BRATISLAVA - Život a výnimočná atmosféra by sa do známych a historických kúpeľov Grössling mala vrátiť už v roku 2025. Koncom septembra sa verejnosť dozvie, ktorý architektonický návrh vyhral a ako budú tradičné bratislavské kúpele z roku 1895 od architekta Alberta Swobodu definitíve vyzerať. Rekonštrukcia niekoľkých budov, výstavba nových bazénov a parku by mala stáť okolo 14 miliónov eur. Mesto chce tento projekt financovať z mestského rozpočtu, z grantového financovania a zvyšok si požičať peniaze od bánk.
Súčasné vedenie mesta pod vedením primátora Matúša Valla sa rozhodlo, že historické budovy kúpeľov Grössling, na ktoré mnoho Bratislavčanov nostalgicky spomína(zavreté sú od roku 1994)nenechá ďalej chátrať. Vyhlásilo medzinárodnú súťaž, do ktorej sa prihlásilo neuveriteľných 77 architektonických štúdií zo 17 krajín sveta. „Tento záujem nás veľmi milo prekvapil. Koncom júna sme uzavreli prvé kolo a do druhého kola postúpilo 5 návrhov. Z nich vyjde víťaz,“ povedal pre topky.sk koordinátor projektu Grössling Gábor Bindics. Jeho meno poznajú v Londýne, Paríži či v Prahe, kde pracoval a pôsobil na viacerých významných projektoch.
Pokoj a pohoda pod jednou strechou bez gýča
„Z Grösslingu chceme urobiť pokojný, spoločenský priestor pre stretávanie ľudí. Okrem kúpeľov sem plánujeme presunúť aj Mestskú krásnu a cudzojazyčnú knižnicu z Laurinskej ulice, ktorá bude mať k dispozícií okolo 2000 metrov štvorcových. Bude sídliť v bývalej administratívnej časti, kde voľakedy sídlila banka. Rovnako našim cieľom je vybudovať ďalšie dva bazény. Jeden vnútorný plavecký a druhý vonkajší,“ priblížilkoordinátor projektu.
Vo vonkajšom bazéne majú byťpodľa jeho slov zabudované rôzne masážne prvky a trysky. Žiadne tobogány, či iné gýče na tomto mieste nenájdete. „Zostane samozrejme zachovaný najznámejší bazén, ako aj tri vnútorné malé bazény s rôznymi teplotami,“ doplnil Bindics. Do bývalej ženskej časti, ktorá bola v roku 1942 zrušená a prebudovaná, plánujú umiestniť veľký bazén s rozlohou 100 metrov štvorcových. Okrem kúpeľnej časti, ktorá bude zahŕňať aj masážny a saunový svet, k dispozícií bude oddychový park, kaviareň a samozrejme priestor pre najmenších.
Gábor Bindics od začiatku, odkedy mu projekt kúpeľov Grössling zverený,skúma detaily a objavil množstvo zaujímavých a skrytých prvkov, ktoré za vyše sto rokov po mnohých necitlivých rekonštrukciách boliukryté. „Určite chceme všetko hodnotné zachovať,“ povedal. Ide napríklad o kachličky, či lustre, ktoré stále visia v časti z Medenej ulice. Táto časť kúpeľov sa totiž v roku 1942 zmenila nabanku. Niekoľko lustrov z 50 tych rokoch minulého storočia pochádza zo známej návrhárskej dielne Kamenický Šenov. „Každý jeden luster má hodnotu takmer 3000 eur,“ hovorí Gábor Bindics. Za významný považuje aj komín z roku 1914 a dva obrovské kotle pod ním. Pôvodne boli tri a jeden z nich výbuch neprežil.
Koordinátor projektu mestských kúpeľov od začiatku procesu obnovy komunikuje so zástupcami známych a tradičných Budapeštianskych kúpeľoch. Diskutuje s nimi o fungovaní kúpeľníctva, doplnkových službách v kúpeľoch, otváracích hodinách, či o možnosti samostatných mužských aženských dňoch. Otázkou stále zostáva, či budeme musieť v bazénoch používať aj kúpacie čiapky, na ktoré mnohí spomíname.