BRATISLAVA - Dôležitým posolstvom uplynulého samitu Európskej únie (EÚ) je, že členské krajiny sa dokážu zjednotiť a spolupracovať. Zhodli sa na tom prezidentka SR Zuzana Čaputová a prezident Slovinska Borut Pahor na stredajšej tlačovej konferencii pri príležitosti oficiálnej návštevy slovinského prezidenta v Bratislave. Hlavy štátov diskutovali aj o zvládaní pandemickej krízy a jej následkov, ale aj možnostiach ďalšej spolupráce krajín. Slovensko a Slovinsko podľa nich spájajú priateľské vzťahy, spoločné postoje i hodnoty.
Prezidentka označila výsledky samitu EÚ za veľmi dobrú správu. Grant a pôžičky môžu podľa nej pomôcť SR vyrovnať sa s následkami koronakrízy. Hovorí o historickej príležitosti "prebudovať našu ekonomiku, urobiť ju zelenšou, modernejšou a inovatívnejšou". Druhým dôležitým záverom je podľa nej posolstvo o tom, že spolupráca, solidarita a vzájomná pomoc je v závere na prospech všetkých. Podotkla, že teraz čelíme ďalším výzvam - okrem zvládnutia dosahov ochorenia COVID-19 treba pripraviť "vysokokvalitný plán obnovy, ktorý bude stratégiou na využitie prostriedkov EÚ v relatívne krátkom čase".
Aj podľa slovinského prezidenta ide o historickú dohodu, ktorá je dobrou správou pre Slovinsko i ostatné štáty EÚ. "Nejde len o peniaze, ale aj vieru, jednotu, že spolu to dokážeme," poznamenal. Lídri štátov si vymenili aj skúsenosti so zvládaním tzv. prvej vlny pandémie nového koronavírusu. Hovorili o opatreniach, ktoré jednotlivé vlády prijali pre zabránenie šíreniu vírusu, ale aj zmiernenie ekonomických dosahov.
Aktuálne turistické obdobie je podľa Čaputovej v súvislosti s epidemiologickou situáciou pre obe krajiny výzvou. Otázku rieši SR a Slovinsko podobne, a to povzbudzovaním svojich občanov, aby trávili dovolenku doma. Prezidentka tiež skonštatovala, že Slovinsko je veľkou inšpiráciou pri ochrane prírody pri zároveň dobre rozvíjajúcom sa cestovnom ruchu.
Pre Pahora išlo o prvú oficiálnu návštevu po koronakríze. Aj to je podľa neho dôkazom dobrej spolupráce štátov, ktorá by sa mala aj v rámci zvládania krízy ešte prehĺbiť. Na Slovensko pricestoval s hospodárskou delegáciou. Okrem rokovaní s Čaputovou "na štyri oči" v Prezidentskej záhrade a plenárneho rokovania je súčasťou spoločného programu aj otvorenie slovensko-slovinského biznis fóra. Prezidentov čaká tiež kladenie vencov pri pamätníku Brána slobody na Devíne.