BRATISLAVA - V predvianočnom období sa mnoho ľudí nechá uniesť emóciami a rozmaznáva svojich blízkych drahými darčekmi. Často pritom siahajú po možnostiach nákupov na splátky, odložených platbách či rozložených platbách. Aj keď tieto ponuky znejú výhodne, spotrebitelia by mali byť opatrní. Nie každý si totiž uvedomuje, že ide o formu spotrebiteľského úveru, ktorý môže priniesť nepríjemné finančné následky.
Hoci možnosti nákupu na splátky, odložených platieb či rozložených platieb môžu na prvý pohľad vyzerať lákavo, ide o formu spotrebiteľského úveru. A to znamená, že sa na ne vzťahujú rovnaké pravidlá ako na klasické pôžičky, vrátane povinnosti splácať úver s úrokmi a poplatkami. Ak sa rozhodnete pre nákup na splátky, v skutočnosti si beriete úver vo výške ceny tovaru, ktorý si chcete kúpiť. Tento úver budete musieť splácať v dohodnutých mesačných splátkach, pričom nezaplatenie môže viesť k vážnym finančným následkom.
„Tie môžu mať pre spotrebiteľa vážne následky, najmä ak sa ocitol v zlej finančnej situácii,“ varuje Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest a pokračuje: „Vo chvíli, keď spotrebiteľ nedisponuje dostatkom peňazí ani na úhradu splátky, môže mu vzniknúť povinnosť zaplatiť navyše ešte zmluvnú pokutu, úroky z omeškania či náklady na výzvu na zaplatenie.“ Niekedy môže dôjsť aj k zosplatneniu dlhu, v takom prípade je od spotrebiteľa požadované, aby namiesto jednotlivých splátok splatil celý dlh ihneď.
archívne video
Pozor na podozrivé weby
Spotrebitelia by mali byť opatrní pri ponukách na stránkach, ktoré sľubujú odložené platby bez úrokov a zdajú sa byť príliš výhodné. Niektoré z týchto stránok môžu byť podvodné alebo nemusí byť ich poskytovanie služieb spoľahlivé. Varovným signálom sú nekonzistentné vety alebo gramatické chyby, ktoré naznačujú strojový preklad a nedostatočnú dôveryhodnosť. "Aj keď ponuky vyzerajú lákavo, môže sa stať, že v prípade oneskorenia platby vám bude účtovaná zmluvná pokuta a ďalšie poplatky," upozorňuje Hekšová.
Dlhová pasca
Nákupy na splátky môžu viesť k vzniku dlhového kolotoča. Ak spotrebiteľ zlyhá pri splácaní, môže sa ocitnúť v situácii, kedy si musí požičať ďalšie peniaze na splatenie existujúcich dlhov. Tento cyklus môže viesť k tomu, že sa zadlží ešte viac, čo bude mať za následok vyššie úroky a poplatky. „A čím je zadlženosť spotrebiteľa vyššia a horšia je jeho schopnosť dlhy splácať, tým drahšie a nevýhodnejšie pre neho bude brať si nové úvery,“ uzatvára Eduarda Hekšová.