíslili.
Plénom neprešli zmeny pri hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov
Zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci sa nebude novelizovať. Parlament v utorok nepodporil novelu zákona z dielne opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ. Navrhovali zaviesť mechanizmus "trestania" prešľapov a pochybení verejných funkcionárov pri nakladaní s verejnými prostriedkami. Opoziční poslanci pripomenuli, že v minulosti bolo viacero pokusov o zavedenie inštitútu hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov za škodu spôsobenú pri nakladaní s verejnými prostriedkami, no všetky skončili neúspešne.
Predkladatelia navrhovali upraviť rozsah zodpovednosti a spôsob, akým možno uplatniť nárok na náhradu škody. Chceli tiež ustanoviť, kto a v akom rozsahu zodpovedá za škodu v prípade, ak rozhoduje viacero verejných činiteľov alebo kolektívny orgán. Na základe novely by mohol v mene štátu alebo v mene územnej samosprávy na uplatnenie práva na náhradu škody konať generálny prokurátor, a konať by mohol ex offo.
Poslanci v závere rokovania debatovali o maximálnych čakacích lehotách
Poslanci Národnej rady (NR) SR venovali záver utorkového rokovania diskusii k návrhu uznesenia k stavu pripravenosti zavedenia maximálnych čakacích lehôt pre pacientov. Predložili ho poslanci z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ. V pléne ho predstavil poslanec a exminister zdravotníctva Marek Krajčí. V uznesení žiadajú ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby predložil parlamentu správu o stave pripravenosti zavedenia maximálnych čakacích lehôt pre pacientov. Pripomínajú, že súčasná vláda odložila zavedenie maximálnych čakacích lehôt o jeden rok.
Zo strany ministerstva zdravotníctva podľa predkladateľov nie je garancia, že od budúceho roka budú maximálne čakacie lehoty platiť. Preto chcú, aby minister informoval o prípravách a ubezpečil, že od 1. januára 2025 budú platiť garantované maximálne čakacie lehoty na operácie a medicínske služby. Poslanci budú v 23. schôdzi pokračovať opäť v stredu (4. 12.) ráno. Hlasovať o 11.00 h nebudú, najbližšie hlasovanie o prerokovaných bodoch ich tak čaká až v stredu o 17.00 h.