BRATISLAVA - Ak by sa tejto vláde nepodarilo presadiť nič iné, len nového generálneho prokurátora, ktorý bude riadne verejne vypočutý, tak vláda si splnila svoju základnú úlohu a poslanie. V stredajšej diskusii v pléne o programovom vyhlásení vlády (PVV) to vyhlásil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) s tým, že táto vláda chce presadiť zmenu spôsobu voľby generálneho prokurátora.
Skonštatoval tiež, že výkladnou skriňou PVV je oblasť justície, ktorá obsahuje jasné záväzky na boj s korupciou, organizovaným zločinom a enormnú snahu prinavrátiť dôveru v štát a právny štát. "Zmena spôsobu voľby generálneho prokurátora je vec, na ktorú nenabrala odvahu žiadna koalícia, táto vládna koalícia si ju dáva ako svoju prioritu. Premiér Igor Matovič (OĽaNO), ministerka Mária Kolíková (Za ľudí) a ďalší členovia vlády pripravia takú zmenu, aby sme konečne mohli mať vo funkcii generálneho prokurátora človeka, ktorý bude bojovať proti mafii, proti 'našim ľudom' a korupcii," vyhlásil Šeliga.
"Toto je vláda zmeny, akokoľvek sa to niekomu nemusí páčiť, myslím si, že Slovensko dostalo šancu na to, aby bolo spravodlivejšou a slušnejšou krajinou," dodal podpredseda parlamentu. Vládny program podľa neho ukazuje, že dôjde k zásadným zmenám v oblasti justície, spravodlivosti i boja proti korupcii. Pripomenul, že po týchto zmenách volali nielen ľudia na námestiach po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ale aj v súvislosti s kauzou Gorila či vraždou Róberta Remiáša. Doplnil, že po 30 rokoch od Nežnej revolúcie konečne existuje šanca, že sa Slovensko vyrovnáva s minulosťou.
Spomenul tiež rozvoj regiónov
Šeliga pripomenul, že občianska spoločnosť má významné miesto v PVV, pretože je dušou štátu. "Občianska spoločnosť vždy stála na strane ľudí a štátu," vyhlásil a pripomenul významné zmeny v roku 1968, 1989 či 1998 alebo marci 2018. Táto vláda chce podľa neho vtiahnuť verejnosť do spravovania veci verejných, napríklad zjednodušiť petície či pripomienkovanie zákonov. Spomenul tiež rozvoj regiónov, snahu o zmenu prerozdeľovania eurofondov a snahu zabrániť ich rozkrádaniu.
Poslanec Smeru-SD Erik Tomáš v reakcii na Šeligovo vystúpenie povedal, že Šeligovo meno je symbolom zneužitia občianskej angažovanosti, keďže ho zneužil v prospech jednej strany, do ktorej vstúpil. V súvislosti s avizovanou zmenu spôsobu voľby generálneho prokurátora Tomáš dúfa, že nový generálny prokurátor bude objektívny a spravodlivý aj k straníckemu šéfovi Šeligu, Andrejovi Kiskovi, ktorý má "na krku vážne trestné činy v podobe obvinení".