BRATISLAVA - Mole v arašidoch, zoxidované víno a mak, nepriaznivý pomer voľných mastných kyselín v bravčových mastiach, pokazené mäso či jogurtová torta so zatajeným a nepovoleným farbivom. To všetko odhalili potravinoví inšpektori na pultoch slovenských potravín počas októbrovej kontroly. Najvyššia pokuta za ovocie a zeleninu padla v Liptovskom Mikuláši.
Potravinoví inšpektori zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ďalej len ŠVPS) SR vykonali 5 113 úradných kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu v priebehu októbra. Z uvedeného počtu bolo 336 kontrol s nedostatkom, celkovo bolo zistených 1 169 nedostatkov. Prekontrolovaných bolo 1 783 právnych subjektov a 2 809 prevádzok. Najviac kontrol prebehlo v malých predajniach a stredných predajniach.
Uložených bolo 64 blokových pokút v celkovej výške 2 548 eur. Z uvedeného dostali malé predajne 22 pokút v hodnote 696 eur, stredné predajne 21 pokút (856 eur) a hypermarkety a supermarkety 6 pokút (350 eur). Ďalšie zistené nedostatky sa riešili v správnom konaní, kde bolo uložených 15 opatrení, pričom v sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 120 správnych konaní. Pokuty boli uložené vo výške 146 620 eur. Priemerná pokuta v rámci právoplatných rozhodnutí predstavovala 1 221,8 eur a najvyššia 20-tisíc eur.
Zákazníkom bolo ponúkaných 6 druhov potravín po uplynutí dátumu spotreby a 12 druhov po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti. Zistené bolo aj neprimerané skrátenie dátumu spotreby po otvorení originálneho balenia mäsových výrobkov za účelom predaja na jednotlivé časti. V arašidoch nelúpaných pražených boli nájdené mole.
Popis niektorých nevyhovujúcich vzoriek
V 200-gramovej bravčovej masti boli peroxidy a voľné mastné kyseliny nad stanovený limit. Nevyhovela ani bravčová škvarená masť, ktorá taktiež obsahovala voľné mastné kyseliny nad stanovený limit (0,84 percenta, no maximálny povolený limit je 0,75 percenta). Oškvarková masť so smaženou cibuľkou (190 gramov) nemala v označení uvedené množstvá zložiek a výživové hodnoty.
Jahodový jogurt nemal v označení uvedené množstvo zložky jahôd, ktoré sú deklarované v názve potraviny.
Sušené marhule mali prekročený limit oxidu siričitého.
V 150-gramovom balení kešu orechov bol zistený výskyt jadier so zvyškom osemenia (9,2 percenta).
Na obale bonbónov s mätovou náplňou neboli deklarované syntetické farbivá. Vo vyšetrenej vzorke bola zistená prítomnosť syntetických farbív tatrazín (E102) a brilantná modrá (E133).
Víno Petit Merle s uvedeným obsahom alkoholu 12,5 percenta bolo zoxidované.
Mak biely mal cudziu chuť i vôňu, výraznú po oxidácii.
Bravčové nôžky chladené zapáchali po začínajúcom mikrobiálnom rozklade. Odvar bol zakalený a takisto nepríjemne zapáchajúci.
Vínam chardonnay a Cabernet sauvignon rosé chýba ŠKČ. Napriek tomu, že v ružovom víne bol zistený zvyškový cukor 21,9 gramov na liter, čo zodpovedá vínu polosladkému, bolo označené ako polosuché.
V 120-gramovej jogurtovej torte sa preukázala prítomnosť nepovoleného farbiva Ponceau R, Košenilová červená ( E 124).
Kontrola ovocia a zeleniny
Inšpektori vykonali aj 223 kontrol obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny. Na požiadanie boli vykonané 4, v maloobchodných jednotkách 197, u prvovýrobcov 13 a vo veľkoobchodných skladoch 15 kontrol.
Inšpektori celkovo prekontrolovali 179 926,45 kilogramov tovaru, z čoho 667,21 kilogramov nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme. Najviac nevyhovujúceho tovaru bolo v maloobchodných jednotkách (452,21 kg) a vo veľkoobchodných skladoch (215,0 kg).
Právoplatným rozhodnutím bolo ukončených 5 správnych konaní. Pokuty boli uložené vo výške 8 400 eur. V Komárne padla jedna pokuta vo výške tisíc eur, v Liptovskom Mikuláši tiež jedna za 6-tisíc eur, v Martine išlo o 400-eurovú pokutu a v Prievidzi padli dve, ktoré mali súčet tisíc eur.