BRATISLAVA - Mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR k novele Trestného zákona sa zatiaľ nepodarilo otvoriť. V úvode piatkového rokovania sa neprezentoval dostatok poslancov, prítomných bolo len 43 z nich. Ďalší pokus otvoriť schôdzu bude zhruba o hodinu.
archívne video
Aktualizácia o 11:29
Poslancom Národnej rady (NR) SR sa v piatok ani na druhýkrát nepodarilo otvoriť rokovanie o zmenách pri potvrdeniach pre cudzincov. Na mimoriadnej schôdzi k novele zákona o pobyte cudzincov sa prezentovalo len 50 poslancov. Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) odložil začiatok schôdze na pondelok (11. 9.) na 9.00 h.
Aktualizácia o 10:55
Poslancom Národnej rady (NR) SR sa zatiaľ nepodarilo otvoriť rokovanie o zmenách pri potvrdeniach pre cudzincov. Na mimoriadnej schôdzi k novele zákona o pobyte cudzincov sa prezentovalo len 65 poslancov. Ďalší pokus otvoriť schôdzu bude o pol hodinu. Novela hovorí o tom, že polícia by už nemala vydávať potvrdenie o zotrvaní na území Slovenska každému cudzincovi. Z povinnosti by sa mala stať iba možnosť.
Aktualizácia o 10:49
Parlament nebude v piatok rokovať ani o legislatíve týkajúcej sa situácie s pediatrami. Poslancom Národnej rady (NR) SR sa definitívne nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k tejto téme. V rokovacej sále sa neprezentovala potrebná nadpolovičná väčšina poslancov, NR SR nebola uznášaniaschopná. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) preto ukončil schôdzu. Nasledovať bude rokovanie k novelizácii zákona o pobyte cudzincov.
Aktualizácia o 10:36
Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú o novele Trestného zákona rokovať na mimoriadnej schôdzi. Ani po prestávke sa na schôdzi neprezentoval dostatok poslancov, prítomných bolo len 48 z nich.
Zmena Trestného zákona má zabezpečiť dostatočnú kontrolu osôb, ktorým bola uložená ambulantná forma ochranného liečenia. Vzniknúť by mala osobitná forma ochranného dohľadu osôb v ambulantnom ochrannom liečení.
Ani schôdzu k situácii s pediatrami sa poslancom zatiaľ nepodarilo otvoriť
Poslancom Národnej rady (NR) SR sa v piatok ráno nepodarilo otvoriť ani mimoriadnu schôdzu k pediatrom. V rokovacej sále sa prezentovalo len 61 poslancov, NR SR nebola uznášaniaschopná. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) oznámil, že ďalší pokus otvoriť schôdzu bude o hodinu. Ak nebude prítomná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov, Kollár schôdzu ukončí.
Poslanci by sa mali na rokovaní zaoberať novelou zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú schválila vláda aj s návrhom na skrátené legislatívne konanie. Ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí by sa mali skrátiť z 22.00 h na 20.00 h. Zvýšiť sa tiež majú poplatky za návštevu ambulantných pohotovostí a urgentov.
Nepodarilo sa otvoriť ani mimoriadnu schôdzu k téme nelegálnej migrácie
Poslancom Národnej rady (NR) SR sa ani v piatok ráno nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k téme nelegálnej migrácie. V rokovacej sále sa prezentovalo len 54 poslancov, NR SR nebola uznášaniaschopná. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) preto posunul začiatok schôdze o hodinu, keď sa majú poslanci pokúsiť opäť otvoriť rokovanie.
Mimoriadnu schôdzu inicioval Smer-SD. Chce, aby parlament uznesením požiadal vládu nariadiť dočasné obnovenie kontroly hraníc SR s Maďarskom. Vláda by tiež podľa návrhu uznesenia mala dôsledne uplatňovať readmisnú dohodu s Maďarskom.
Poslanci nebudú rokovať o uznesení k nelegálnej migrácii z dielne Smeru-SD
Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú rokovať o uznesení k nelegálnej migrácii, ktoré predložil Smer-SD. Ani na posledný pokus sa im v piatok nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k tejto téme. V rokovacej sále sa prezentovalo len 61 poslancov, NR SR nebola uznášaniaschopná. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) preto ukončil rokovanie.
Mimoriadnu schôdzu inicioval Smer-SD. Chcel, aby parlament adresoval výzvu vláde. Parlament mal podľa návrhu uznesením požiadať vládu nariadiť dočasné obnovenie kontroly hraníc SR s Maďarskom. Vláda tiež podľa návrhu uznesenia mala dôsledne uplatňovať readmisnú dohodu s Maďarskom.
Smer-SD tiež žiadal, aby kabinet ukončil "nezákonnú prax sústreďovania nelegálnych migrantov, ktorí bez akejkoľvek prekážky vstúpili na územie SR, v táboroch a priestoroch s katastrofálnymi, doslova neľudskými životnými podmienkami". Vláda mala podľa uznesenia nelegálnym migrantom bez identifikačných dokumentov a schopnosti preukázať svoju totožnosť prestať automaticky akceptovať vymyslené identifikačné údaje. Migračnú situáciu mala vláda podľa návrhu konzultovať s Českou republikou a ďalšími dotknutými krajinami.