BRATISLAVA - Bývalý podpredseda Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) Arpád Matejka vydal knihu spomienok s názvom Dotyky s mocou. Niekdajší najbližší spolupracovník Vladimíra Mečiara v nej spomína na svoj vstup do politiky v roku 1989, na vznik HZDS, Trnavskej univerzity, rozdelenie Československa, územné členenie Slovenska a ďalšie udalosti.
Dnes 77-ročný Matejka sa z verejného života stiahol v roku 1998, odvtedy sa ako jeden z mála bývalých politikov o návrat na politické výslnie ani neusiloval. Niekoľko rokov žil v ústraní, v poslednom období ho v Trnave často vídať na kultúrnych podujatiach.
"S odstupom času môjho odchodu z verejného života mám i ja právo prehovoriť, aby som očistil povesť mnohých mojich priateľov, ktorí mali odvahu riešiť politicko-spoločenské problémy, ktoré zanechali predošlé režimy a ich vlády,“ napísal v úvode svojich spomienok Matejka, ktorému sa nepáči podľa neho umelo zavedený pojem mečiarizmus. Aj keď v pôsobení HZDS vidí prínos pre Slovensko, pripúšťa aj chyby. Jednou z nich bolo podľa neho aj vynútený odchod poslanca Františka Gauliedera z parlamentu alebo nezvládnutá privatizácia.
Veľký priestor v knihe venuje Matejka dlhoročnému predsedovi HZDS a viacnásobnému predsedovi vlády Vladimírovi Mečiarovi. Za jeho osudovú chybu považuje nezvládnuté vzťahy s médiami. "Druhým zničujúcim faktorom jeho klesajúcej popularity bola privatizácia, ktorú nezvládol, lebo rozdelila spoločnosť Slovenska. Škandály, na ktoré ani nemusel mať vplyv, nakoniec boli pripísané jemu, čomu sa nedokázal ubrániť,“ napísal o svojom bývalom šéfovi Matejka. On sám na prezentácii svojej knihy v pondelok večer povedal, že aj keď často počúval, ako sprivatizoval "polovicu Trnavy“, v skutočnosti nesprivatizoval nič. Arpád Matejka bol v dokumentoch Štátnej bezpečnosti evidovaný ako agent, v knihe spomienok sa však tomuto zápisu nevenuje.
Arpád Matejka sa narodil v roku 1939, pred rokom 1989 pracoval ako strojný zámočník, stavebný technik alebo technik pridruženej výroby. Do politiky sa dostal až spolu s udalosťami novembra 1989. Bol jedným zo zakladateľov VPN, neskôr aj HZDS, kde bol predsedom republikovej rady aj podpredsedom hnutia. Bol prednostom Okresného úradu v Trnave, poslancom Národnej rady SR, splnomocnenec vlády pre regionálnu samosprávu a územné členenie Slovenska a zakladateľom a predsedom Najvyššieho kontrolného úradu. Zastával aj ďalšie posty. Od roku 1998 je na dôchodku, žije v Trnave.