BRATISLAVA - V rezorte diplomacie má vládnuť strach z bezdôvodných "vyhadzovov". Minister Juraj Blanár (Smer-SD) toto tvrdenie však poprel a označil to za snahu poprieť profesionalitu diplomatickej služby. Tento týždeň sa však verejne vyjadril jeden z prepustených zamestnancov. Podľa jeho slov chcú vyhodení zamestnanci rezortu v tejto súvislosti podať žalobu.
Ministerstvo má podľa Blanára viac ako 1100 zamestnancov a keďže sa v rámci konsolidácie podarilo s rezortom financií dospieť k dohode, k povinnosti znižovania počtu úradníkov a ďalších zamestnancov museli pristúpiť iba z tých, ktorí nie sú na vyslaniach v zahraničnej diplomatickej službe, ale pôsobia na ministerstve v Bratislave. To podľa neho znamená, že nemuseli znižovať počet zamestnancov o viac ako 110, čiže plných desať percent, ale "len" 47.
archívne video
"Z nich časť odišla do dôchodku, iní na základe vzájomnej dohody, a teda výpovede sa v skutočnosti týkajú iba 20 ľudí. Osobne ma to veľmi mrzí," podotýka Blanár s dôvetkom, že si váži všetkých slovenských diplomatov a ďalších zamestnancov, ktorí "robia profesionálne svoju prácu pre našu vlasť a robia jej dobré meno."
Vyhodení zamestnanci avizujú právny protiútok
Podľa jedného z už bývalých zamestnancov sa výpovede týkajú štyridsiatky ľudí, ktorí avizujú právne kroky. "Vyhodili nás nezákonne, na základe účelovej a fiktívnej organizačnej zmeny. Najprv nám z rôznych dôvodov namaľovali na chrbty terče a potom k tomu formálne ´dopasovali´ našu nadbytočnosť. Popri tom, čo ministerstvo masívne nabralo za posledný rok nových 150 zamestnancov, je argument konsolidácie na vyhodenie 40 ľudí jednoducho smiešny," píše prepustený zamestnanec.
Podľa jeho slov tak nie je dôvodom výpovedí konsolidácia. "Skutočným dôvodom je, že práve prebieha pokus o zmenu DNA ministerstva," tvrdí exzamestnanec s tým, že podobne ako v Maďarsku minister Blanár a generálna tajomníčka ministerstva Miroslava Vozáryová "exemplárne odstránili pár problematických - prozápadných a prodemokratických - chromozómov." Dodáva, že demokracia a ľudia čelia frontálnemu útoku a je preto povinnosťou sa voči týmto útokom brániť. Podľa jeho slov sa táto zmena nedeje len v rezorte diplmacie ale v takmer všetkých sférach štátu a našej spoločnosti.
"Spolu s polovicou vyhodených spúšťam právny protiútok proti tomuto nehoráznemu vyhadzovu. Ale tu zďaleka nemôžeme skončiť. Musíme hľadať, čo všetko naše inštitúcie a ľudia v nich potrebujú a musíme im pomôcť brániť sa," avizuje bývalý zamestnanec.