Štvrtok9. január 2025, meniny má Alexej, Alex, Alexia, zajtra Daša

Trápi vás únik moču? S týmito trikmi si s ním hravo poradíte

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Únik moču sa môže týkať každého, dá sa však riešiť. Ľudia s týmto problémom by mali čím skôr vyhľadať lekára, pretože akýkoľvek únik moču môže človeka veľmi poznačiť a doviesť do izolácie. Konštatovali to dnes na tlačovej besede v Bratislave urológovia z rôznych pracovísk na Slovensku pri príležitosti Svetového týždňa kontinencie.

Profesor Ján Breza z Urologickej kliniky FNsP Univerzitnej nemocnice (UN) v Bratislave konštatoval, že inkontinencia postihuje ľudí v rôznom veku, od detí až po seniorov. Vyskytuje sa najmä u žien, problémom úniku moču trpí 24 až 25 percent žien, ale postihuje aj mužov. K úniku moču dochádza pri narušení základných funkcií močového mechúra a močovej rúry. K najčastejším typom nedobrovoľného úniku moču patrí tzv. stresová inkontinencia, ktorá sa vyskytuje napríklad pri kašli, kýchaní, smiechu, pri cvičení či nosení bremien.

Táto forma býva častejšia u žien a jej príčinou môžu byť viaceré pôrody, ktoré oslabujú panvové dno aj podporný aparát močovej rúry. Urgentná inkontinencia moču je mimovoľný únik moču spojený s náhlym nutkaním na močenie, vyskytuje sa časté močenie cez deň aj v noci. Spúšťacím mechanizmom tohto typu inkontinencie bývajú infekcie močových ciest (aj nedostatočne liečené), kamene a nádory močového mechúra, cukrovka, zväčšená prostata u mužov. "Vieme a chceme pomôcť každému, kto má tento problém, treba však prísť k lekárovi," zdôraznil prof. Breza.

Podľa slov profesora Jána Švihru z Urologickej kliniky Lekárskej fakulty UK v Martine aj keď inkontinencia nie je život ohrozujúce ochorenie, je to problém, ktorý veľmi znepríjemňuje život postihnutému človeku. Môže postihnúť každého človeka, ale výskyt ochorenia stúpa s vekom. Ani v staršom veku však netreba rezignovať na jeho liečbu.

Na súvislosť obezity a výskytu inkontinencie moču poukázal doc. Jozef Marenčák z Urologickej kliniky Nemocnice s poliklinikou v Skalici. Zdôraznil, že obezita zvyšuje riziko vzniku úniku moču, pretože zvyšuje vnútrobrušný tlak na viaceré orgány. Obezita u mužov, žien, ale i detí sa zvyšuje. V Európe bolo v roku 2013 okolo 56 miliónov obéznych ľudí, na Slovensku trpí obezitou 29 percent populácie. Najmä obézne ženy majú vyššie riziko vzniku inkontinencie. Stačí však päťpercentná redukcia hmotnosti na zlepšenie stavu pacientov.

MUDr. Andrea Černianska z I. detskej kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave pripomenula skutočnosť, že dosť veľa detí na Slovensku trpí nočným pomočovaním a až jedno percento ľudí v dospelosti trpí týmto problémom. S liečbou detí trpiacich nočným pomočovaním treba začať už pred dosiahnutím veku päť-šesť rokov. Neskorá liečba zvyšuje riziko pretrvávania problému do dospelosti, upozornila.   

Pacientska organizácia ľudí s inkontinenciou InkoFórum, o.z., pripravuje v rámci tradičného podujatia Svetový týždeň kontinencie (22.-26.6. 2015) v šiestich nemocniciach na Slovensku informačné stánky, kde záujemcovia získajú informácie o inkontinencii od skúsených zdravotných sestier z urologických oddelení, uviedla predsedníčka OZ InkoFórum Marica Laščeková. Návštevníci sa dozvedia napríklad aj o tom, ako správne posilňovať svaly panvového dna. Informačné stretnutia sa budú konať v stredu 24. júna od 08.00 h do 14.00 h v nemocnici na Kramároch v Bratislave, v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave, ako aj v nemocniciach v Trnave, Martine, Košiciach a Banskej Bystrici.   

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu