BRATISLAVA - Vysokoškolské vzdelávanie má byť dostupné pre všetkých, ktorí preukážu predpoklady na jeho úspešné absolvovanie. Štát má pritom pomáhať odstraňovať prekážky ekonomického charakteru alebo charakteru špecifických potrieb, napríklad zdravotného postihnutia či sociálneho vylúčenia, ktoré bránia dostupnosti vzdelávania. Tým by zabezpečil dostupnosť vysokoškolského vzdelávania aj pre tú časť spoločnosti, ktorá doteraz tradične neštudovala na vysokej škole. Ministerstvo školstva zverejnilo tento cieľ v rámci téz k Národnému programu rozvoja výchovy a vzdelávania v oblasti vysokého školstva.
Rezort školstva chce zároveň otvoriť diskusiu o spoplatnení štúdia pre študentov, ktorých by vysoké školy prijali nad limit verejných zdrojov. Ministerstvo uvádza, že treba zvážiť, či k zvýšeniu dostupnosti vysokoškolského vzdelávania môže prispieť, ak by vysoká škola mohla prijať platiacich študentov nad rámec tých, ktorých podporil z verejných zdrojov štát. Ako povedal Milan Ftáčnik z tímu expertov, ktorí sa podieľali na príprave Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, možnú diskusiu o spoplatnení štúdia vnímajú len v kontexte rozšírenia dostupnosti vzdelávania a nie obmedzenia.
Ak napríklad škola prijme 100 študentov z 200 záujemcov, na mieste je otázka, či by škola mohla prijať ďalších 20 či 30 platiacich študentov a rozšíriť tak dostupnosť vysokoškolského vzdelania. Peniaze od študentov by pritom umožnili nabrať nových učiteľov, rozšíriť priestory a zabezpečiť prevádzku tak, aby poskytla aj ostatným študentom vzdelanie. Ftáčnik pritom zdôrazňuje, že sa pri tomto návrhu držia ústavnej podmienky, že na Slovensku je vzdelanie bezplatné. Druhá podmienka však hovorí o možnostiach spoločnosti, ktoré stačia iba na istý počet študentov.
Ministerstvo školstva v pondelok 14. novembra predložilo na odbornú diskusiu druhú časť cieľov Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, ktoré sa týkajú vysokých škôl. Ciele národného programu sú rozdelené do štyroch oblastí. Patrí medzi ne kvalitné a dostupné vysokoškolské vzdelávanie otvorené zahraničiu a praxi, kvalitný vysokoškolský výskum tvoriaci jadro výskumného potenciálu Slovenska, vysoká angažovanosť vysokých škôl v oblasti špecifických služieb podporujúcich rozvoj spoločnosti a regiónov Slovenska a poslednou oblasťou je efektívne fungujúce vysoké školstvo.
Predložený dokument navrhuje pre rozvoj vysokých škôl na najbližších 10 rokov viacero zmien. Navrhované ciele plánuje rezort po odbornej diskusii dopracovať a doplniť o konkrétne opatrenia na ich dosiahnutie. Následne ich chce predložiť ako súčasť Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania na verejnú diskusiu začiatkom roka 2017.