Pondelok25. november 2024, meniny má Katarína, zajtra Kornel

Chystáte sa autom do Chorvátska? Polícia radí, na čo nesmiete zabudnúť

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Pre slovenským turistov, ktorý sa vyberú na dovolenku do Chorvátska autom má polícia niekoľko užitočných rád. Ako informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová, v krajine napríklad platia viaceré obmedzenia pre takzvaných "mladých vodičov", teda vodičov do veku 24 rokov.

Mladý vodič napríklad nesmie riadiť vozidlo na ceste rýchlosťou väčšou ako 80 kilometrov za hodinu, na rýchlostnej ceste rýchlosťou väčšou ako 100 kilometrov za hodinu, na diaľnici rýchlosťou väčšou ako 120 kilometrov za hodinu a jazdiť mopedom rýchlosťou väčšou ako 40 kilometrov za hodinu. Mladý vodič nesmie riadiť ani začať riadiť motorové vozidlo, ak má v organizme omamné a psychotropné látky, alkohol alebo vykazuje znaky opitosti.

V prípade dopravnej nehody môžu vodiči kontaktovať políciu na telefónnom čísle 192. Ak pri havárii vznikne na vozidle škoda, musia šoféri od polície žiadať záznam o dopravnej nehode, bez ktorého nie je možné prekročiť štátnu hranicu a je potrebný aj pre poisťovňu na Slovensku. Záznam o dopravnej nehode (ZAPISNIK O OČEVIDU) vodiči nedostanú na mieste nehody, ale vydajú im ho na príslušnom policajnom oddelení, ktoré nehodu riešilo za správny poplatok 20 HRK. Účastníci dopravnej nehody, pri ktorej bola spôsobená iba škoda na vozidlách, sú povinní, ak je to možné, ihneď odstrániť vozidlo z cesty, aby umožnili plynulú premávku. V prípade, že sa tak nestane, hrozí im pokuta vo výške 500 HRK (približne 66 eur). Pokuta vo výške od 2.000 do 5.000 HRK (od 263 do 658 eur) hrozí účastníkom zrážky v prípade, že vlastníkovi druhého poškodeného vozidla alebo inej poškodenej veci nenechá svoje osobné údaje a údaje o vozidle alebo nevyplní a nepodpíše Európsku správu o nehode. 

V prípade, že polícia zastaví vodiča cudzinca, ktorý sa dopustil dopravného priestupku, prípad má podľa miestnych zákonov dve možnosti riešenia. Ak je cudzinec ochotný zaplatiť pokutu na mieste, zaplatí a celá vec je tým ukončená. Ak však cudzinec odmietne zaplatiť pokutu za dopravný priestupok alebo spôsobí dopravnú nehodu, polícia má oprávnenie zadržať vodičovi cestovný doklad a o prípade telefonicky informuje územne príslušný Priestupkový súd. Vodič následne priamo na mieste dostane od polície informáciu o dátume a čase, kedy sa jeho prípad prerokuje na

Priestupkovom súde, čo obyčajne býva najbližší pracovný deň po zistení priestupku. Na pojednávaní súd rozhodne, ako sa v prípade bude ďalej postupovať. Polícia vráti cestovný doklad cudzincovi až po ukončení prípadu, respektíve zaplatení sankcie. Ak cudzinec, ktorý nemá trvalé alebo prechodné bydlisko v Chorvátsku, za priestupok nezaplatí peňažný trest v lehote určenej rozhodnutím o priestupku, peňažný trest sa okamžite zamieňa trestom odňatia slobody. Ak v určenej lehote zaplatí dve tretiny peňažného trestu, hľadí sa na neho ako by zaplatil celý peňažný trest. Peňažný trest je možné zaplatiť okamžite aj na mieste priestupku v polovičnej výške. 

V Chorvátsku sa vodič dopustí trestného činu, keď jazdí pod vplyvom alkoholu vyššom ako 1,5 promile v krvi, alebo omamných a psychotropných látok alebo liekov, jazdí v zakázanom smere alebo napríklad predbieha na neprehľadnom mieste kolónu vozidiel. Trestným činom je tiež jazdenie rýchlosťou vyššou ako 50 kilometrov za hodinu nad povolenú rýchlosť v obývanej oblasti alebo v úseku s označením najvyššej rýchlosti. V týchto prípadoch hrozí vodičom trest až tri roky väzenia

Viac o téme: Chorvátsko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu