BRATISLAVA - Od krvavej drámy, ktorá sa odohrala na konci letných prázdnin v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, ubehlo desať rokov. Napriek tomu, že prešla celá dekáda, pre mnohých spomienky blednú len ťažko. O život prišlo deväť ľudí, vrátane strelca Ľubomíra Harmana. Jeho vyčíňanie trvalo desiatky minút.
Prečítajte si aj: Vyčíňanie Harmana sledovalo Slovensko so zatajeným dychom: Svedok Devínskej masakry sa pozrel do očí smrti
Streľba v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, ku ktorej došlo v predposledný prázdninový deň roku 2010, otriasla Slovenskom.
Práve 30. augusta uplynie desať rokov od masakra, ktorý bol druhým najkrvavejším v histórii našej krajiny. Počtom obetí ho predstihlo len vystrieľanie desiatich členov gangu pápayovcov 25. marca 1999 v dunajskostredskom bare Fontána.
Svedok krvavého incidentu: Marcel v osudnej chvíli nemyslel na následky
Poprava päťčlennej rodiny
Dráma trvala približne 45 minút. Streľba sa začala krátko pred 9.45 h v jednom z panelových domov. Ľubomír Harman vtrhol najskôr do bytu svojich susedov, v ktorom brutálne postrieľal päťčlennú rodinu vrátane dvanásťročného chlapca.
Tri obete našli smrť v obývačke, dve v kúpeľni. "Zavri, lebo ti odstrelím hlavu," zreval na susedku, keď vykukla spoza dverí a chcela sa pozrieť, čo sa robí. Harman mal na ušiach modré slúchadlá a v rukách samopal.
Ďalšieho muža zastrelil pri vchode do domu na Ulici Pavla Horova. Marcel, ktorý mal v tom čase 20 rokov, mu bežal na pomoc. „Vykúkali sme spoza rohu a čakali na moment, aby sme mohli prebehnúť na druhú stranu. Keď sa otočil (strelec, pozn. red.) chrbtom k nám, tak sme s kamarátom Peťom prebehli za dom a išli za postreleným,” opísal.
Naskytol sa im pohľad, ktorý rozhodne nie je pre slabé povahy. Postrelený muž ležal v kaluži krvi, mal viacero strelných rán, nevedel hovoriť, chrčal. Dvojica sa ho snažila upokojiť a nájsť pomoc. Neskôr sa však dozvedeli, že zraneniam aj napriek ich snahe podľahol.
140 rán
Útočník potom začal páliť doslova na všetko, čo sa hýbalo - celkovo vystrelil 140-krát. Poslednou, siedmou obeťou jeho streľby sa stala 52-ročná žena, ktorá sa našla až popoludní na balkóne.
Bilancia jeho konania je osem mŕtvych a 15 zranených. Jednou z obetí bol aj strelec samotný - spáchal samovraždu potom, keď ho do hrude smrteľne zasiahol jeden z kukláčov. Celkovo na Harmana polícia vypálila 15 striel. Zasiahla ho však len jedna.
Samotár a čudák
Harmana, ktorý bol v čase tragédie dva roky nezamestnaný, označovali susedia za nekonfliktného čudáka a samotára, ktorý žil v garsónke sám. Polícia našla v jeho byte celý arzenál zbraní. Bol členom zväzu vojakov v zálohe, držiteľom zbrojného preukazu, ale psychotesty neabsolvoval.
Zo znaleckého posudku a výsledkov toxikologicko-chemického vyšetrenia vyplynulo, že počas útoku bol pod vplyvom alkoholu a drog.
Tragédia, ktorá zmenila Slovensko
Tragické udalosti v Devínskej Novej Vsi viedli k lepšiemu vyzbrojeniu policajtov, k zavedeniu pravidelných psychotestov pre legálnych držiteľov zbraní, ako aj k sprísneniu pravidiel týkajúcich sa držania zbraní, čím sa tisícky nelegálne držaných zbraní podarilo dostať pod kontrolu.
Motív si vzal do hrobu
Vzhľadom na túto tragédiu vyhlásila vláda SR 2. septembra 2010 štátny smútok v čase od 8.00 do 18.00 h. Vyšetrovanie devínskeho masakra ukončila polícia v roku 2011. Trestné stíhanie však zastavila z dôvodu smrti útočníka, a tak motív streľby Ľubomíra Harmana, ktorý bol pochovaný na neznámom mieste, zostal neznámy.
Predpokladá sa, že k činu ho viedli spory s rodinou, ktorú popravil. Vzhľadom na to, že mal pri sebe hotový arzenál, je však možné, že aj jeho ďalšie vyčíňanie bolo naplánované. Či to tak bolo, alebo išlo o skrat, sa nik nedozvie. Harman si tajomstvo odniesol do hrobu.