BRATUSLAVA - Vyšetrovanie podozrení korupčného správania u vysokopostavených ľudí sa pohlo nad očakávania riaditeľky Nadácie Zastavme korupciu Zuzany Petkovej. Uviedla to v súvislosti s hodnotením blížiaceho sa prvého roka vlády premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Na druhej strane kritizuje pomalé prijímanie protikorupčnej legislatívy, navrhovanú „revolúciu“ vo verejnom obstarávaní či politické nominácie bez výberových konaní.
„Najväčším plusom tejto vlády je, že sa rozviazali ruky polícii aj prokuratúre. V tomto smere si politické strany plnia svoje predvolebné sľuby na jednotku,“ podotkla s tým, že pozitívne vníma aj zvolenie šéfky Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. V súvislosti s výberom generálneho a špeciálneho prokurátora privítala verejné vypočutie kandidátov. „Avšak výsledok až tak chváliť nemožno, lebo napokon pred odbornosťou zvíťazila politika a uspeli uchádzači, ktorí boli vybratí vopred na politickom rokovaní,“ upozornila.
Petková kritizuje "papalášizmus" niektorých členov koalície zo Sme rodina či návrh „revolúcie“ vo verejnom obstarávaní, ktorý presadzuje vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina). „Umožní nákupy bez súťaže v oveľa väčšom množstve a pri oslabenej kontrole, čo otvorí priestor pre korupciu a klientelizmus,“ zdôraznila. Za netransparentnú považuje výmenu riaditeľov nemocníc, štátnych podnikov a akciových spoločností.
Protikorupčná legislatíva sa podľa nej neprijíma až tak rýchlo. „Platí, že keď chce vláda urobiť nejakú reformu, mala by ju uskutočniť v prvom roku vládnutia. Zrejme aj preto, že kabinet má viac starostí s pandémiou ochorenia COVID-19, niektoré sľúbené opatrenia meškajú,“ dodala. Ako príklad uviedla doteraz nezrealizovanú reformu Policajného zboru či spôsob voľby policajného prezidenta. „Sú však aj ministerstvá, ktoré možno v legislatívnej oblasti hodnotiť dobrou známkou. Napríklad ministerstvo spravodlivosti, ktoré už stihlo prijať zaisťovací zákon a pripraviť novú súdnu mapu,“ spresnila.
Chýbajú jej transparentnejšie majetkové priznania politikov. Napĺňanie programového vyhlásenia sa líši od jednotlivých ministerstiev. „Niektoré (MŽP, MF, MŠ, MIRRI, MS) sa snažia prizývať odbornú verejnosť do výberových komisií, keď obsadzujú kľúčové posty v štátnej správe, avšak jednotné pravidlá chýbajú a tak v iných rezortoch sa pokračuje v politickom dosadzovaní ‚našich ľudí’,“ dodala. Ani súčasná vláda sa podľa nej celkom nevyhla kauzám. Spomenula dotáciu pre občianske združenie premiérovho poradcu alebo zmluvy pre advokáta blízkeho hnutiu OĽANO. „Pozitívne však vnímam, že väčšinou dokázala urobiť reflexiu a na kritiku jej členovia reagujú tak, že sa snažia o nápravu. Na to sme v minulosti neboli zvyknutí,“ ocenila Petková.