VYSOKÉ TATRY - Cestovný ruch, ktorý zasiahla pandémia COVID-19 najviac zo všetkých odvetví, sa pomaly začína spamätávať. Hotelieri sa pripravujú na letnú sezónu, ibaže narazili na problém s nedôverou personálu. Po roku života v neistote a strachu, kedy nemali z čoho uživiť rodiny, sa nechcú vrátiť do gastro odvetvia. „Poznám veľa osudov aj našich zamestnancov, ktorí si našli uplatnenie v inom odbore,“ prezradila Zuzana Semanová, riaditeľka Hotela Lomnica v podcaste RATTATA, Igora Rattaja, šéfa TMR.
„Prvá vlna pandémie nás doslova paralyzovala. Netušili sme, čo bude a ako dlho to potrvá, predpovede boli katastrofálne. Áno, museli sme prepúšťať. Zostala nám iba tretina zamestnancov,“ rekapituluje Semanová.
"Minulé leto bol hotel otvorený mesiac a pol a v septembri sme opäť zatvárali. To už sme sa snažili udržať zamestnanosť maximálne, ako sa dalo.“ Nájsť v tomto čase kvalitných ľudí, ktorí sa ešte nezamestnali v inom sektore alebo sa neboja toľko spomínanej tretej vlny, je náročnejšie ako kedykoľvek v minulosti.
„Vidím to teraz, keď sa snažíme po druhej vlne rozbehnúť hotel a hľadáme zamestnancov. Vidím, aká obrovská nedôvera a neistota zavládla v „našich“ ľuďoch. Nechcú v tomto segmente ďalej fungovať. Poznám veľa takých, ktorí ostali bez práce v cestovnom ruchu, odišli do fabrík, iných firiem, niektorí skončili v hypermarketoch. Práca predavača v obchode s náradím je pre nich teraz väčšia stabilita ako práca v gastronómii.“
Rovnakú skúsenosť má aj Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR), ktorá začiatkom roka prepustila na Slovensku 180 ľudí. Čo s tým ďalej? Ako zamestnancov pritiahnuť späť? Vyvolá to tlak na zvyšovanie miezd a benefitov? Viac o tejto aktuálnej téme, ale aj o rekonštrukcii kultúrnych pamiatok v Tatrách, sa dozviete v novom podcaste RATTATA.