BRATISLAVA - Ešte pred niekoľkými rokmi patrila k najväčším zamestnávateľom v oblasti textilného priemyslu na Slovensku, ktorej odevy išli aj do zahraničia, dnes končí svoju výrobu. Púchovská akciová spoločnosť Makyta ohlásila hromadné prepúšťanie. Položili ju vysoké náklady a záplava lacného tovaru z Číny.
Makyta Púchov bola ešte nedávno najväčším výrobcom dámskej konfekcie na Slovensku, pričom na trhu pôsobí už od roku 1939. Po 85 rokoch však ohlásila hromadné prepúšťanie a definitívne končí s výrobou. Informuje o tom portál Pluska, ktorej to potvrdil dlhoročný generálny riaditeľ podniku Marián Vidoman. "Úradu práce v Považskej Bystrici sme oznámili hromadné prepúšťanie. Znamená to, že ku koncu februára budúceho roku Makyta ukončí výrobnú činnosť," povedal Vidoman.
Podľa jeho slov už mnoho rokov upozorňoval na to, že v Makyte sa zhoršuje konkurenčná pozícia. "Toto sú dôsledky, kvôli ktorým končí momentálne viacero firiem na Slovensku," zdôraznil riaditeľ. Firma tak musí prepustiť celkovo 125 zamestnancov, pričom väčšina tam pracuje viac ako 20 rokov. V podniku zostane len pár ľudí, ktorí sa budú starať o údržbu a správu rozsiahlych areálov podniku.
"Ide o ženy i mužov, podľa toho, kto akú prácu vykonáva. Za chvíľu máme koniec roka. Ten ukončíme 20.12. pred Vianocami a potom končíme definitívne 28. februára budúceho roku," priblížil detaily prepúšťania a posledného fungovania podniku generálny riaditeľ.
Podľa jeho slov podnik položil silný pokles objednávok a sústavný rast osobných nákladov. "To znamená miezd, energií, daní a poplatkov, ale najmä silný pokles objednávok luxusného tovaru. My už sme tak drahí, že na Slovensko nemôžeme dodávať," skonštatoval Vidoman s tým, že za pád Makyty môže aj lacný tovar z Číny, ktorý zaplavil nielen slovenský trh. Spoločnosť podľa neho garantuje, že všetci zamestnanci dostanú všetky zákonné náležitosti, vrátane odstupného, ktoré bude závisieť od počtu odpracovaných rokov.
Problémy boli aj v minulosti
V roku 2001 zamestnávala Makyta 3 200 ľudí. Prvé veľké problémy sa objavili v roku 2009, kedy ohlásila spoločnosť veľké hromadné prepúšťanie. O prácu vtedy v novembri prišlo až 654 ľudí. Išlo o jedno z najväčších hromadných prepúšťaní v Trenčianskom kraji.
Na problémy v spoločnosti upozorňoval Vidoman viackrát, v roku 2016 apeloval na zlepšenie ekonomického prostredia. Podnik riešil aj problém s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily a odkazoval na absenciu koncepcie vzdelávania, ktorá by jasne reagovala na potreby zamestnávateľov a predpokladaný vývoj priemyselných odvetví.