BRATISLAVA – Nielen u ľudí, ale aj psov či mačiek sú problémy s hmotnosťou veľmi časté. V určitom rozsahu ich má takmer každý druhý pes.
Pozor na to! Ak máme psa s obezitou, je najvyšší čas si tento problém priznať, nepodceňovať ho a začať ho čo najskôr riešiť. Obézne psy sa nielenže dožívajú v priemere o dva roky menej, ale ich nadmerná váha je častým spúšťačom zdravotných problémov či artritídy.
O nadváhe hovoríme vtedy, ak je hmotnosť psa o 15 % vyššia než optimálna váha. O obezite zasa vtedy, ak je hmotnosť psa vyššia o 30 %. Človek si však musí uvedomiť, že jeho pes neprišiel k obezite sám od seba. Majiteľ psa nie je zodpovedný len za to, ako sa pes správa a ako je vychovaný, ale aj za to, čo zviera konzumuje a koľko má pohybu.
Dôležitý je preto výber vhodnej stravy v podobe kvalitných granúl, dávkovaných v odporúčaných množstvách. Jednou z ciest k obezite je aj to, ak nechávate misku s jedlom psa neustále dostupnú alebo akceptujete jeho žobranie pri stolovaní. Strácate pritom prehľad o tom, koľko toho pes zje počas dňa. Rovnako zradné je bezdôvodné podávanie rôznych maškŕt. Množstvo a intenzita pohybu závisí od plemena, veku a zdravotného stavu psa. Okrem bežných prechádzok sú potrebné aj iné druhy pohybu. Vhodné je behanie, aportovanie, hry s inými psami apod.
Viac informácií sa už dozviete z relácie SuperZverinec, v ktorej Janka Hospodárová vyspovedala veterinárku Super zoo, MVDR. Dagmar Zähringer. A ak chcete vedieť viac alebo sa čokoľvek poradiť, svoje otázky môžete písať na mail: supezverinec@topky.sk, radi vám na ne zodpovieme.