BRATISLAVA - Časť zamestnancov a spolupracovníkov Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) vstúpila v pondelok napoludnie do trojhodinového štrajku. Dôvodom je nesúhlas s navrhovaným zákonom o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Desiatky zamestnancov sa presunuli formou protestného pochodu od budovy Slovenského rozhlasu k budove Ministerstva kultúry SR, kde vystupujú rečníci.
"Požiadavky štrajkového výboru sa v mnohom stotožňujú s názormi manažmentu RTVS, predovšetkým v oblasti plánovaných legislatívnych zmien, financovania inštitúcie a ukončenia útokov na novinárov zo strany politikov," uvádza sa v stanovisku šéfa telerozhlasu Ľuboša Machaja a manažmentu RTVS.
Štrajk podľa nich nebude mať vplyv na vysielanie programových služieb RTVS, keďže budú dodržané všetky zákonné povinnosti, ktoré RTVS vyplývajú zo súčasnej platnej legislatívy.
Dlhoročný redaktor a moderátor RTVS Miroslav Frindt uvádza, že najviac ich kritizujú tí, ktorí nepripravili žiadnu televíznu debatu a "nemajú šajnu" o kritériách objektivity. "Dnes je štrajk zamestnancov RTVS, to sú tí ľudia, ktorí pracujú v televízii desiatky rokov. Vystriedalo sa tu 24 riaditeľov a štatutárov, desiatky šéfredaktorov spravodajstva a ich zástupcov. Len preto, že politické garnitúry si prisvojili Slovenskú televíziu a RTVS, niekedy viac inokedy menej chceli z nej mať svoju hlásnu trúbu," uviedol na sociálnej sieti.
Vyjadrenie Štrajkového výboru
Už o pár dní má Národná rada Slovenskej republiky v druhom čítaní rokovať o Zákone o STVR. "Ak sa nepostavíme proti tomuto pokusu o likvidáciu verejnoprávnej televízie a rozhlasu, veci naberú raketový spád. Plánované legislatívne zmeny ohrozia redakčnú a tvorivú nezávislosť zamestnancov a spolupracovníkov RTVS. Táto situácia postaví pred neriešiteľné etické dilemy pri každodennom fungovaní inštitúcie aj ostatné profesie, vrátane výrobných a vysielacích zložiek," hovorí Štrajkový výbor. Podľa neho existujú dôvodné obavy, že politici budú rozhodovať o personálnych otázkach v STVR.
Cieľom historickéhy prvého štrajku v histórii RTVS je stiahnutie sporného návrhu zákona o STVR. "Tento návrh zákona a výroky, ktoré ho sprevádzajú, porušujú naše ústavné právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky," uvádza. Pri štrajku postupujú striktne podľa platnej Ústavy SR.
Podporujú ich aj filmárske asociácie
Podporu požiadavkám zamestnancov vyjadrili aj viaceré filmárske asociácie. "Žiadame stiahnutie predloženého zákona o STVR a ukončenie snáh o politickú kontrolu nad médiami verejnej služby bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Zároveň vyzývame k hľadaniu systémových riešení, ktoré minimalizujú možnosti politického tlaku na RTVS a zabezpečia jeho stabilné financovanie," uvádzajú asociácie.
Návrh zákona o STVR je aktuálne v parlamente. Vláda ho schválila koncom apríla. Legislatíva formálne nerozdeľuje súčasnú RTVS, mení však pravidlá kreovania orgánov telerozhlasu. Dňom jej účinnosti má zaniknúť mandát súčasného riaditeľa Ľuboša Machaja i členov Rady RTVS.
Progresívne Slovensko podporuje štrajk RTVS
"Podporujeme štrajk zamestnancov RTVS. Ich požiadavky sú viac ako na mieste, a je dôležité počúvať, čo žiadajú. Vláda sa totiž snaží o politickú kontrolu verejnoprávnych médií, a oni volajú po zastavení týchto krokov," píše sa v stanovisku strany PS.
Politici vládnej koalície chcú podľa jej slov zasahovať do spravodajského obsahu, vyhadzovať moderátorov politických diskusií a ovládnuť rozhlas a televíziu, ktoré tu majú byť pre nás všetkých. "Týmto snahám sa postavili ľudia v uliciach aj zamestnanci a zamestnankyne v štrajku. A my sa zákonu, ktorý ničí nezávislú RTVS, znovu postavíme v parlamente. Pretože bez slobodných médií vyhrá cenzúra a propaganda," dodáva.