BRATISLAVA - Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zarobil za minulý rok vyše 100.000 eur, generálny prokurátor Jaromír Čižnár zase zamlčal v majetkovom priznaní paušálne náhrady vo výške 25.000 eur. Na sociálnej sieti o tom informuje mimovládna organizácia Transparency International Slovensko.
"Minulý rok dostal špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ako aj jeho traja námestníci dvakrát ročne odmeny v celkovej ročnej výške 8500 eur. Okrem toho si vyplatili aj 13. a 14. platy," uvádza neziskovka. Vedúce postavy prokuratúry tak zarábajú viac ako predseda vlády SR. Vyplývať to má z čísel, ktoré generálna prokuratúra poskytla TIS za roky 2018 a 2019.
Neziskovka informuje, že odmeny vedenia prokuratúry nie sú naviazané na kľúčové indikátory úspechu, akými by boli napríklad znižovanie prieťahov alebo úspešné žaloby. Generálnemu prokurátorovi podľa TIS schvaľuje odmeny Rada prokurátorov SR na návrh jeho vlastnej námestníčky, ktorou je Viera Kováčiková.
"De facto teda návrh aj schválenie robia jeho podriadení," vysvetľuje TIS. V zdôvodnení odmien za rok 2019 uviedla Kováčiková Čižnárovu prácu nad rámec služobných povinností, akou bolo napríklad pracovné stretnutie s politikmi, policajným prezidentom, spoluprácu s prezidentkou Eurojustu v trestných veciach, českým šéfom štátnych zástupcov, ako aj stretnutie generálnych prokurátorov V4.
Majetkové priznania predstaviteľov prokuratúry
Transparency sa pozrela aj na majetkové priznania predstaviteľov prokuratúry. V prípade Čižnára našli v jeho majetkovom priznaní za rok 2019 chybu, keď uviedol svoj príjem bez paušálnych náhrad, hoci je tam na to osobitná kolónka. "Umelo to znižuje jeho príjem z funkcie o štvrtinu," dopĺňa TIS.
Odmeny pre námestníkov a špeciálneho prokurátora zase udeľuje samotný generálny prokurátor, ktorý ich aj zdôvodňuje. V prípade špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika činil jeho zárobok za ostatný rok 104.795 eur. Ten zahŕňal aj 13. a 14. plat v spoločnej výške presahujúcej 13.000 eur, ako aj odmeny vo výške 8510 eur.
"Je to tretia najlepšie platená funkcia v štáte, po guvernérovi NBS a prezidentke," ozrejmuje TIS. Podľa neziskovky má však Kováčik dlhodobo slabé výsledky a upozorňuje na pokutu od colného úradu za jeho 200.000-eurový hotovostný vklad na bankový účet. Napriek tomu však podľa Transparency dostal od generálneho prokurátora najvyššiu možnú odmenu.
Stanovisko generálneho prokurátora
"Generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa ohradzuje voči zavádzajúcim informáciám, ktoré dnes zverejnila TIS. Mimovládna organizácia sa snaží navodiť dojem, že generálny a špeciálny prokurátor si svojvoľne vyplatili 13. a 14. plat. Na vyplatenie trinásteho a štrnásteho platu nemá generálny prokurátor žiadny dosah, pretože tento nárok mu po splnení zákonných podmienok vyplýva zo zákona č. 154/2001 o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry v platnom znení.
TIS tiež tvrdí, že je chybou, keď generálny prokurátor vo svojom majetkovom priznaní za rok 2019 neuviedol paušálne náhrady. Aj v tomto prípade, buď mimovládna organizácia účelovo klame, alebo nerozumie pojmu paušálne náhrady. Paušálne náhrady totiž nie sú príjmom z výkonu funkcie, ale je to príjem, ktorý zabezpečuje výdavky spojené s výkonom funkcie. Plat prokurátora v zmysle § 93 zákona č. 154/2001 o prokurátoroch a právnych čakateľoch tvorí funkčný plat, náhrady funkčného platu, príplatky k funkčnému platu a odmena. Toto všetko uviedol generálny prokurátor Jaromír Čižnár vo svojom majetkovom priznaní.
V tejto súvislosti dávame mimovládnej organizácii do pozornosti, že vo svojich majetkových priznaniach neuviedli výšku paušálnych náhrad aj iní ústavní činitelia."