BRATISLAVA - Výročie prijatia Ústavy SR je významný sviatok, ktorý by sme si mali uctiť a pripomínať. Pri príležitosti Dňa Ústavy SR to povedal minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD). Poukázal na to, že ústava je základný zákon štátu, ktorý upravuje základné práva a povinnosti.
archívne video
Prijatie Ústavy SR považuje za významný medzník histórie Slovenska. V súvislosti s možnými ďalšími zmenami ústavy poukázal na to, že vládna koalícia nemá ústavnú väčšinu. "Čiže dnes diskutovať alebo debatovať o tom, že či ideme meniť alebo nejdeme meniť ústavu, je čisto hypotetické," podotkol. Ústavu SR schválila Slovenská národná rada pred 32 rokmi, štyri mesiace pred vznikom samostatnej Slovenskej republiky. Jej prijatie z 1. septembra 1992 sa od roku 1994 pripomína ako štátny sviatok - Deň Ústavy SR.
Ústava SR formuje slovenskú štátnosť a zaručuje fungovanie demokracie
Ústava SR je kľúčový dokument, ktorý formuje slovenskú štátnosť a zaručuje fungovanie demokracie. Pri príležitosti dňa výročia prijatia Ústavy SR to uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik. "Tento kľúčový dokument našej histórie nie je len právnym základom našej krajiny, ale aj garantom územnej samosprávy, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou každého demokratického štátu a základným pilierom jeho fungovania," povedal Božik.
Slovenská ústava je podľa neho aj symbolom národnej identity a suverenity. Za dôležité považuje, že územná samospráva definovaná v ústave zohráva kľúčovú úlohu v demokratickom systéme na Slovensku. "Práve ústava zabezpečuje, že mestá a obce majú právomoci a zodpovednosti, ktoré im umožňujú prispievať k rozvoju a zlepšovaniu kvality života na miestnej úrovni," podotkol Božik. Dodal, že Deň Ústavy SR je príležitosťou na reflexiu o úspechoch a plánovanie budúcich krokov. Spoločným cieľom musí byť podľa Božika pokračovanie v úsilí o zlepšovanie kvality života občanov, podporu hospodárskeho rastu a rozvoj našich miest a obcí.
Predseda ZMOS zároveň pripomenul, že Ústavu SR prijali v roku 1992 a predstavuje najvyšší právny rámec, ktorý definuje princípy štátneho zriadenia, deľbu moci, a zároveň garantuje ľudské práva a slobody pre všetkých občanov Slovenska vrátane národnostných menšín. "Tento dokument je dôkazom našej odhodlanosti budovať právny, demokratický a slobodný štát, ktorý je domovom pre všetkých jeho obyvateľov," poznamenal predseda ZMOS.
Deň ústavy je príležitosťou na komunikáciu o ústave a ústavnosti
Prijatie Ústavy SR pred 32 rokmi považuje Ústavný súd (ÚS) SR za významný historický moment - vznik právneho predpisu, ktorý položil základy, hodnoty a idey novodobej modernej Slovenskej republiky. Deň Ústavy SR vníma ÚS zároveň ako príležitosť na komunikáciu s verejnosťou o ústave a ústavnosti.
"Na jeseň sa na pôde Ústavného súdu každoročne organizujú rôzne akcie, ktorých cieľom je priblížiť činnosť Ústavného súdu verejnosti a zároveň upriamiť jej pozornosť na význam ústavy a ústavnosti," uviedol ÚS. Informoval, že Deň otvorených dverí ÚS SR sa tento rok uskutoční 26. septembra. Pri tejto príležitosti Kancelária ÚS vyhlásila pre žiakov základných škôl a študentov stredných škôl a gymnázií literárnu súťaž na tému "Čo môžem urobiť pre spravodlivejší svet?" a výtvarnú súťaž na tému "Ústavný súd mojimi očami". Súťaž pre vysokoškolákov dáva možnosť prezentovať postrehy a názory formou eseje alebo odborného článku na tému "Princíp prednosti práva Európskej únie - výhody a nevýhody".
Sériu aktivít so zameraním na ústavu a ústavnosť zakončí 3. októbra medzinárodná vedecká konferencia
Okrem toho prebieha počas celého roka v priestoroch ÚS projekt "Ústava na každý deň", ktorý ponúka žiakom a študentom príležitosť preniknúť do jadra súdneho systému a demokracie a oboznámiť sa s činnosťou ÚS. "Mladí ľudia sú nesmierne vnímaví, rýchlo a kriticky vyhodnocujú všetky spoločenské zmeny, ktoré majú priamy dosah na ich budúcnosť. Vzdelávacie aktivity založené na kontakte žiakov a študentov s Ústavným súdom, jeho činnosťou, so sudcami Ústavného súdu a zamestnancami Kancelárie Ústavného súdu považujeme za nevyhnutné pri znovunadobudnutí dôvery v súdne inštitúcie a demokratický právny štát, ktorého základom je dodržiavanie ústavy a zákonov," uviedol predseda ÚS Ivan Fiačan.
Sériu aktivít so zameraním na ústavu a ústavnosť zakončí 3. októbra medzinárodná vedecká konferencia s názvom "Konanie o súlade právnych predpisov - návrhové oprávnenie a účinky rozhodnutí Ústavného súdu. XIII. ústavné dni". V rámci tematických okruhov budú odborníci zo Slovenska a zahraničia venovať svoju pozornosť aj téme kontroly ústavnosti.