BRATISLAVA - Dlhodobo mediálne nezvládnutá problematika participácie štátov Európskej únie na utečeneckej kríze vyústila do otvoreného, avšak, žiaľ, očakávaného pochodu nenávisti. Jeho svedkami a obeťami sa stali obyvatelia a návštevníci Bratislavy.
Konštatuje to Islamská nadácia na Slovensku, ktorá tak reaguje na protestné zhromaždenie s názvom „STOP islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!“ počas soboty 20. júna.
Ako uvádza nadácia, pre opakovane negatívne vyobrazovania moslimov a islamu viacerými slovenskými médiami a niektorými politikmi, ktorí sa v snahe získať hlasy frustrovanej časti spoločnosti čoraz častejšie uchyľujú k nevyberaným a nepravdivým útokom na islam, sa ústredným motívom pochodu stala téma údajnej islamizácie.
"Žiaľ, neostalo len pri transparentoch a heslách proti moslimom a tým, ktorí sa verejne zastávajú ich práv – občanov a obyvateľov Slovenskej republiky. Obeťou takto prehlbujúcej sa nenávisti, sa stala aj moslimská rodina s malým dieťaťom, ktorá v tento deň navštívila Bratislavu," komentuje Islamská nadácia na Slovensku udalosti počas protestov.
Predstavitelia Islamskej nadácie na Slovensku rozhodne odmietajú akékoľvek násilie. Opakovane odsudzujú činy tých, ktorí údajne v mene islamu šíria teror a nenávisť v rôznych kútoch sveta, vrátane Európy. Islamská komunita na Slovensku sa jednoznačne a verejne hlási k ideám a hodnotám slobody, spravodlivosti a solidarity a rešpektuje ústavu a zákony Slovenskej republiky.
Navzdory takto deklarovanému postoju sú však podľa nadácie moslimovia na Slovensku naďalej stigmatizovaní a verbálne napádaní zo strany niektorých politických strán, verejných osobností a médií, a to nielen tých, ktorí sa hlásia k ideám krajnej pravice.
"Tento týždeň sa začal pre moslimov pôstny mesiac ramadán. Čas, v ktorom sa veriaci na celom svete usilujú prostredníctvom modlitieb, pôstu a charity zlepšiť seba i svet vo svojom okolí. Mesiac, v ktorom si chcú v pokoji pripomínať zvestovanie Božieho posolstva. Sobotné udalosti, aj to, čo im predchádzalo, však namiesto pokoja vnášajú do sŕdc slovenských moslimov strach a obavy o vlastnú budúcnosť," uvádza sa v stanovisku nadácie, ktorá apeluje na slovenských politikov – prezidenta, predstaviteľov NR SR aj Vlády SR - aby sa postavili na obranu práv a slobôd občanov Slovenskej republiky moslimského vierovyznania.
"Žiadame, aby podnikli potrebné kroky na ochranu moslimov pred ďalšími násilnosťami, ktorých obeťami by sa mohli stať v prípade stupňujúcej sa protiislamskej rétoriky. Hystéria, ktorú vyvolala diskusia okolo migrantov, v mnohom pripomína tú, ktorá bola v 30. rokoch minulého storočia namierená voči európskym židom. Prosíme ich, aby túto hrozbu ali a nedopustili tým opakovanie činov, ktoré v minulosti nasledovali po slovách nenávisti," žiada Islamská nadácia na Slovensku.