BRATISLAVA - Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (ÚRVNL) vyzýva na zabránenie lykožrútového moru. Je znepokojená procesmi odstraňovania popadaných stromov v slovenských lesoch. Uviedla to ÚRVNL vo svojej tlačovej správe, ktorú zaslal predseda únie Milan Ovseník.
Podľa ÚRVNL je aktuálne po silnom vetre v slovenských lesoch popadaných približne milión kubíkov dreva. Takýto stav predstavuje ideálne podmienky pre množenie lykožrúta, ktorý následne môže napadnúť aj zdravé stromy v lesoch. ÚRVNL preto vyzýva Ministerstvo životného prostredia a všetky kompetentné orgány, aby sa situáciou začali vážne zaoberať a vytvorili krízový štáb s vyváženým zastúpením všetkých dotknutých.
„S extrémne narastajúcou teplotou ovzdušia na konci zimného obdobia nás zneisťujú informácie o postupoch príslušných úradov v rozhodovacích procesoch o spôsobe odstraňovania zdrojov nákazy, ktoré konajú na podnety orgánov ochrany prírody,“ uvádza v tlačovej správe ÚRVNL. Tá zároveň uvádza, že od roku 2017 sú lesy západnej a strednej Európy ničené masívnym morom lykožrútov, ktorý Slovensko ignoruje. Takýto stav považuje ÚRVNL za neprípustný a ohrozujúci bezpečnosť nielen stromov, ale aj ľudí žijúcich vo vidieckych oblastiach.
ÚRVNL vyzýva aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aby určilo jasné pravidlá, ako sa so zdrojmi nákazy usporiadať. Poukazuje pritom na Českú republiku, v ktorej sa najprv pokúšali moru zabrániť okresné úrady a na konci roka musel pandémiu riešiť krízový štáb vlády. Odborní lesní hospodári by podľa ÚRVNL mali prestať prijímať nekvalifikované rozhodnutia, ktoré môžu spôsobiť neodvrátiteľné škody a na základe príkladov z praxe robili opatrenia, ktoré zabránia šíreniu moru.
Vlastníci vyzývajú aj ochranárov, okresné úrady a všetky ostatné zainteresované strany k zodpovednosti a vypočutiu odborných argumentov lesníkov. Budúce kroky všetkých dotknutých strán by podľa nich mali smerovať k jednému spoločnému cieľu – zastaveniu šírenia moru lykožrútov. ÚRVNL zastupuje vlastníkov súkromných a spoločenstevných lesov na Slovensku. Organizácia spája viac ako 3-tisíc mikropodnikov, ktoré vykonávajú lesné hospodárstva na približne 750-tisíc hektárov lesov vo vidieckych regiónoch Slovenska.